A cégalapítás egyre népszerűbb Magyarországon, több mint félmillió bejegyzett vállalkozás van az országban a KSH adatai alapján. Pécsen is egyre több kis cég próbál betörni a piacra, illetve a startup fogalma is elég divatos lett manapság. Összeszedtük, milyen típusok közül válogathatunk.
Van egy jó ötleted? Kipróbálnád magad új területen vagy csak szeretnél a magad ura lenni? Számtalan lehetőség közül válogathatsz:
Egyéni vállalkozás (e.v.)
Az egyéni vállalkozás indítása az egyik leggyorsabb és legegyszerűbb módja manapság annak, hogy valaki a saját lábára álljon. Ráadásul költséghatékony, minimális induló tőkével elindítható akár elektronikus úton is.
Előnyei közé tartozik, hogy bármikor szüneteltethetjük, viszont a tartozásokért saját vagyonunkkal felelünk.
Ajánlott abban az esetben, ha valaki kipróbálná üzleti ötletét és a vállalkozói létet, ugyanis nagyot bukni nem tud vele.
Egyéni cég (e.c. vagy kfc.)
Az egyéni vállalkozásból jöhet létre, de alapító okirat, ügyvédi ellenjegyzés és cégbírósági bejegyzés szükséges a működtetéséhez. Választhatunk a korlátolt és korlátlan felelősség között. Azok számára lehet ideális forma, akik korlátolni szeretnék felelősségüket és jobb adózási formát választani.
Gazdasági társaságok (Gt.)
A gazdasági társaságok alapítása társasági szerződéssel és minden alapító tag aláírásával, közjegyzői okiratba vagy magánokiratba foglalásával jöhet létre. Fajtái a közkereseti társaság, a betéti társaság, a korlátolt felelősségű társaság és a részvénytársaságok.
Közkereseti társaság (Kkt.)
Jellemzően a családi vállalkozások számára ajánlott forma, bár egyre népszerűtlenebb. A belső és külső jogviszonyok során a bizalmi elvek dominálnak. A tartozásokért azonban a tagok korlátlanul felelnek, és a hitelező bárkitől követelheti a tartozást.
Betéti társaság (Bt.)
Beltag és kültag szereplésével jön létre, kissé az egyéni vállalkozás és a korlátolt felelősségű társaság ötvözetének tekinthető. A tagok felelőssége is eltérő, viszont a kültag ügyvezetésre nem jogosult. Az indításhoz kötelezően előírt bejegyzési szabály nem vonatkozik, de a cégalapítás és indulás költségeit fedezni kell.
Korlátolt felelősségű társaság (Kft.)
A kft. alapításához már szükséges az előírt törzstőke, melynek mértéke minimum 3 millió Ft. A tagoknak legalább 100 ezer Ft-ot kell befizetniük fejenként, az üzletrész szabadon átruházható. Ez a cégforma ajánlott lehet hosszú távra tervezés esetén, illetve akkor, ha cégünket valamely családtagunk örökölné és vinné majd tovább.
Nem mellékes, hogy adózási szempontokból is kedvezőbbek a feltételek, ugyanis több adócsökkentési lehetőség áll rendelkezésre. Továbbá jobb lehet a megítélése a partnerek körében, de magasabb költségekkel is járhat.
Részvénytársaság (Rt.)
A részvénytársaság lehet nyilvános (Nyrt.) vagy zártkörű (Zrt.), előre meghatározott számú és névértékű részvényekből álló alaptőke szükséges hozzá. A Zrt. különbözik például abban, hogy részvényeseit, jegyzett tőkéjét nem lehet nyilvános felhívás útján gyűjteni. Az Nyrt. alapításához legalább 20, míg a Zrt. bejegyzéséhez minimum 5 millió Ft szükséges.
Startup
Egyre többet hallani a startup fogalmát, de pontos megfogalmazása még több vállalkozó számára sem teljesen ismert.
Eric Ries Lean Startup című könyvében az alábbi módon értelmezte: „olyan vállalkozás, amely célja egy új termék vagy szolgáltatás létrehozása szélsőségesen bizonytalan feltételek között.”
Startupnak jellemzően azt a vállalkozást nevezzük, mely nagy növekedési potenciállal rendelkezik és nemzetközi piacokra tör. Lényegében a 21. századi üzleti modellnek is betudható, ugyanis az innovatív ötletek és termékek megvalósítására törekszik. Hagyományos értelemben kis- és középvállalkozás (kkv), ez azonban fordítva már nem teljesen igaz. Például a helyi sarki bolt nem tekintendő startupnak, de egy informatikai cég, mely külföldi ügyfelekkel is rendelkezik, már igen.
Hivatkozások
https://cegtan.hu/cikkek/cikk/18-vallalkozasi-fajtak-bemutatasa
PecsAllas.hu / P.P.