Mi is az a startup?

Mi is az a startup?

Napjainkban egyre többet hallhatjuk a startup fogalmát, de pontos megfogalmazása még a vállalkozók számára sem teljesen ismert. Az innovatív vállalkozási modell azonban Pécsen is egyre népszerűbb.

Startupnak jellemzően azt a vállalkozást nevezzük, mely nagy növekedési potenciállal rendelkezik és nemzetközi piacokra tör. A magyar elnevezések szerint tekintve korai fázisú vállalkozásnak tekinthető. Lényegében a 21. századi üzleti modellnek is betudható, ugyanis az innovatív ötletek és termékek megvalósítására törekszik. Hagyományos értelemben kis- és középvállalkozás (kkv), ez azonban fordítva már nem teljesen igaz. A startup tehát önmagában nem hivatalos forma, inkább egy „divatos” megnevezése a kiugró sikerű vállalkozásoknak.

Eric Ries Lean Startup című könyvében az alábbi módon értelmezte: „olyan vállalkozás, amely célja egy új termék vagy szolgáltatás létrehozása szélsőségesen bizonytalan feltételek között.”

 

Ahhoz tehát, hogy valaki startupper legyen, olyan vállalkozást kell indítania, mely Magyarországon és a nemzetközi vizeken egyaránt megállja a helyét. Erre például jó példa az ismert Prezi.com felülete, mely magyar fejlesztéssel valósult meg. A Prezi egy flash-alapú, internetes prezentációkészítő szoftver, mely a Power Pointhoz hasonlítható, azonban nem szükséges letölteni a használathoz.

https://prezi.com/

 

A startup kultúra egyenesen a Szílícium-völgyből indult, mára pedig a startupperek a leggazdagabbak köré kerülhetnek be egy-egy jó ötlet megvalósításával. Lényegében ezekre az ötletekre nincs is igény, hanem maga a vállalkozó találja ki azt, mire van szüksége az embereknek. Ahogyan Steve Jobs, az Apple korábbi elnöke és társalapítója is megfogalmazta, az emberek nem tudják mire vágynak, ezért meg kell mutatni nekik.

 

Pécsen is több feltörekvő startup tette le a névjegyét az elmúlt években. például a Games for Business vagy az INPUT Program szervezésére jelentkező 30 nemzetközi szinten is sikeres pécsi cég, többek között olyan szakterületeken dolgozva, mint a kiterjesztett valóság a műszaki kutatásokban vagy épp az állatkísérletek nélküli gyógyszerfejlesztés, de a különböző informatikai vállalkozások tevékenységi körében helyet foglal a 3D nyomtatás, a marketing, az oktatás és az elektromos autók is.

 

Hivatkozások

https://cegtan.hu/cikkek/cikk/18-vallalkozasi-fajtak-bemutatasa

https://www.facebook.com/events/389173105198458/

https://startuponline.hu/egy-pecsi-startup-nagyot-dobbantott/

https://innopecs-2019.ticketninja.io/?fbclid=IwAR2LU_veAnwRK6o2xERTpCVpwRXPnNCeKSByW7cvoxq6H464bEwm5lkFjqI

 

PecsAllas.hu / P.P.