Megszűnt a munkaviszonyom, mitévő legyek, hogyan tovább?

Megszűnt a munkaviszonyom, mitévő legyek, hogyan tovább?

A munkahelyi jogviszony megszűnése gyakran bizonytalansággal jár. Ebben az időszakban azonban fontos, hogy a kilátástalanság és egzisztenciális válság elkerülése helyett már a következő megmérettetésre fókuszáljunk. Az önfejlesztés és a tudatos felkészülés a következő állomáshelyre elhozhatja a várva várt sikert, de akár saját vállalkozásunkba is belevághatunk.

Munkahelyünk megszűnésének több oka is lehet: főként elbocsátás, felmondás, munkahelyváltás jelentheti a bekövetkező változást. Értelemszerűen jövőbeli terveinket is ez alapján kell meghatároznunk. Az új munkahely és a régi kollégáktól való elszakadás azonban szinte biztosan okoz némi frusztrációt, így érdemes körbejárni a váltás szakmai és pszichés oldalát egyaránt, továbbá célravezető lehet már következő munkáltatónk „fejével” gondolkodni.

 

Felmondás vagy elbocsátás esetén fontos meghatározni, szakmailag milyen területen való elhelyezkedés jelentene előrelépést karrierünk alakulásában. Ha mi magunk döntöttünk úgy, hogy elhagyjuk előző állásunkat, érdemes pontokba szedni, mik vezettek ehhez a döntéshez. Amennyiben főnökünk, munkatársainkkal való viszonyunk nem volt kielégítő, azt is figyelembe kell venni, hogy leendő pozíciónkban is előfordulhatnak hasonló konfliktusok. Elbocsátás esetén pedig ajánlatos levonni a következtetéseket és tudatosan fejleszteni önmagunkat annak érdekében, hogy legközelebb ne kövessük el ugyanazokat a hibákat.

 

Akármi is történt előző munkahelyünkön, fontos, hogy ne illessük negatív kritikával azt az állásinterjún, mert az rossz fényt vethet ránk és hozzáállásunkra egyaránt. A rossz élmények helyett fókuszáljunk a jókra, továbbá számoljunk be róla, miként fejlődtünk ez idő alatt és hogyan tudjuk mindezt kamatoztatni leendő állomásunkon. Saját előrelépési lehetőségeink vázolása helyett tehát lényeges azt is kiemelni, milyen módon segíthetjük leendő munkáltatónkat.

 

Esélyeink növeléséhez nélkülözhetetlen a folyamatos önképzés és új soft skillek elsajátítása. Manapság rengeteg lehetőség közül lehet válogatni az online térben, főként az informatikai területen dolgozók lehetnek előnyben, de az idegen nyelvek elsajátítására is számos program és applikáció áll rendelkezésünkre. A munkáltatók és HR-esek szemében is előnnyel indulunk az állásinterjún, ha az elmúlt időszakot hasznosan töltöttük tévénézés és lazsálás helyett.

 

Képzések és online tanfolyamok elvégzése mellett akár otthoni edzéssel, olvasással is fejleszthetjük készségeinket. A kikapcsolódás azért is fontos, mert ezáltal új ötleteket, impulzusokat nyerhetünk amellett, hogy mentálisan is egészségesek és aktívak maradunk.

Tervezéstől a sikerig

A szakmai és pszichés felkészülés mellett érdemes utánajárni a különböző „bevett” praktikáknak. A szakmai önéletrajz elkészítése, a motivációs levél megírásának módja egyaránt komoly tényezők. Hiába jó szakember valaki manapság, a helyesírási hibákkal teli CV-k és levelek személyiségünk hanyagságáról árulkodnak, amivel hátrányba kerülhetünk akár olyan jelentkezőkkel szemben is, akiknél komolyabb referenciával rendelkezünk.

 

Drasztikus változtatás lehet, illetve kockázatos, de saját vállalkozásunk kiépítésére sem adódhatna jobb alkalom akkor, amikor minden időnket a cég előrehaladásába tudjuk fektetni. Ahogy a mondás is tartja: „a szükség nagy úr”, így már egzisztenciális biztonságunk érdekében is mindenképp eredményt kell elérnünk. Nem véletlenül ismert annyi történet sikeres vállalkozókról, akik lentről indulva, a semmiből építettek fel valamit.

 

A munkaviszonyunk megszűnésére érdemes tehát pozitívan gondolni – még ha ez nem is könnyű – és levonni a tanulságokat, amikből építkezhetünk a jövőnk érdekében. Ez az időszak továbbá alkalmat adhat arra is, hogy egy pillanatra megálljunk és felidézzünk, hányadán is állunk. Valóban olyan területen és közegben akarunk dolgozni, ahol eddig vagy valami másra vágyunk? Aligha akad ennél jobb pillanatunk a hasonló kérdések megválaszolásához.

 

PecsAllas.hu / P.P.