A sikeres prezentáció titkai

A sikeres prezentáció titkai

Megoszlanak a vélemények arról, mik a sikeres prezentáció titkai. A fontosabb pontok betartásával azonban megfoghatjuk a közönséget mondanivalónkkal. Tippek és praktikák a pécsi álláskeresőknek és munkavállalóknak.

A jó előadói készség nemcsak a munkahelyi prezentációink során fontosak, hanem álláskeresőként is hasznát vehetjük. Szigorúan véve a felvételi folyamat és az állásinterjú is egyfajta előadás, ahol önmagunk történetét kell vázolnunk. Ha nem keltjük fel a közönség – HR-esek, vezetőség – figyelmét, valószínűleg minket fognak felvenni az adott pozícióra.

Többször előfordulhat munkahelyünkön, hogy prezentálnunk kell. Az üzleti életben különösen fontos, de más szakterületeken sem árt, ha be tudunk mutatni egy-egy projektet, tervezetet kollégáink vagy ügyfeleink számára.

Manapság a jó előadáshoz elengedhetetlen a vizuális ábrázolás, illetve a technológiai segítség. Nézzük, milyen programokat használhatunk:

 

Prezi 

A magyar fejlesztésű program egy Flash-alapú prezentációkészítő szoftver, virtuális vászon, melyre a prezentáció elemeit szabadon fel lehet vinni és rendezni. Nem kell feltelepíteni, a regisztrációt követően azonnal használható a böngészőből. A felhasználók a webes felületen bejelentkezve láthatják a prezentációkat, melyek bárhonnan módosíthatók. Nincs dia, lap, oldal vagy bármely más korlátozás. Eszköztára egyszerű, a felhasználók kreativitására épít. Nyolc előre gyártott stíluscsomagot kínál a felhasználók részére.

https://prezi.com/

 

Microsoft Office

Az Office csomagok Microsoft Windows, illetve Apple Macintosh operációs rendszereken való futtatásra lettek tervezve. Leegyszerűsíti az irodai munkát. Az Office csomaggal kezelhetjük a táblázatokat (.xls, .xlsx) szövegeket (.txt, .doc, .docx, .pdf) prezentációt, e-maileket, kiadványokat, adatbázisokat egyaránt.

https://www.microsoft.com/en-us/download/office.aspx

 

PowerPoint

A program segítségével előadásokat, cég- és termékismertetőket, bemutatókat, prezentációkat készíthetünk, melyeket diaképekből állíthatunk össze. Az így elkészített képeket projektor segítségével kivetíthetjük, bemutathatjuk számítógépünk képernyőjén. A diaképek szöveges tartalmát a Wordben tanult módszerekkel szerkeszthetjük és formázhatjuk. Lehetőségünk van diagramok, WordArt szövegek, képek, hanghatások és animációk alkalmazására, amellyel bemutatóinkat könnyen áttekinthetővé és látványosabbá tehetjük.

https://www.microsoft.com/en/microsoft-365/powerpoint

 

Piktochart

Komplett infografika készítő program. Freemium (ingyenes és fizetős) platform. Az ingyenes változatban minden képhez, ikonhoz hozzáférhetünk és infografikát készíthetünk, melyek szabadon letölthetők, korlátozás mindössze a sablonok számában van. A pécsi álláskeresőknek azért lehet hasznos, mert kreatív önéletrajz készítésére is alkalmas.

https://piktochart.com/

A megfelelő programok ismerete és alkalmazása mellett szükség lesz a jó előadói készségünkre is, ami sokak számára ijesztően hangzik, de egyes tippek és praktikák betartásával könnyen megtanulhatjuk az alapokat, illetve akár élvezetessé is tehetjük az előadást – önmagunk és közönségünk számára egyaránt.

Nézzük, milyen fő irányelvekhez célszerű tartani magunkat!

 

Tervezzünk

Mindenképpen tervezzük meg előre, körülbelül mennyit és miről szeretnénk beszélni. Lehetünk spontának is, de ha van egy fő elképzelésünk arról, milyen irányba akarjuk terelni a beszédünket, akkor kerek egészként zárhatjuk le a végén.

Vázlatok

Írjunk fel vázlatpontokat, melyekre feltétlenül ki szeretnénk térni a beszédünk során. Könnyen lehet, hogy a nagy izgalomban vagy történetmesélésben egyszerűen elfelejtenénk egy-egy fontos pontot, melyről így a közönség nem szerezne tudomást.

Rövid, tömör

Ne vigyük túlzásba, valljuk be őszintén, mi magunk sem szeretjük a hosszú, túlságosan részletes, unalmas előadásokat. Mondjuk el a legfontosabb dolgokat és tudnivalókat, tegyünk hozzá akár személyes történeteket, így jobban megmaradhat az emberekben.

Humor

Akár komolyabb hangvételű előadások során is beválhat, ha időnként oldjuk a feszültséget, de érdemes csínján bánni a viccekkel is. Természetesen más, ha a munkatársainknak beszélünk, mintha nemzetközi tárgyaláson lennénk.

Vizuális ábrázolás

Kevés szöveg, több illusztráció – az egyik legnagyobb buktató, ha teleírjuk szöveggel a diákat. Használjuk inkább képeket, videókat és rövid magyarázatokat. A többit mondjuk el szóban.

Erős kezdés és lezárás

Keltsük fel közönségünk érdeklődését már az elején, így nagyobb eséllyel fognak emlékezni is az elhangzottakra. Igaz ez a zárásra is, úgy álljanak fel a székükből, hogy ne a „végre vége” szófordulat legyen az első, ami eszükbe jut.

Ne felolvasóestet tartsunk!

Szintén gyakori hiba, hogy felolvassuk a szövegeket a diákról – ne tegyük. Valószínűleg a közönségünk is tud olvasni, de ha mi is csak ugyanazt tudjuk elmondani, ami a feliratokon van, nem sok értelme van jelenlétünknek.

Önfejlesztés

Prezentációs készségünket fejleszthetjük akár otthon is, releváns videókkal vagy könyvekkel. Indulnak azonban olyan kommunikációs tréningek és képzések, melyek kifejezetten az üzleti tárgyalásokra, előadásokra készítenek fel minket. Pécsen is vannak lehetőségeink e téren, álláskeresőként és munkavállalóként egyaránt hasznát vehetjük a tréningeknek.

Érdemes lehet elsajátítani például az asszertív kommunikáció alapjait, így a mindennapok során is magabiztosabbá, tudatosabbá válhatunk. Szintén előnyünkre válhat a tárgyalástechnika és érveléstechnika tréning, vagy akár a pénzügyi gazdálkodás és tudatosság megismerése.

https://kpvk.pte.hu/hu/treningek

 

PecsAllas.hu / P.P.