Ezeket a pontokat érdemes betartani, ha sikeresen szeretnénk prezentálni

Ezeket a pontokat érdemes betartani, ha sikeresen szeretnénk prezentálni

A munkahelyi prezentáció szerves része a különböző projektmunkáknak. A szervezeti kommunikáció és mindennapos feladatok elvégzéséhez a pécsi cégeknek is gyakran meg kell bízniuk a dolgozókat, hogy tartsanak egy-egy előadást. Ahhoz azonban, hogy jól teljesítsünk, nem árt betartani bizonyos praktikákat.

Tervezés

Szedjük vázlatpontokba, melyik idősávban miről és körülbelül mennyit szeretnénk beszélni. Hasznos lehet, ha előre begyakoroljuk a szöveget és lemérjük az idősávokat. Ha előtte már foglalkoztunk vele, az előadás közben is jobban felidézhetjük az emlékeket, például lámpaláz esetén. A jól összeszedett, határozott fellépések pedig jó benyomást keltenek a hallgatóság soraiban is. Igaz, időnként a spontán előadások is elérhetik a kívánt hatást.

 

Előkészületek

A megfelelő technikai előkészületek elengedhetetlenek, így alapvetően is célszerű korábban érkezni, nem az utolsó pillanatban. Már az előadás előtt legyünk készen az előkészületekkel és szedjük rendbe magunkat fizikálisan és mentálisan egyaránt.

 

Figyelemfelkeltés

Csapjunk bele az elején! Ne köntörfalazzunk és húzzuk az időt, ha az elején sikerül felkelteni a közönség érdeklődését, nagy valószínűséggel tudjuk azt megtartani az előadás végéig. Sablonos körmondatok helyett térjünk a lényegre és nem kell túlságosan finomnak sem lenni, ami a megfogalmazást illeti.

 

Rövid, tömör

Az idő értékes, próbáljuk meg ne rabolni másét. Mondjunk annyit, amennyit szükséges, zárjuk rövidre a mondandót, ha nem érzünk benne többet. Minél egyszerűbben és konkrétabban fogalmazunk meg egy problémát, annál inkább megérti a hallgatóság is. Nem szükséges minden témára száz százalékig kitérni, törekedjünk arra, hogy a fontosabb pontokra emlékezzenek később.

 

Vizuális megjelenés

Fontos, hogy inkább a vizuális megjelenítésre törekedjünk, mint szöveges magyarázatok tömkelegével magyarázzunk el mindent. Társítsunk képet az adott témához és mondjuk el róla, amit szeretnénk, sokkal hatékonyabb, mintha minden apró részletet az ábráról kéne leolvasni – ez még csak nem is az iskolapad, valószínűleg senki nem fogja azt mind lejegyzetelni.

 

Jegyzetek

Nyugodtan tartsunk magunknál papírt és írjuk le előre, mit szeretnénk mondani. Amennyiben sikerül fenntartani a kellő egyensúly, azzal sem fog megvádolni senki, hogy csak felolvastunk egy papírt, hanem rendszerezett előadást sikerül megvalósítanunk. Ha felírjuk a legfontosabb támpontokat, biztosan nem felejtjük el őket.  

 

Kerek egész történet

Az elejétől a végéig legyen egy fő szál, amin keresztül levezetjük a mondandót – akár a filmekben. Építsük fel és zárjuk le, vagy ami még jobb: akár nyitott kérdéseket is hagyhatunk a végére, ami a hiányzó elemként gondolkodásra ösztönzi a nézőket.

 

PecsAllas.hu / P.P.