A legfontosabb munkáltatói kötelezettségek

Láttam már olyan eseteket, amikor a munkavállaló a szerződése aláírását követően megkapta az egyéb tájékoztatókat, mint a belső szabályzat és munkarend, aztán ezek olvasása közben megkérdezte hogy de nekik nem kellene-e biztosítaniuk ezt meg azt? Erre a válasz az, hogy van amit kötelezően kell és van amit nem. Én ebben a cikkben pontosan ezeken megyek végig.

Az egyik legeslegelső dolog az a munkaszerződés. Ezt mindenképpen írásban kell rögzíteni és egy példány jár a munkaadónak, egy pedig a munkavállalónak, mind a két fél által aláírva. Ez a hivatalos dokumentum tartalmazza többek között:

- a bruttó munkabért, amennyiért a munkavállaló dolgozni fog a cégnek és hogy ezt mikor kapja meg

- a munkakör megnevezését és rövidebb leírását

- a munkaviszony megkezdésének időpontját és azt hogy meddig fog tartani, tehát határozott vagy határozatlan idejű lesz

- A munkavégzés helyét, azaz a munkavállaló munkahelyét

Amiket nem kell kötelezően beleírni - de mivel 15 napon belül tájékoztatni kell a munkavállalót a munkavégzés további feltételeiről írásban, ezért mindig beleszerkesztik pontról pontra a munkaszerződésbe -, azok a következőek:

- naponta hány órában fog járni dolgozni és mennyi lesz a pihenő ideje

- ha van munkaidőkeret, akkor annak a tényszerű rögzítését, amelyet a munkavállaló az aláírásával tudomásul vesz

- ha a cég biztosít a munkához szükséges eszközöket, akkor azt miként számolja el, tehát ha a munkavállaló például egy hónap múlva leszámol, úgy azt kifizettetik-e vele, vagy le kell adnia és akkor nem..stb...stb.

- A munkabéren túlmenően milyen juttatásokat biztosít a cég és ezeket milyen formában és mikor kapja meg a munkavállaló

- hogyan számolják el a túlórát

- mennyi ideig tart a próbaidő

- a meglévő szabadságok és ezt miként számolták ki

- van-e felmondási idő és ha igen, úgy azt hogyan határozzák meg

Vannak olyan munkafeltételek, amiket nem szoktak külön megemlíteni, ezekre viszont a munka törvénykönyvének jogi szabályai érvényesek, és ezt nem pont így, de bele szokták írni a szerződésbe. Úgyhogy érdemes átlapozni: https://www.humancentrum.hu/content/humancentrum/munka-torvenykonyve.pdf

Azt is tudni érdemes hogy a munkaszerződést később csak közös megegyezéssel lehet módosítani, tehát nem hagyható ki belőle a munkavállaló. És ha a fenti feltételek bármelyike változna, úgy kötelezően írásban és szóban is értesíteni kell erről a munkavállalót, 15 napon belül.

A munkavállaló és a munkáltató jogai úgy vannak felosztva, hogy ami az egyiknek a kötelezettsége, az a másiknak a joga. Én most a munkáltató jogait és kötelezettségeit sorolom.

- Még a munkaszerződés megkötése előtt a munkáltatónak kötelezően biztosítania kell a munkavállaló számára az ingyenes orvosi alkalmassági vizsgálatot

- Kötelessége foglalkoztatni a munkavállalót a munkaszerződésben rögzített feltételek és a munka törvénykönyve szerint. Ha nem tud munkát biztosítani, úgy a munkavállaló élhet az azonnali felmondás jogával. Ha viszont a munkavállaló nem jelenik meg a munka elvégzésére, vagy nem olyan formában, ami eleget tenne a munkaszerződésben lefektetett követelményeknek, abban az esetben a munkáltató élhet a jogával és ő mondhat fel rövid úton a munkavállalónak.

- A biztonságos és egészséges munkahely megteremtése szintén a munkáltató kötelező feladatai közé tartozik

- A munka elvégzéséhez szükséges felszerelést, eszközöket, ruházatot a munkáltatónak kell beszereznie a munkavállaló számára

- Kötelessége a munkaszerződésben leírtak szerint folyósítani a munkavállaló számára a munkabérét, ráadásul ha a munka közben egyéb indokoltan felmerülő költségek adódnak, azt is kötelezően vissza kell téríteni a munkavállalónak

- A munkavállaló a munkáltató utasításai alapján látja el a munkáját, tehát ehhez a munkáltatónak egyértelmű, jól megfogalmazott utasításokat kell adnia a munkavállaló részére, akár írásban, akár szóban.

Bármennyire is rosszul hangzik, de a cafeteria juttatás a dolgozók felé választható és nem kötelező!

Jogsértés esetén -bármelyik fél részéről- Pécsen, a Pécsi Járásbíróság (első fok), vagy a Pécsi Közigazgatási- és Munkaügyi bíróságnál érvényesítheti jogait.

Pécsi Járásbíróság

Cím: 7621 Pécs, Széchenyi tér 14.

Tel: +36-72-522-150

Weboldal: https://pecsitorvenyszek.birosag.hu/jarasbirosagok/pecsi-jarasbirosag

Pécsi Közigazgatási- és Munkaügyi bíróság

Cím: 7632 Pécs, Rákóczi út 34.

Tel: +36-72-503-500

Weboldal: https://pecsitorvenyszek.birosag.hu/organisation/pecsi-kozigazgatasi-es-munkaugyi-birosag

Ha nem vagy képben a saját jogaidat illetően mint munkavállaló, akkor olvasd el ezt a cikket is az oldalunkon: https://pecsallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/77/munkavallalo-jogai

Amint az ebben a cikkben is olvasható, rengeteg kötelezettség terheli a munkáltatót, de ugyanakkor a munkavállalónak is vannak kötelezettségei a munkáltató felé.

PecsAllas.hu / H.T.I.