Pár éve még létezett az a fogalom, hogy ,,női munka”, de mára ez elavultá vált. Tudjuk, hogy bármilyen munkát el tudnak végezni a hölgyek. Nincs nem szerinti specifikáció. Viszont vannak olyan területek és tényezők, amik jobban vonzzák, a női munkaerőt. Persze ez nem azt jelenti, hogy csak ezen területeken lennének a hölgyek előnyben.
Munkahelyi diszkrimináció, és jogi védőhálók
Hazánkban a nők, az etnikumokhoz tartozók és a fiatalok hátrányos helyzetben vannak a munkaerőpiacon. A Munka Törvénykönyvében több olyan pont is van, amik ezen munkavállalók védelmére hoztak létre.
Figyeljünk oda a diszkriminatív felhívásokra. Azok az álláshirdetések, ahol kikötik a keresett munkaerő korát, vagy nemét, megkülönböztetésnek számít. Diszkriminatív még ha hátrány éri a munkavállalót, vallása, egészségügyi állapota, fogyatékossága, szexuális irányultsága, családi állapota, életkora vagy társadalmi hovatartozása miatt.
Bővebben: https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a0300125.tv
Zaklatás esetén informálódjunk a Btk. 222. § Zaklatás részénél, vagy a linken.
Bővebben: https://buntetojog.info/kulonos-resz/btk-222-%C2%A7-zaklatas/
A munkavállalónak kötelező jeleznie a munkáltatója felé, hogy gyermeket vár. Abban az esetben, ha éppen felmondanának a munkavállalónak, és a felmondással egyidőben közli, hogy várandós, vagy a napokban utána, a munkaadónak 15 napja van visszavonni a munkaviszony megszüntetést.
Mindez akkor is érvényes, ha a munkavállaló emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezeléseken vesz részt.
A várandós hölgyek huszonhat hét szülési szabadságra jogosultak. Ennek időtartamából, kötelező négy hetet úgy időzíteni, hogy a szülés előrelátható időpontját felölelje. Az anyuka felmondási védelem alatt áll, addig, amíg gyermeke el nem éri a hároméves kort.
Amennyiben úgy dönt a kismama, hogy nem várja meg a három év leteltét, úgy védettsége megszűnik és jogszerűen közölhetik esetleges felmondását.
Preferált területek
Egyes Pszichológusok szerint nemünkkel együtt magunkkal hordozunk bizonyos képességeket. A férfiak fogékonyabbak a logikus, racionális gondolkodásra, míg a nők az empátia terén erősebbek. Hogy ez valóban így van-e? Mindenki döntse el saját magába. Viszont tény, hogy bizonyos képességeket igénylő munkaterületeket nemenként másképp preferálunk.
A nők álltalában jobbak a kommunikáció terén, és az önkifejezésben. Magasabb az empátia hajlamuk, erősebbek a soft skillek terén. Tökéletes munkaterület lehet általánosságban számukra minden menedzsment, szociális tevékenység, ruha, divat, művészet vagy önkifejezéssel kapcsolatos állás. Viszont egy személyt sokkal több tényező határoz meg, mint a neme. Bármely területen is akar elhelyezkedni egy hölgy, biztos vagyok benne, hogy sikerülni fog.
Pedagógia
Pedagógus állásokat, legyen szó óvodáról vagy egyetemről a kiszemelt intézmények oldalán, vagy a már jól ismert közigazgatási állások portálján lehet értesülni.
https://kozigallas.gov.hu/publicsearch.aspx
A felületen megtalálni az egészségügyi és kulturális intézmények hirdetéseit is. A legtöbb közigazgatási álláshoz szükséges, egy három hónanál nem régebbi erkölcsi igazolvány, amit érdemes lehet előre kiváltani, ha tudjuk, hogy ezen területeken szeretnénk elhelyezkedni.
Eladó, üzletvezető
Ilyen munka tökéletes lehet olyan személyek számára, akiknek kiváló a kommunikációs képességük, és empatikusak. Ennél a munkakörnél kifejezetten fontos a jó fizikum és a terhelhetőség, legyen szó ruházati, vagy bármilyen más szolgáltatói területről. Viszont, ha úgy döntöttünk ezen a területen szeretnénk elhelyezkedni, figyeljük az Árkád, és a Pécs Pláza oldalán feltüntet hirdetéseket. Pécs területén ők a legnagyobb foglalkoztatók.
Árkád: https://www.arkadpecs.hu/rolunk/allasajanlatok/minden/
Pécs Pláza: http://pecsplaza.hu/uzleteink-allasajanlatai/
Adminisztratív állások
A ,,női” kifejezést akkor használják egy állásra, mikor nem beszélünk nagy fizikai megterhelésről. Az egyik ilyen munkakör az irodai állások összessége. Legyen szó adminisztrálásról, ügyintézésről, vagy bármilyen magas pozíciójú munkavégzésről. Az, hogy fizikailag nem terhel meg, nem azt jelenti, hogy szellemileg sem. Sokszor az ezen fajta fáradalmakat nehezebb kipihenni.
A Pécs Állás oldalán rengeteg ilyen munkalehetőség közül válogathatunk.
https://pecsallas.hu/allasok/adminisztracio-irodai-munka
Viszont, ha van egy kiszemelt cégünk látogassunk el a weboldalára, azon belül is a karrier pontra. Ott biztosan feltüntetik a megüresedett pozíciókat.
Előre lépés és üvegplafon
Érdekesség, hogy sokkal több lány veszi az útját gimnázium után az egyetem felé, mint fiú. Főleg a bölcsész képzéseken reprezentál felül a női nem. Ám mégis, kevesebb a női felső vezető, mint férfi. Ennek több oka is van. Mindenki hallhatta már az üvegplafon kifejezést. Ez az a láthatatlan határvonal, amin túl, csak nagy nehézségek árán tudja magát küzdeni egy nő. Itt található a felső vezetők köre. Azon hölgyek, akiknek ez mégis sikerül áttörnie ezt a láthatatlan plafont, sokszor masculine viselkedést mutatnak. Viszont más alsóbb vezetési szinteken reprezentálódnak a hölgyek is. Egyre több női polgármester vagy intézményvezető van jelen az országban
Természetesen ez is egy elmélet, aminek több melléktényezője van. Nem mindegy, hogy extrovertált, vagy introvertált egy személyiség. Milyen a családi mintakövetése, a szociális háttere, és az egyéni pszichológiája. Azaz ahogy letükrözi magába élete eseményeit. Sok befolyásoló tényező változtatja az egyén személyiségét egész élete folyamán. Nemes egyszerűséggel, nem mindenki akar egy multi igazgatója lenni.
.
A nők és a fizetés
HR-es szemmel sokszor másképp látni a világot. Az egyik barátnőm elvesztette az állását és egy barátom, aki fiú, mondta, hogy náluk lenne egy szabad poszt, szólt is a főnöknek, és be is hívták a barátnőmet interjúra. Előtte még ez a közös barátunk azt mondta neki, hogy mikor a bérigényről kérdezik ne mondjon nagy összeget, és úgy fel fogják venni. Viszont a barátnőm ennek ellenére, egy olyan összeget kért, amit eddig is megkeresett az előző munkahelyén. Tudta, hogy sok tapasztalata van, így nem félt. Természetesen meg is kapta a kért fizetést. Augusztusban kezd. Jóbarátunknak pedig forrt a feje, hogy újként barátnőm jobban keres majd nála.
A történet ne vezessen meg senkit. A férfiak és nők közötti kereseti olló valóban nagy, és sokszor bánnak diszkriminatívan a hölgyekkel, csak azért, mert olyan kiesési tétellel számolnak a munkaügyisek, mint a szülési szabadság.
Abban az esetben, mikor bérigényünket várja a munkaadó érdemes reális összeget mondani. Legyünk tisztában tudásunkkal és értékeinkkel, amikkel új munkahelyünket bővítjük.
Covid-19, és a láthatatlan munka
Többek között a szociológusok is jól ismerik a láthatatlan munka fogalmát. Azt a munkát nevezzük így, amit álltalában a nők végeznek egy családi háztartásban. Az az időtöltés, ami munkának számít, viszont nem jár érte pénz. Ez a háztartási munka. Az Európai időmérleg kutatások szerint hazánkban, még mindig a ,,gyengébbik” nem végzi a legtöbb ilyen munkát, a rendes fizető állásuk mellet.
Sajnos a vírus helyzet miatt sokan vesztették el az állásukat. A különösen veszélyezettet halmazba pedig az alacsony iskolai végzettséggel rendelkező nők kerültek. Azoknál, akiknél pedig felmerült a Home- office lehetősége, pedig több probléma merült fel.
A Fodor Éva, Gregor Anikó, Koltai Júlia és Kováts Eszter által nemrég publikált reprezentatív kutatási cikk szókimondó. A feljebb készült ábrán jól látszik, hogy az eddig általában java részt a nők által végzett gyermeknevelés, a vírus ideje alatt jobban terhelte a hölgyeket.
Illetve ami érdekes, hogy a magas iskolai végzettséggel rendelkező háztartásokban, legyen gyermek a kapcsolatban, vagy sem, a nők több nehézséggel szembesültek, mint a férfiak.
Időmérleg kutatások: https://www.ksh.hu/interaktiv/timeuse/index.html
Bővebben az üvegplafonról: http://prherald.hu/az-uvegplafon-jelensegrol/
Kutatás forrása: https://www.fes-budapest.org/hu/rendezvenyek-reszlet/kutatasi-eredmenyek-az-egyenlotlensegek-alakulasa-a-koronajarvany-idejen-magyarorszagon/
PecsAllas.hu / I.I.