Gyakran találkozhatunk vele pályakezdőként akár Pécsen is, hogy a cégek irreálisnak tűnő szakmai tapasztalatot várnak el akár már a fiataloktól is. Ez esetben könnyű kétségbe esni, ugyanis adódhat a kérdés, hogyan szerezzünk tudást olyan területeken, melyeket még csak az iskolapadban tanultunk.
Szakmai gyakorlat
Általában minden képzésen van megadott minimum szakmai gyakorlati idő, melyet teljesíteni kell a releváns területen egy adott cégnél. Érdemes ezt az időszakot kihasználni, és akkor is komolyan venni az itt eltöltött időt, ha nem az adott vállalatnál képzeljük el a jövőnket. A szakmai tapasztalat ugyanis fiatalon mindennél fontosabb lehet, főként a magunkról kialakított kép miatt is (ha rosszul teljesítünk vagy ellazsáljuk a gyakorlatot, könnyen más cégek fülébe is juthat az információ). A szakmai területen megszerzett tudás a tanulmányi átlageredményünknél valószínűleg kifizetődőbb lesz, így erre is fektessünk komoly hangsúlyt már az egyetemi évek alatt.
Gyakornokság
A szakmai gyakorlat mellett önmagunktól is jelentkezhetünk gyakornoknak cégekhez, ez talán még inspirálóbb lehet majd a jövőbeli munkaadónk számára, mintha csak azért dolgoznánk, mert kell a papírhoz. Amennyiben tényleg érdekel minket a terület, ahol dolgozunk, gyakornokként megalapozhatjuk jövőnket és tudásunkat. Még egy pár hónapos, rendes fizetés nélküli ciklus is beleférhet, vállalhatunk mellette részmunkaidős állásokat vagy diákmunkát is, ha jövedelemre van szükségünk.
Diákmunka
Szintén fontos lehet a különböző diákmunkák vállalása, akkor járunk a legjobban, ha a tanulmányainkhoz igazodó állást szerzünk, azonban a teljesen más területen végzett tevékenység is pozitív képet fest rólunk, illetve egyéb soft skilleket is elsajátíthatunk amellett, hogy betekintést nyerünk a munka világába már tanulóként.
Autodidakta tanulás
Az otthoni önfejlesztés csak rajtunk múlik: a saját időbeosztásunk szerint olyan dolgoknak nézhetünk utána, melyek érdekelnek és fontosnak tartjuk. Manapság már számos lehetőségünk van, tanulhatunk nyelveket, digitális ismereteinket bővíthetjük, programozhatunk és számos egyéb területen válhatunk akár szakértővé is.
Saját vállalkozás
Talán merészen hangzik, de már tanulmányaink során is indíthatunk vállalkozást, akár egyéni vállalkozóként vagy társainkkal közös ötleteket valósíthatunk meg. Amennyiben céget nem is, indíthatunk blogot, videócsatornát és egyéb referenciákat építhetünk ki magunk köré már a végzés előtti időkben.
Önkéntesség
Az önkéntességnek számos előnye lehet a személyiségre, illetve a fizikai aktivitás mellett mentálisan is feltöltődhetünk. Kiállhatunk egy számunkra fontos ügyért, tehetünk a környezetünk szebbé tételében szabadidőnkben is. Beléphetünk közösségekbe, új ismeretekre tehetünk szert, melyek szintén a fejlődésünket szolgálhatják. Az önkéntes munka pedig pozitív képet ad rólunk, számos munkaadó számára inspiráló példa lehet, illetve bizonyítja a cselekvés iránti vágyunkat is.
PecsAllas.hu / P.P.