Ezért hasznos, ha önkéntes munkát végzünk Pécsen

Ezért hasznos, ha önkéntes munkát végzünk Pécsen

Az önkéntes munkavállalásnak számos előnye van. Segíti a testi-lelki egészség megőrzését, közösséget nyújt és a jó ügyért lehet kiállni. Habár fizetést nem kapunk érte, érdemes átgondolni a tagságot a pécsi szervezeteknél is.

Az önkéntesség Magyarországon – a nemzetközi példákhoz viszonyítva – még nem terjedt el igazán, de Pécsen is több civil szervezet működik, mely fogadja a lelkes jelentkezőket. A tagok többsége munka és iskola mellett segít, saját időbeosztástól is függően. A volontőrök munkája tehát nem jár kötelezettséggel, felelősséggel annál inkább.  

 

De miért jó mindez?

Az önkéntes munka bizonyítottan pozitív hatást gyakorol a testi-lelki egészségre, új kapcsolatokat szerezhetünk általa és közösségben dolgozhatunk. Nem mellesleg egy-egy fontos ügyért állhatunk ki, ilyen például a beteg gyermekek helyzete vagy a pécsi fürdő esete. Amellett tehát, hogy a személyiség fejlődését szolgálja, a helyi élet meghatározó szereplőjévé válhat az, aki önkéntes munkára adja a fejét. Amennyiben fontosnak tartunk egy ügyet, könnyen csatlakozhatunk bárhova, elküldeni sehonnan sem fognak.

 

Szintén fontos tényező a különböző korosztályok közös munkavállalása, így a generációk is könnyebben megérthetik egymást. Az idős korosztály és a fiatalok közös tevékenységei minden téren sok előnnyel járnak mindkét fél számára. A fiatalabbak tanulhatnak tapasztaltabb társaiktól, de az idősebbek is sok olyan példát leshetnek el, melyeket maguktól nehezebben tudnának már elsajátítani, például a technológiai eszközök használatát. A két korosztály közös önkéntessége is hasonlóan sok hasznot hoz, így a szervezetek számára is érdemes minél szélesebb körben gondolkodni.

 

Jó példa a 2020-as koronavírus-járvány időszaka, amikor Pécsen a szokásosnál több önkéntes mozgalom indult el. Az önkormányzat például önálló programot indított, mely az idősek megsegítése érdekében jött létre, de a Pécsi Tudományegyetem is különböző intézkedéseket hozott a tanulók és a vállalkozások támogatására. Más civil szervezetek kiszállítással foglalkoztak és szájmaszkok, kézfertőtlenítők kézbesítését vállalták. Az egészségügyben szinten aktívan teltek a mindennapok, illetve a mentősök megsegítése, véradások szervezése, továbbá a szociális intézmények támogatása sem maradt el. Azok az egyének, akik nem egy szervezet tagjaként vagy közösségben végezték tevékenységüket, ún. gerillaakciókat folytattak. Alapvetően mindez javarészt a kertészkedés, szemétszedés területein jellemző, amikor valaki – akár hirtelen felindulásból – teszi rendbe környezetét, esetleg szerveződik kisebb csoportokba.

 

A mindennapok során is számos pécsi civil szervezet tevékenykedik a helyiek életének jobbá tételében. A Mosolymanó Egyesület tagjai között van orvos, védőnő, tanár, szociális munkás, könyvelő, informatikus, titkárnő és eladó egyaránt, akik játszóterek, közterületek közösségi fejlesztésével, kertészkedéssel és egyéb kulturális, illetve jótékonysági programokkal foglalkoznak. A Balokány-ligetért Egyesület az egykori közkedvelt pécsi fürdő és térségének újbóli felvirágoztatásán munkálkodik. A jövőben akár négycsillagos szálloda és P+R parkoló is épülhet, ha sikerülnek a tervek. A Nevetnikék Alapítvány főként beteg gyermekeknek segít napjaik szebbé tételében. Az Emberség Erejével Alapítvány a megkülönböztetett csoportokon segít, a Menedék Ifjúsági Klub és az Élmény Tár Tanoda felépítése is az ő nevükhöz fűződik.

 

A pécsi helyzet megismeréséhez tehát a Balokány-Ligetért Egyesület és a Pécsi Zöld Kör munkássága kiváló minta. A főút mellett, a Zsolnay-gyár közelében ma már alig kivehető, egykoron népszerű fürdő „csontváza” látható, amit teljesen benőtt a borostyán. Arra, hogy itt egykoron egy strand üzemelt, talán a meghagyott bejárati kapu emlékeztethet, de azt is csak a helyiek ismerik fel. A körülötte elhelyezkedő, újonnan felépített Kodály Központ és Tudásközpont, valamint a felújított Zsolnay-negyed mellett már-már zavaró látképet nyújt a szebb napokat megélt fürdő és területének állapota. Az itt tevékenykedő civil szervezetek helyi lakosokból állnak, akik másodállásban, ingyen végzik tevékenységüket a terület fejlesztése érdekében. Az egyesület folyamatosan elvégzi az egyes teendőket és karbantartja a területet, illetve kampányol az önkormányzatnál is a finanszírozási források eléréséhez. Amennyiben egy olyan nagyváros (megyei szinten tekintve) önkormányzata, mint Pécs, beállna a projekt mögé, szinte garantáltan elérhetnék céljukat és megvalósulhatna a pécsi fürdő, aminek jelentős részét az önkéntes szerepvállalás idézné elő.

 

Balokány-ligetért Egyesület: https://balokany.hu/

Emberség Erejével Alapítvány

Mosolymanó Egyesület: 7636 Pécs, Polgárszőlő út 13. (Mosolymanó Családi Központ), 7632 Pécs, Várkonyi Nándor utca 7. (Mosolymanó Közösségi Tér / Jótékonysági Központ)

https://mosolymano.hu/

Nevetnikék Alapítvány: 7624 Pécs, Nyár utca 8.

http://nevetnikek.hu/

 

PecsAllas.hu / P.P.