A munkahelyi toborzás folyamatai változatosak, napjainkban azonban egyre nagyobb a hangsúly az online térben való jelenléten, a folyamatos fejlődésen egyaránt. A HR-esek és vezetők könnyen megtalálhatnak minket, így érdemes pozitív képet kialakítani magunkról. A felvételi folyamatok a pécsiek számára is ismerősek lehetnek.
Az új munkahely létrejötte több folyamatból tevődik össze. A munkáltatónak és a munkavállalónak egyaránt fontos, hogy meggyőzze a másik felet.
A cég presztízse és az online jelenlét
A nagyobb cégeket és vállalatokat az emberek hírből ismerik, ezért fontos a pozitív kép kiépítése, illetve munkavállalói visszajelzések is. A magas jövedelem és fejlődési lehetőségek sokak számára a legfontosabbak, így érdemes ezekre a pontokra helyezni a hangsúlyt.
Napjainkban elengedhetetlen az online jelenlét is, így fontos az átlátható és letisztult weboldal, illetve a közösségi médiában való aktív szerepléssel is növelheti hírnevét a cég. Kisebb és kevésbé ismert vállalatoknál különösen fontos, hogy a látogatók pozitívan ítéljék meg leendő munkaadójukat.
Igények felmérése
Mielőtt új munkahely meghirdetésére szánja el magát a munkáltató, érdemes felmérnie az aktuális erőforrásokat. Az új pozíció betöltéséhez szükséges feltételeket érdemes tisztázni, pontosan milyen típusú alkalmazottra és milyen célból van rá szüksége a cégnek.
A vállalatnak azonban célszerű leendő dolgozója és a jelentkezők fejével is gondolkodnia, milyen tényezők lehetnek azok, melyekkel sikeresen elcsábíthatják a hasznos munkaerőt.
Fejvadászok
Manapság egyre elterjedtebb, hogy maguk a cégek keresik meg a tehetségeket, általában fejvadászok alkalmazásával. Ezért érdemes aktívan tartani online jelenlétünket, feltölteni önéletrajzainkat a különböző oldalakra, illetve mindenképpen regisztráljunk LinkedIn profilt is. Szerencsésebb esetben akár már a jó tanulmányi eredményeink, szakmai sikereinknek köszönhetően is kaphatunk megkeresést.
Álláshirdetés
Az álláshirdetésnek tartalmaznia kell minden lényeges információt, elérhetőséget. A munkavállalóknak azonban nem árt vigyázniuk, könnyen belefuthatnak átverésekbe, komolytalan pozíciókba is. A hamis hirdetésekről itt írtunk korábban: https://pecsallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/14/ezeket-vedd-figyelembe-ha-nem-akarsz-a-hamis-allashirdetesek-aldozata-lenni
Jelentkezés
A jelentkezés folyamata sorsdöntő: ekkor dől el, behívnak-e valakit állásinterjúra vagy nem. A pályázat során ezért érdemes mindent beleadni, és a lehető legjobb, releváns motivációs levelet, önéletrajzot elkészíteni és benyújtani a leendő munkáltató felé.
A motivációs levél elkészítése ma már elengedhetetlen a jelentkezés során. Fontos, hogy a levélben kitérjünk rá, miért érezzük magunkat alkalmasnak a megpályázott pozícióra, illetve milyen egyéb képességek bizonyítják rátermettségünket. Érdemes utánanézni a cégnek, ahova jelentkezünk, illetve kerülni a közhelyeket. A levelet ehhez igazítsuk, legyen releváns a meghirdetett elvárásoknak és előnyöknek is. Ne kövessük el tehát azt a hibát, hogy egyfajta sablonos motivációs levelet küldünk el minden cég számára.
Az önéletrajz általában a legfontosabb részét képezi a jelentkezésnek. Törekedjünk arra, hogy legyen fényképünk, illetve tüntessük fel személyes adataink és kapcsolatfelvételi lehetőségeinket. A telefonos elérhetőség hiánya esetében szinte biztosan bukjuk a felvételit, de a lakóhely hiányával is nagy hátrányba kerülhetünk. A végzettségek és munkatapasztalatok felsorolása során szintén releváns információkat osszunk meg a leendő pozíció szempontjából, időrendben visszafelé haladva. A képességek között érdemes felsorolni az olyan tanfolyamokat és képzéseket, melyek során valamilyen tudásra tettünk szert a leendő beosztásunkhoz mérten. A végére érdemes lehet LinkedIn profilunkhoz vezető hivatkozást is beszúrni.
Felvételi
Az állásinterjú előtt fontos, hogy utánanézzünk a cég adatainak, munkatársainak. Ha szerencsénk van, az interjún felismerhetjük a kérdezőket is, illetve a nevüket sem fogjuk elfelejteni a nagy izgalomban. Próbáljunk higgadtak maradni és fejben előre lejátszani a folyamatot. Érdemes felkészülni a legirracionálisabb állásinterjú eseményekre, ugyanis könnyen zavarba jöhetünk egy-egy váratlan kérdéstől, esettől. Amennyiben több fordulós a felvételi, érdemes végiggondolni, eddig mit mondtunk el magunkról, kikkel találkoztunk. Kellemetlen lenne például újra és újra bemutatkozni annak, akivel már korábban találkoztunk.
Döntés
Az utolsó pont maga a döntés, a munkáltató és a munkavállaló közös munkája azután kezdődik el, hogy mindkét fél számára pozitívan zajlottak le a folyamatok. A munkáltatónak ezután minden esetben munkaszerződést kell kötnie az új dolgozóval, fizetetlen próbaidőszakra nem alkalmazhatja.
PecsAllas.hu / P.P.