Manapság tele van az internet álláshirdetésekkel, szebbnél szebb jövőt felvázoló, irreális fizetéseket kínáló hirdetésekkel is találkozhatunk. Akár a közösségi médiában vagy személyesen is megkereshetnek minket olyan munkákkal, melyek egyáltalán nem biztos, hogy valóban komoly karriert jelentenek. Arra a kérdésre kerestük a választ, miről ismerhetők fel leginkább a hamis álláshirdetések, illetve cégek. Pécsen is könnyen belefuthatunk hasonló hirdetésekbe.
Vannak olyan helyzetek, amikor érdemes elhatárolódni. Ilyenek a rosszul összerakott álláshirdetések vagy amikor személyesen, telefonon akarnak minket meggyőzni, hogy vállaljunk el egy olyan munkát, amiről igazán semmit sem mondtak el, csak magas fizetést és hosszú távú karriert ígérgettek. Amíg nem vagyunk tisztában a cég valódiságával vagy azzal, pontosan mit kellene vállalnunk és mennyi pénzért, ne bólintsunk rá az ajánlatra. Legyünk elővigyázatosak, ha az alábbiak valamelyikével találkozunk egyes álláshirdetéseknél:
Helyesírási hibák
A helyesírási hibáktól hemzsegő álláshirdetéseket valószínűleg nem nézték át, szerkesztették. Ilyen egy komolyabb cégnél szinte biztosan nem fordulhat elő, illetve a hirdetést író munkatárs felelőssége is lenne a szerkesztés és a szép, letisztult tartalom létrehozása. Egy-egy kisebb hiba természetesen bárhol előfordulhat, de amennyiben szemet szúróan sok van belőlük, érdemes lapozni.
Kevés információ a munkakörről
Egyes pozíciók és hirdetési szövegek kapcsán felcsillanhat az ember szeme, de fontos megfelelően megvizsgálni a munkakörről való leírást. Találkozhatunk például irreálisan jól fizető irodai munkákkal, melyeket nehéz behatárolni, pontosan milyen szerepkört is takarnak és milyen típusú munkát. Egyes hirdetéseknél továbbá nem esik szó róla, hogy a fizetés valójában teljesítménycentrikus, így könnyen leígérhetik nekünk a csillagokat is. Több cég telefonos elérhetőségét is feltünteti, ahol lehet érdeklődni a pozícióról.
A cég nem megtalálható az interneten
Szintén nagyon fontos, hogy keressünk rá leendő cégünkre, létezésére. Az internet korában manapság erre már több oldal is a rendelkezésünkre áll, például a céginformáció (http://portal.ceginformacio.hu/), a Nemzeti Cégtár (https://www.nemzeticegtar.hu/) vagy a céginfó.hu (https://www.ceginfo.hu/). A Google keresőjében is könnyen fürkészhetünk, illetve a cégek többségének valószínűsíthetően saját weboldala is van.
Nagy szavak, konkrétumok nélkül
Sokszor találkozni olyan hirdetésekkel, ahol versenyképes jövedelmet, komoly szakmai megbecsülést tüntetnek fel, szinte minden egyéb információ nélkül. Vigyázzunk, ne dőljünk be mindennek.
Privát e-mail cím
A személyes e-mail címek, akár a legnépszerűbbek is (pl. gmail) gyanúsak lehetnek, ugyanis napjainkban már szinte alapvető, hogy a cégek rendelkeznek saját levelezési címmel, ami általában a nevükkel azonos. Például a pecsiceg::at::pecsiceg::dot::hu hitelesebb, mint a pecsiceg::at::gmail::dot::com.
Nincsenek elvárások
Jól hangzik, ha mindenféle képesítés és tapasztalat nélkül megpályázhatunk egy ígéretes állást, de szintén nem árt óvatosnak lenni. A „jó kommunikációs készség”, „proaktív személyiség” rengeteg hirdetésben szerepelnek, amivel nincs is baj, de ha lényegében más elvárást nem találunk, legyünk elővigyázatosak a munka valós komolyságával szemben.
Anyagi ellenszolgáltatás a további információkért
Semmilyen körülmények között ne dőljünk be annak, hogy egy adott állásról csak akkor kaphatunk információkat, ha X összeget átutalunk erre és erre a számlára. Szinte minden esetben csalásról van szó.
PecsAllas.hu / P.P.