A munkáltatók kötelezettségei

A munkáltatók kötelezettségei

A munkavállalók jogait sokan ismerik, de nemcsak nekik, hanem a munkáltatóknak is be kell tartaniuk bizonyos szabályokat. A szabályok természetesen a pécsi cégekre és dolgozókra is vonatkoznak. De mik a legfontosabb pontok? Összeszedtük.

Foglalkoztatási kötelezettség

A dolgozót a munkaszerződésben és munkaviszonyban foglalt szabályok szerint kell foglalkoztatni, biztosítani számára a személyi és tárgyi feltételeket. A munkavállalót a munkáért természetesen díjazás illeti meg, fizetetlen próbanapra sem hívhatjuk be hivatalosan. A munkáltató ezt jogilag nem teheti meg, a törvény ugyanis előírja a munkaszerződés meglétét. Lényegében erre szolgál a próbaidő, melynek időtartama legfeljebb három hónap lehet (kivéve kollektív szerződés), de ez esetben is meg kell fizetni legalább a mindenkori minimálbér összegét az újonnan felvett alkalmazottnak. A próbaidő alatt a munkaviszonyt a munkáltató és a munkavállaló azonnali hatállyal egyaránt megszüntetheti, mindenféle indoklás nélkül. Az erre vonatkozó szabályok alól kivételt csak a szakmai gyakorlatok képezhetnek, melyeket a cégek az adott oktatási intézménnyel kötnek meg.

 

Munkaszerződés

A munkaszerződést minden esetben írásba kell foglalni, ami a munkáltató felelőssége. Tartalmaznia kell a bért, a munkakört, a munkaviszony időtartamát és a munkavégzés helyét.

 

Munkavégzéshez szükséges eszközök

Az alapvető eszközök biztosítása mellett a munka irányítását és a szükséges ismeretek átadásáért is felelünk munkáltatóként. Az irodának a munkavégzésre alkalmas helynek kell lennie.

 

Feladatok teljesíthetősége

Az aktuális feladatokról tájékoztatni kell az alkalmazottat, minél egyszerűbben, átláthatóbban. Az utasítások teljesítését ellenőrizni kell.

 

Munkabér kifizetése

A munkabér kifizetése mellett az olyan költségeket is ki kell fizetni, melyeket a munkavállaló indokoltan fizetett ki. Ilyen lehet például a bevásárlás, konyhai eszközök vásárlása, mikor a kisebb kifizetéseket a dolgozó „saját” zsebből állja.  

 

Biztonság

A munkavállalót a fizikai korlátait szemmel tartva szabad csak foglalkoztatni, a nehezebb fizikai munkákat például a testesebb férfi munkaerőre bízni. Idetartozik továbbá a balesetmentes helyszín biztosítása és a veszélyes munkavégzés esetén biztosított védőfelszerelések biztosítása.

 

Alkalmassági vizsgálat

A munkaköri alkalmassági vizsgálatot el kell végezni, a munkakörhöz megfelelő felméréseket elvégezni.

 

Ésszerű keretek betartása

Ez a pont főként a megváltozott munkaképességű személy foglalkoztatása esetén releváns, számukra – ha szükséges – át kell alakítani a munkahelyi környezetet, de a költségek fedezésére támogatás igényelhető a központ költségvetésből. Természetesen itt is figyelembe kell venni a fizikai adottságokat.

 

 

PecsAllas.hu / P.P.