Jelentkezés az álláshirdetésre

Jelentkezés az álláshirdetésre

Eltöltöttél néhány órát az álláshirdetések böngészésével és kigyűjtögetted azokat, amik felkeltették az érdeklődésed. Miután megbizonyosodtál róla hogy a kritériumoknak megfelelsz, ideje elküldeni a jelentkezéseket. Nah, de hogyan, s miként tedd meg?

 

Ha úgy érzed számít a módja, a hirdető megszólítása, vagy az, amit a kísérőlevélben megfogalmazol, akkor jól gondolod! Ebben a cikkben összefoglalom, mire érdemes odafigyelni a jelentkezés közben!

 

Ne különcködj!

Azzal tudod a legnagyobb hibát elkövetni, ha nem a hirdetésben leírtak szerint teszed meg a jelentkezésedet! Mit értek ez alatt?

Ha például email cím és telefonszám is meg van adva, de kifejezett kérésük hogy az email címre küldd el a jelentkezésedet a kért egyéb dokumentumokkal együtt, akkor még véletlen se találd jó ötletnek felhívni őket! Amellett hogy sok értelme nem volna “csevegni” velük magadról, vagy a hirdetésben leírtakról, azt tutira veheted, hogy amikor később megejted a jelentkezésedet, talán még el sem olvassák és úgy fog a kukában landolni!

 

Nagyon fontos hogy mindig kövesd a jelentkezésednél a hirdetésben megadott utasításokat és ne akarj kitűnni a tömegből, vagy formabontó lenni, mert ezzel csak azt éred el, hogy a leendő munkaadód azt fogja gondolni rólad, hogy már a jelentkezésnél megpróbálod kikerülni a szabályokat.

Tehát arra az email címre küldd el az önéletrajzodat, meg az egyéb megkövetelt dokumentumokat, amit meghagytak a hirdetésben. Ügyelj rá, hogy minden elvárt kísérőlevél, motivációs levél és az önéletrajzod meglegyen, ahogy arra is, hogy véletlen se menjen el a jelentkezés máshova, valamint ne kelljen többször elküldeni a jelentkezésedet egy lemaradt dokumentum miatt. Ne kapkodj, vedd át többször hogy minden megvan-e, mielőtt az elküldés gombra kattintanál!

 

Az önéletrajz

Ennek kizárólag a száraz tényeket kell magába foglalnia rólad és az eltöltött munkaéveidről. A HR-es is csak egy ember mint te, a saját maga egyéni kis nézeteivel és most gondolj bele, hogyha a helyében lennél, akkor szeretnél-e több oldalas önéletrajzokat olvasgatni mondjuk egy 500 fős jelentkezés alkalmával? Ugye, hogy nem! Őt nem azért fizetik, hogy egyéni novellákat, memoárokat, kisregényeket olvasson végig "Önéletrajz" cím alá zsúfolva. Szóval ne akarj annyira kreatív lenni, hogy idézeteket raksz bele neki a Harry Potter-ből, vagy Ady Endre verseiből, ahogy te magad se akarj irodalmian megfogalmazott, ámde rettentően hosszú mondatokba bocsátkozni! Ez nem az az alkalom!

 

Aminek feltétlen benne kell lennie:

- Az önéletrajz legelején: teljes neved, elérhetőségeid (email, mobil vagy telefonszám), lakhelyed (nem kell a teljes cím, elég a város is)

- egy idei évben készült fotó rólad, beleszerkesztve a dokumentumba, célszerűen az elérhetőségek és a neved környékén

- Iskolai végzettségek, OKJ-s végzettségek(mettől meddig tartott a képzés, milyen képzés volt ez és OKJ bizonyítvány esetén a száma, az iskola neve)

- készségek, kompetenciák: grafikus eszközök ismerete és használata, vagy a word, excel profi szintű használata, van ECDL vizsgád, van valamilyen kategóriás jogosítványod, van saját autód, jó csapatjátékos vagy, jól kommunikálsz..stb..stb..

- beszélt nyelvek: ha nem tudsz legalább angolul a magyar nyelv mellett, akkor írd azt hogy nincs, vagy hogy még tanulod az xy nyelvet az xy intézményben, a (A1, A2, B1, B2, C1, C2) vizsga pedig xy időpontban lesz

- előző munkahelyek (felsorolás szerűen mettől meddig dolgoztál, munkakör megnevezése, roppant rövid jellemzése arról hogy mit csináltál, a cég megnevezése)

- saját egyéni céljaid rövid ismertetése (az külön jó ha össze tudod kötni a céggel, akihez éppen jelentkezel), gondolok itt pl.: szeretnél fejlődni az xy szakmában és több projektet befejezni, vagy csak szeretnél egy stabil, jól kiszámítható munkahelyet, szeretnél több kihívást, amit a cég által meghirdetett munkakör biztosítani tudna neked..stb..stb.

Önéletrajz értékelése

Ha még csak most jelentkezel a legelső munkahelyedre, nos, ez esetben nem fogsz tudni előző munkahelyeket írni. Mégse hagyd üresen ezt a részt, helyette inkább írj egy kicsit arról, miért azt tanultad, amit megadtál az önéletrajzodban. Mi az, ami nagyon érdekelne a munkakörben? Írj egy olyan -nem túl hosszúra nyúló- szöveget, amitől még nem fog sokkot kapni a HR-es, ellenben talán fel is tudod kelteni az érdeklődését, ha sikerül összhangba hozni az érdekeltségeidet a meghirdetett munkakörrel és ezt tömören, érthetően meg tudod neki fogalmazni.

 

A motivációs levél

Ha a hirdetésben kötelezően szerepel mint beküldendő, akkor meg kell írnod és valójában ez lesz a kísérőleveled. Ha nem, akkor viszont ne is írd meg! Azért ne, mert nem volt kikötés, ezért valószínűleg el sem fogják olvasni és könnyen megeshet hogy emiatt kerül kukába a jelentkezésed.

Szokták külön csatolmányként küldeni word dokumentumként, viszont ez meg a HR-esnek nem túl felhasználóbarát. Ha lehet, akkor könnyítsd meg a dolgát azzal, hogy nem kell neki a csatolmányok között keresgélnie.

 

Tartalma: tulajdonképpen itt kiélheted a kreativitásodat, de most sem ajánlott az irodalmi irányzat és a több oldalas önkifejezés. Viszont a soraid között már megmutatkoznak a személyiséged apró morzsái, ezért aztán ne is legyen rövid. Bő egy oldalas írás tökéletesen elég ehhez. Részletezheted a tanulmányaid során elért sikereket, az előző munkahelyeden elért eredményeket, az ott megtapasztaltakat, azt hogy miért jelentkeztél erre a hirdetésre, mit láttál benne, miért gondolod úgy hogy te lennél a legalkalmasabb erre a munkakörre.

 

Arra azonban figyelj, hogy az egész mondanivalója ne csapjon át egy véget nem érő öntömjénező, öndicsőítő és emiatt rettentően unalmas, semmitmondó katyvaszba! Itt is célszerű a lényegre szorítkozni és ami nem lényeges a meghirdetett munkakör szempontjából, de megemlítenéd, mert talán pont ezzel hívod fel az olvasója figyelmét, akkor azt is röviden, tömören beleírni. Kiegészítésként nem árt megfogalmazni hogy miért gondoltad úgy, hogy ezt még megemlíted, szóval miért lehet érdekes a munkakör betöltéséhez.

 

Szerkezetileg sem kell túlgondolni. Hogy pontosan milyen formát öltsön, ahhoz linkelek pár mintát.

https://blog.cvonline.hu/wp-content/uploads/2017/12/motivacios-level-minta.png

http://europass.hu/documents/Europassmotivacioslevel/minta_1.pdf

 

Neked melyik a szimpatikusabb?

Motivációs levél tartalma

 

A kísérőlevél

Az esetek többségében ez egyben a motivációs leveled is, ezért nem árt odafigyelni a helyesírására, a külalakra, a megszerkesztettségére, egyszóval szánj rá elég időt.

Természetesen, ha nem kellett motivációs levél, akkor is kell valamit írnod kísérőlevél gyanánt, amikor elküldeni szándékozol a jelentkezésedet. Ilyenkor leginkább arra kell figyelned, hogy meglegyen nevezve a tárgy: jelentkezés xy pozícióra.

Aztán a levélben legyen egy megszólítás: Tisztelt xy Kft!.

Pár sorban leírod hol olvastad a hirdetést, amiben xy pozíciót hirdették, és hogy te erre akarsz jelentkezni. Minden szükséges dokumentumot és az önéletrajzodat is csatoltad ehhez a levélhez.

Legyen egy elköszönés is: “Remélem nemsokára személyesen is találkozunk!” vagy “Várom mielőbbi visszajelzésüket!”

Végül a dátum és a neved.

 

Azt tudnod kell, még ha minden elvárásnak eleget is tettél és úgy jelentkeztél, az önéletrajzodat és a többi levelet is gondosan megírtad, akkor sem garantált a siker.

Egy ilyen esemény alkalmával van hogy több száz jelentkezést kell végig olvasniuk, sokszor csak pár percet tudnak ezekre szánni és így akarva, vagy akaratlanul, de bizony elsiklik a figyelmük még az ígéretesebb levelek felett is. Ha nem sikerült minden igyekezeted ellenére sem, ne csüggedj! Adj be több helyre jelentkezést!

 

PecsAllas.hu / H.T.I.