Hogyan készüljünk fel egy állásinterjúra? Avagy légy ura a helyzetnek!

Hogyan készüljünk fel egy állásinterjúra? Avagy légy ura a helyzetnek!

Ez az! Végre sikerült egy olyan állást találni, ami igazán tetszik, és sikeresen megugrottad az első akadályt, behívtak interjúra. Szerintem mindenkinek vannak tapasztalatai- e téren. Van, akinek pozitív, van, akinek negatív. Egy biztos, sokszor stresszes szituációk ezek, hiszen, ha hosszabb ideje keresel állást, sok múlhat ezen a beszélgetésen. Hidd el, az, aki veled szemben ül majd, ezzel tisztában lesz. Gyakoriak a többfordulós kiválasztások Pécsen is, így érdemes képességeink szerint a legjobban felkészülni, hiszen akkor nem érhet minket nagy meglepetés.

Tudd milyen anyagot adtál le

Legyünk tisztában az önéletrajzunkkal, hogy milyen adatok, információk vannak rajta. Persze ez első hallásra elég bután hangozhat, elvégre miért ne lennénk tisztában saját adatainkkal. Ahogy már máskor is említettem, amikor állásra jelentkezünk, mindig újra kell írni az önéletrajzunkat. Csak a releváns munkatapasztalatnak kell szerepelnie benne. Viszont, ha több állásra jelentkezel egyszerre, könnyen bele lehet keveredni, hogy melyik önéletrajzodba mit írtál. Erre figyelj oda, mert könnyen kellemetlen szituációban találhatod magad.

 

Te irányítod a helyzetet

Nem kérdés, hogy ez egy stresszes szituáció. Tünetei egyéniek, de mindenki jól ismeri őket. Szapora szívverés, izzadás. A vér a lábunkba áramlik, így gyakori az izgatott lábdobolás. Ennek evolúciós okai vannak. A stresszhelyzetet agyunk veszélyhelyzetnek állítja be, így felkészül a menekülésre. Persze ez egyén függő.  Amivel a legjobban le tudjuk ezt küzdeni a mozgás. Természetesen nem arra gondolok, hogy mielőtt elkezdődne a meghallgatás nyomj le tíz fekvőtámaszt. Viszont egy reggeli futás jót tehet. Illetve a jógából jól ismert nyugtató légzőgyakorlatok is segíthetnek a kontroll visszanyerésében. Viszont, ami egyértelmű, érkezz időben és némítsd le a telefonod. Igy lesz időd nyugodtan felkészülni és lehiggadni.

 

Készülj fel

Nézz utána a cégnek, hogy pontosan mivel foglalkozik, és milyen pozícióra jelentkeztél. Nagy plusz pontot kaphatsz azzal, ha tudsz válaszolni arra a kérdésre, hogy: tudja-e mivel foglalkozik cégünk? Pécsen és környékén midnek ismeri a nagy munkafelszippantó cégeket, ám hallomásból tájékozódni nem elég. A felkészüléshez tartozik az is, hogy te is informálódsz. Persze nem kell görcsölni azon, hogy mindenképp kérdezz valami, viszont, ha van olyan tényező, ami nem világos, nyugodtan kérdezz rá. Jó pont lesz ez is a számládon, hiszen így komoly munkavállaló képét mutatod.

 

Buta kérdések

Mindenki találkozott már olyan kérdéssel egy-egy állásinterjún, ami miatt kiszaladt volna a világból. Ezek a tipikus, mondj magadról három jó, és három rossz tulajdonságot. Vagy a kedvencem, hogy szerinted milyen állat lennél, és miért. Ezeket a kérdéseket nem csak azért találták ki, hogy az idegrendszerünket teszteljék.

 

Most felmerülhet a kérdés benned, kedves olvasó, hogy azért tesznek fel kérdéseket, hogy stresszeljenek minket? A válasz igen. Amikor vezető pozícióra jelentkezel, Hr-es technika, hogy direkt stresszes szituációba helyeznek, hogy lássák hogyan kezeled a helyzetet. Mert azt bárki írhatja, hogy jól kezeli a nyomást és terhelhető. Viszont a valódi célja ezeknek a bugyuta kérdéseknek az, hogy felmérjék, mennyire ismered magad. Az önismeret egy olyan folyamat, ami életünk végéig tart, és az, ha tisztában vagyunk a negatív és a pozitív tulajdonságainkkal érettséget sugall. Nyilván ilyen helyzetekben előnyben vannak azok a jelentkezők, akik retorika terén tapasztaltabbak. A jól megfogalmazott válasz ilyenkor nagyon fontos.

állásinterjú kérdések

 

Mondok egy példát. Mikor rólad kérdeznek, nem mindegy, hogy azt mondod, hogy:

Nagyszájú vagyok és könnyen visszabeszélek. VS. Nem okoz gondot, hogy kritikát fogalmazzak meg.

Nem ugyanaz, tény. Jobban hangzik? Mindenképp. Az interjú elsősorban arról szól, hogy el tudd magad adni. Természetesen vannak olyan személyiségek, akiknek ez születésük óta megy, és vannak, akiknek kevésbé. Jó hír, hogy ez egy tanulható technika.

 

Nonverbális kommunikáció

Apró trükk, amivel kicsit növelheted a szimpátiát irántad az a nonverbális kommunikáció. A testbeszéd elsősorban tudatalatti kommunikációnk kitükröződése. Viszont, ha az interjú elején tudatosan odafigyelünk egyes tényezőkre, könnyen szimpatikusabbá válhatunk. Amikor két szék van szemben az interjú készítőjével, húzd középre az egyiket és vele szemben helyezkedj el. Egész testeddel nézz felé. Ne zárd össze a karod, vedd fel az ő testtartását, húzd ki magad, hogy könnyebben vegyél levegőt. Tartsd a szemkontaktust. Ezzel növelheted az esélyeidet. Beszélj higgadtan, ne kapkodj. Mikor feltesznek neked egy kérdést, gondolkodj el a válaszon nyugodtan.

 

Merjünk beszélni az anyagiakról

A mocskos anyagiak. Az első dolog, amit megtanulnak a Hr-esek az iskolában az az, hogy mikor munkaerőt vesznek fel, a fizetésével a szabadidejét vásároljuk meg. Ne féljünk kérdezni a juttatásokról. Érdekesség, hogy az egyik tényezője annak, hogy a nők kevesebb fizetést kapnak álltalában az az, hogy mikor bérigénnyel várják a jelentkezőket a nők kevesebb összeget szoktak mondani, mint a férfiak. Ennek egyik oka az, hogy a hölgyek álltalában a biztonságot preferálják a magasabb fizetés előtt, persze ez egyénfüggő. Merjünk határozottan összeget mondani.

 

Miért szeretne nálunk dolgozni?

Erre a kérdésre szerintem mindenkit megkísértett már a vágy, hogy rávágja, pénzért. A viccet félre téve, ezen a témán elég sok múlhat. Nem várja el tőled senki, hogy tökéletes munkaerő legyél, viszont azt igen, hogy motivált és fejlődő képes. Így akár pályakezdőként is potenciális jelölt lehetsz.  Amikor erre a kérdésre válaszolsz, azt próbáld megfogalmazni, hogy mit éreztél, mikor leadtad a jelentkezésed az állásra.

Például:

  • Azért szeretnék a cégnél dolgozni, mert a karrierem szempontjából kihagyhatatlan lehetőségnek tűnik.
  • Mikor megláttam a hirdetést úgy gondoltam olyan feladatokat tudna ez a munkakör számomra adni, amit kihívás lenne teljesíteni.
  • Végre azt csinálhatnám, amit tényleg szeretek.

Ez az a kérdés, amin érdemes még az interjú elött elgondolkodni otthon. Amikor átvesszük magunkban a miérteket, az őszinte válaszadás döntő pont lehet.

 

Folyton a miértek

Miért hagyta ott előző munkahelyét, vagy miért akarja otthagyni jelenlegi állását? Hát igen. Amikor ezt a kérdést válaszolod meg, egyetlen egy aranyszabályt kell betartanod. Soha ne szidd a főnököd vagy a munkahelyed. Még akkor sem, ha ezt teljesen jogosan tennéd. Elképesztően rossz fényben tűnteti fel a jelentkezőt. Érdemes ilyenkor árnyaltan fogalmazni.

Például:

  • Nem támasztott elég kihívást a munkaköröm.
  • Más érdekeink támadtak.

Természetesen, ha más tényező van mögötte, akkor nyíltan érdemes megmondai.

Legyen szó egy, vagy többfordulós kiválasztásról, már ismered a sikeres állásinterjú csínyját-bínyát. Sok sikert kívánok! Remélem hamarosan olyan állásod lesz, amit mindig is szerettél volna.

 

PecsAllas.hu / I.I.