Hogyan jelentkezzünk álláshirdetésekre?

Hogyan jelentkezzünk álláshirdetésekre?

Ismerős az érzés, mikor hosszú idő után talál az ember egy olyan állást, ami úgy érez tökéletes lenne a számára? Ilyen esetekben mindenki igyekszik a legtökéletesebb önéletrajzot és motivációs levelet megírni. Viszont ez nem mindig elég. Tudjuk, hogy az első benyomás nagyon fontos, és az első akadály, amit meg kell ugrani, az nem más, mint bejutni az interjúra. Íme pár tényező, amik elengedhetetlenül fontos szerepet játszanak a tökéletes első impresszióhoz

Csatolandó fájlok:

Az önéletrajzott és a motivációs levelet, mindig az adott álláshirdetéshez igazítjuk. Minden egyes jelentkezéskor újra kell írni, hiszen csak a releváns munkatapasztalatainkat kell tartalmaznia. Igen, macerás. Nem, nem lesz jó az a változat, amit az előző állásra adtál be, hiába hasonló a hirdetés. A motivációs levéllel szintén ugyanez a helyezt, hiszen ne felejtsd el, el kell adnod magad a szöveggel.

 

Amit az álláshirdető oldalakról érdemes tudni:

Jelentkezni többféle felületen lehet. Pécsen és a környéken a közismert oldalak közé tartozik a Profession, a Workania, vagy a Pécsállás. Ezeken a felületeken sokszor a jelentkezés a weboldaloldal felületén történik. Amikor rákattintunk a ,,jelentkezés” gombra feldob egy kis üzenő ablakot, ahol fel tudjuk tölteni az adatainkat és a már feljebb említett kötelezően csatolandó fájlokat. Általában automatikusan generál az oldal egy sablonszövegből álló kísérőlevelet, de ez helyett érdemes sajátot írni.

Viszont ne feledkezzünk meg a kevésbé elterjedt álláshirdetési felületekről. Ilyen a Jófogás, vagy a különböző Facebook csoportok. Ezek az felületek másak, mint a többi professzionális álláskeresési oldal. Sok olyan munkaadó van, akik nem tehetik meg, hogy súlyos összegeket fizessenek egy hirdetésért, ezért ezeket a felületek használják. Tény, hogy nagyobb eséllyel futunk ezeken az oldalakon zátonyra, ennek oka a ritkán, vagy egyéltalán nem ellenőrzött tartalmak összessége. Nyilván azok számára, akik kiemelkedő szakmunkás vagy vezető pozíciójú állások iránt érdeklődnek, nem ezek a megfelelő tartalmak.

 

A kísérő levél követelményei:

A kisérőlevél trükkös jószág. Sokan abba a hibába esnek, hogy itt akarják bebizonyítani, hogy ők a tökéletes jelöltek az állásra, viszont ez a motivációs levél célja. A kísérő levélnek olyannak kell lennie, mint egy jó reklámnak. Figyelem felkeltőnek, rövidnek. A cél, hogy késztetést érezzen az ember a ,,termék kipróbálására.”

Fontos a megszólítás. Amikor tudjuk, hogy kinek írjuk a levelet, szólítsuk nevén. Amikor nem, akkor használjuk a ,,Tisztelt Hölgyem/Uram!” megszólítást. Érdemes állás hirdetésnél megkeresni a munkaadó weboldalát, ugyanis sokszor ott is szerepel a betöltendő pozíció, és véleményem szerint, érdemesebb a jelentkezésünket ott leadni, hiszen jelentkezésünk közvetlenül a munkáltatóhoz jut el.

Online jelentkezés esetén a szövegnek rövidnek és tömörnek kell lennie. Átláthatónak, ahogy irodalom órán is tanultuk, legyen kohézió benne. Tartsa össze a szöveget a tartalom, legyen eleje, közepe, és vége. Azok, akik nehezen írnak érdemes megkérni valakit, hogy olvassa át helyettük. Sokszor a friss szem kiszúr olyan hibákat, amiket a jelentkező nem. 

Amikor több állásra jelentkezünk egyszerre érdemes vezetni egy táblázatban, hogy hova, és mikor jelentkeztünk. Ugyanis egy hét elteltével ajánlott felvenni a kapcsolatot a hirdetőkkel. Az, hogy felkeressük őket azt üzeni, hogy fontos számunkra a pozíció, és különösen preferáljuk azt, illetve nem bízzuk a véletlenre a jelentkezésünket.

Cél, hogy kitűnjünk a többi jelentkező közül. Változtassunk bátran, de ízlésesen betűtípust, használjuk a félkövér kiemelést a számunka fontos tényezőknél. A szöveg tárgyának a megpályázott pozíciót és a nevünket érdemes megadni.

Hogy egyértelmű legyen mutatok egy jó, és egy rossz példát:

Rossz példa:

Tisztelt Hirdető cég!
Tisztelt Hölgyem/ Uram!

A Pécsállás.hu oldalain találkoztam ………… hirdetésükkel.

Középfoku végzettséggel rendelkezem. Társalgás szinten beszélek angolul, illetve fellhasználói szinten kezelem az MSOffoce 2012 alkalmazásokat. Gyorsan tanúlok. Előző munkahelyeimmel is elégedettek voltak velem a főnökeim, a munkatársaimmal is jol kijöttem. Szeretek csapatban dolgozni. Bár eladoi tapasztalattal még nem rendelkezem, véleményem szerint, hamar beletanulnék.

Üdvözlettel!

…………………………

 

A szöveg kusza, és egybefolyik. A fogalmazás komolytalan. Helyesírási hibák vannak benne, ami szintén előnytelen. Nincs kiemelve, hogy milyen fájlokat csatolt a jelentkező, és ami a legfontosabb, hiányzik belőle a bizalom, hogy várja az illető a visszajelzést.

 

 Jó példa:

Tisztelt Hirdető cég!
Tisztelt Hölgyem/ Uram!

A Pécsállás.hu oldalain találkoztam ………… hirdetésükkel.

Mellékletként csatolva küldöm az önéletrajzom és a motivációs levelem, amiből kiderül, hogy munkatapasztalatom és habitusom tökéletes illeszkedik az önök vállalati kultúrájához.

Szakmami tudásom kiegészíti középfokú angol nyelvtudásom, amit szóban és írásban is folyamatosan tökéletesítek. Illetve előző munkáim miatt, gyakorlott MSOffice 2012 felhasználó vagyok.

Bízom benne, hogy lehetőséget kapok személyes találkozóra is.

Üdvözlettel:

…………………………….

A másik példánál a szöveg tagolt. Jól átlátható, és könnyen értelmezhető mondatokat tartalmaz. Fel vannak tüntetve a csatolt dokumentumok. A szöveg nem mondd el túl sokat, de kellőképpen felkelti az olvasó figyelmét, ezen felül a lényeg a végén található kiemelten. A remény, hogy várjuk a visszajelzést.

Összegezve, az, hogy megkapunk- e egy állást, sehol, még Pécsen sem biztos. Ez egy türelemjáték. Rengeteg olyan tényezőtől függ, amikre nincs befolyásunk. Viszont ez nem több, mint matematika. A nagy számok törvénye ugyanúgy hat az élet ezen területén is. Minél több állásra jelentkezünk, annál nagyobb az esélye annak, hogy valahonnan visszahívnak bennünket. Az esélyünket, pedig növelhetjük, ha odafigyelünk a fent említett tényezőkre.

 

PecsAllas.hu / I.I.