Az alkalmazotti és vállalkozói lét közötti választás általában mindenki életében előfordul, vagy folyamatos dilemmát okoz. Egyesek könnyen döntenek, míg mások akár hosszú idő után váltanak. A két státusz közötti különbségeket szedtük csokorba.
A munkavállalás általános formája az alkalmazotti jogviszony, amikor az adott cég beosztottjaként dolgozunk, fix havi fizetésért. Ekkor megvan a munkakörünk, ismerjük a feladatainkat és munkaidőnket, javarészt tisztában vagyunk minden fontos kérdéssel. Mindez az alkalmazotti lét előnyeinek is besorolható, ugyanis stabil, kiszámítható jövőképet nyújt számunkra. Ezzel együtt minden órát ki kell fizetni a cégnek, amit dolgozunk, kevesebb stresszel járhat, valamint fizetett szabadságot vehetünk ki minden évben.
Hátrányai, hogy több esetben mástól függünk, a gépezet részeként pedig kevésbé látjuk át és érezzük a cég sikereit. A teljesítményünk megítélése és jövedelmünk elsősorban nem tőlünk függ, igaz, jó esetben prémiumokra tehetünk szert. Könnyen a falakon kívül találhatjuk magunkat, ha leépítés vagy tulajdonosváltás történik. Nem mi osztjuk be az időnket, kevésbé vagyunk a magunk urai.
A vállalkozói viszony során a magunk urai vagyunk, saját felelősséggel tartozunk a cég iránt, szinte teljesen rugalmasan dolgozhatunk. Nincs megszabva, mikor és mibe kezdünk bele, akár tapasztalat sincs szükség, csak szakértelemre. A bevétel elsősorban tőlünk és a dolgozóinktól függ, így karbantarthatjuk a folyamatokat. A határ pedig a csillagos ég, habár nagyot is bukhatunk.
Hátrányai lehetnek, hogy a ledolgozott munkaórák nem térülnek meg, nincs mindig előre kiszámítható, állandó jövedelem. Főként az indulás a nehéz és kiszámíthatatlan, ekkor általában több a kiadásunk, mint a bevétel. Az életben maradáshoz vagy magasabb profithoz gyakran napi 14-16 órákat is kell dolgozni, így felborulhat a magánélet és munka egyensúlya.
Magyarországon – így Pécsen is – népszerű a vállalkozás indítás, illetve egyéni vállalkozóként való munka. Utóbbi esetben nem felelünk másért, csak magunkért, így nem kell tartanunk felmondásoktól, mások rossz hozzáállásától sem. Egyéni vállalkozóként a különböző szolgáltatások értékesítésével, az ügyfélkör bővítésével könnyen kialakítható az az egzisztencia, amit egy többszemélyes gazdasági társaság tulajdonosaként vagy valamely vállalat alkalmazottjaként keresnénk meg.
Vannak, akik csőd miatt, kényszerből vállnak alkalmazottá, de olyanok is, akik megelégelték a vállalkozói létet, és kiszámíthatóbb életre, több szabadidőre vágynak. Ezzel szemben az alkalmazottak között is találni példát olyanokra, akik hosszú évek után vágtak bele önálló projektjükbe, és hagyták ott az akár biztos munkahelyüket.
A KSH adatai szerint 2020-ban több mint félmillió vállalkozás van bejegyezve, ami jól mutatja, hogy a magyar emberek szívesen vágnak bele a kalandba. Bár ha az alkalmazottként dolgozók számával mérnénk össze ezt a számot, azért nem tűnne olyan kiugró adatnak. Mindenképp érdemes azonban megpróbálni – főleg fiatalon – azoknak, akik szeretnének valami nagyot alkotni, saját üzletet vezetni.
Az alkalmazotti és vállalkozói lét közötti különbségek tehát adottak – lényegében, ami az egyiknél előny, a másiknál hátrányt jelent. Egyik sem jobb a másiknál, mindenkinek magának kell eldönteni, melyik irányba szeretne menni.
A home office munkavégzés terjedésével azonban egyre többen szabad kezet kapnak, továbbá vannak megbízási szerződéssel, külsősként végzett munkalehetőségek, amik akár az arany középutat is jelenthetik a két típus között.
PecsAllas.hu / P.P.