Léteznek még tipikus női- és férfimunkák?

Léteznek még tipikus női- és férfimunkák?

Napjainkban a női- és férfimunkák összeolvadtak. Vannak azonban olyan területek, ahol – fizikai adottságuk miatt – jellemzően inkább férfiakat keresnek és olyan iparágak, ahol a nők teljesíthetnek jobban.

Először is érdemes megvizsgálni, mik sorolhatók a női típusú munkák kategóriájába: ilyenek lehetnek a bolti eladói állások, pláza munkalehetőségek, egyes kereskedelmi -és áruházi állások, ruházati eladó állások (pl. Pécsen a New Yorker, H&M), takarító állás, árufeltöltő, iskolákban, cégeknél, irodákban otthon végezhető munkák. Dajka, óvónő, óvodapedagógus, óvodatitkár, bölcsődei állások, magánbölcsődei dolgozó, gyermekfelügyelő, kisgyermekgondozó. A hostess munkák, babysitter, bejárónő, műkörmös, szoláriumi, modell munka, patyolat állások is idetartoznak.

 

A nők továbbá nehéz helyzetbe kerülhetnek a munkaerőpiacon szülés előtt és után, a gyes igénybe vétele is csak őket érinti. Vannak olyan szakterületek, ahol a nők alapvetően jobban teljesíthetnek, mint például a divatipar vagy a lakásberendezés, ugyanis esztétikai érzékük bizonyos tekintetben jobbak, mint a férfiaknak.

 

A tipikus férfimunkák közé sorolhatók azok a pozíciók, ahol kemény fizikai munkát kell végezni, így egyes területeken nem is vesznek fel nőket. Jellemzően – csak férfiak által – betöltött munkakörök a biztonsági őr, fegyveres biztonsági őr, éjjeliőr, vagyonőr állás, kőműves, futár, szerelő, csőszerelő, szobafestő, áruterítő, nehézgépkezelő, fuvarozó, szállító, darukezelő, sofőr, tehergépkocsi vezető, autóbuszvezető, buszvezető, kamionsofőr, furgonos, targoncás, hegesztő vagy akár a portás. A férfiak tehát alapvetően jobban bírják az erőbedobással járó munkákat.

 

Ahogyan tehát akár a háztartásban is megoszlik a munka férfiak és nők között, úgy a munkaerőpiacon is előfordulhat. Ennek oka azonban nem a diszkrimináció, hanem az alapvető biológiai és testi adottságok, melyekben különbözik egymástól a két nem. Pécsen mindkét félnek adottak a lehetőségei, szinte minden területen találhatók állások.

 

Manapság azonban egyre több a semlegesnek nevezhető pozíció is, ami nők és férfiak ugyanolyan szinten képesek elvégezni. Ilyenek a szellemi munkák, az irodában végezhető pozíciók és tanári állások. Problémát jelenthet az egyenjogúság hiánya, például a férfiak előnyből indulnak az adott munkakörre pályázva, illetve sokat hallani, hogy nagyobb fizetés kapnak ugyanabban a szerepkörben dolgozva – ez jogilag nem törvényes, bizonyítható esetben érdemes bejelentést tenni. Ugyanakkor a nők is könnyebben bekerülhetnek egy-egy céghez, egyes állásoknál kimondottan női munkaerőt keresnek.

 

PecsAllas.hu / P.P.