Sikerült elhelyezkednem, hogyan illeszkedjek be az új munkahelyemen?

Sikerült elhelyezkednem, hogyan illeszkedjek be az új munkahelyemen?

A munkahelyváltás új ciklus kezdetét jelenti életünkben. Az új közegbe való beilleszkedés során pedig könnyen nehézségekbe ütközhetünk, de megfelelő hozzáállással gyorsan belophatjuk magunkat újdonsült kollégáink szívébe, amivel a cég számára is könnyen profitot termelhetünk a hatékony munkavégzés következtében. Érdemes azonban arra is figyelni, hogy ne legyünk túlzottan rámenősek, főként az introvertált személyiségű társainkkal szemben.

Amikor új munkahelyen kezdünk dolgozni, a szakmai területen való bizonyítás létfontosságú, amivel bizonyíthatjuk rátermettségünket és elnyerhetjük a vezetők elismerését. Nem kevésbé fontos azonban, hogy jó kapcsolatot ápoljunk munkatársainkkal, ugyanis – jó esetben – hosszú távra tervezünk a cégnél, így sok időt fogunk eltölteni új kollégáinkkal.

 

A beilleszkedés egyik legnagyobb trükkje talán az, ha szimplán önmagunkat adjuk például a közös ebédnél, kávézásnál, illetve bevonjuk magunkat a beszélgetésekbe. Érdemes mindenkivel megismerkedni és megtudni a legfontosabb információkat. Érdeklődésünk mindenki szemében jó érzést válthat ki, így könnyen megtalálhatjuk a közös hangot bárkivel a későbbiek során is. Kezdőként több esetben hibázhatunk is, de megfelelő hozzáállás és attitűd esetén valószínűleg elnézőbbek lesznek velünk szemben, illetve tanulhatunk is tévedéseinkből. 

 

A jó kapcsolatok kialakítása továbbá fontos abból a szemszögből is, hogy a különböző szakmai döntések és csoportmunkák során mennyire vagyunk képesek hatékonyak együttműködni másokkal. Ha az első heteket nem a sarokban ülve töltöttük, talán ötleteink is könnyebben nyitott fülekre találnak, amiből a cég számára is profitot halmozhatunk fel. A céges eseményeken való részvétel tovább erősítheti szerepünket a közösségben.

 

Lényeges a megfelelő nyitottság és testbeszéd egyaránt, magunkról is érdemes pát szót ejteni, hogy jobban megismerjenek minket. Sokan talán bele sem gondolnak, de a testbeszédünk, verbális- és nem verbális jeleink is árulkodók lehetnek, így érdemes ezeket is tudatosan alakítani. Célszerű tisztáznunk magunkban, hogy extrovertált vagy introvertált típusok vagyunk-e, illetve közvetlen munkatársaink megértésében is fontos tényező e kérdés vizsgálata. Az introvertált ember sem rosszabb, azonba ha tisztában vagyunk vele, hogy egyik kollégánk inkább ezzel a személyiségtípussal azonos, könnyen elkerülhetjük a kellemetlen helyzeteket. Az extrovertált egyénhez bátran odamehetünk, társaságunknak valószínűleg örülni fog, ami őt is feltölti energiával.

 

Fontos, hogy merjünk kérdezni. A kollégák és vezetőink ezzel úgy érezhetik, nyitottak vagyunk a tanulásra, és valószínűleg szívesen segíteni fognak bármilyen kérdésben számunkra. Aki nem tesz fel kérdéseket, illetve ennek okán nem tudja megoldani a szakmai problémákat, rossz benyomást fog kelteni.

Beilleszkedés a munkahelyen

A kezdeményezőkészség szinte minden esetben nyerő: ha látják rajtunk az igyekvést és azt, hogy fontos számunkra a megfelelő közegben való munka, munkatársainkat szintén jobb teljesítményre imponálhatjuk. Ezzel a céget is jelentős nyereséghez segíthetjük, ugyanis a minél jobb morál segíti a hatékonyságot, ami egyre jobb eredményekhez is vezet. A profitból pedig nemcsak a tulajdonosok, hanem a munkavállalók is profitálhatnak bónuszok és prémiumok, akár fizetésemelés formájában.

 

A sikeres beilleszkedéshez tehát érdemes minél kevesebbet görcsölni, ugyanakkor figyelni pár dologra, tisztázni személyiségünket önmagunkkal szemben és egyszerűen belevágni az új kalandba. A túlzottan mesterkélt viselkedés visszaható is lehet, amivel könnyen kiszorulhatunk a körből. Amennyiben pedig már az elején kikerülünk belőle, esetleg nem tudjunk magunkat elfogadtatni, egyre rosszabbá válik helyzetünk. 

 

PecsAllas.hu / P.P.