Napjaink fő kérdései: tényleg érdemes átállni a home office munkavégzésre?

Napjaink fő kérdései: tényleg érdemes átállni a home office munkavégzésre?

A home office munkavégzés fogalmát a 2020-as koronavírus-járvány miatt kialakult helyzet óta nem szükséges különösebben bemutatni. A körülmények a pécsi cégeket is érintették, így érdemes figyelembe venni a különböző szempontokat. Annak azonban, hogy a cégek távmunkában foglalkoztatják a munkavállalókat, előnyei és hátrányai egyaránt vannak.

Az otthoni munka a digitális szakmák (informatika, online marketing) területén nem tűnik kivitelezhetetlennek, de egyre több szférában próbálnak átállni. A technológia fejlődésével az egyre gyorsabb és hatékonyabb teljesítmény adott a vállalatok számára, de érdemes a dolgozók szemszögéből is megvizsgálni a kérdést. A szabadság és a saját időbeosztás kecsegtetően hangzanak, de a távmunka könnyen az innováció kárára is mehet.

Hogyan teljesíts jól?

A távmunka során fontos, hogy tudjunk parancsolni magunknak és be tudjuk osztani az időnket, feladatainkat. Amennyiben rendes munkaidőben dolgozunk, ugyanúgy érdemes időben felkelni és készülni a munkanapra, nem az utolsó pillanatban kikelni az ágyból. A jobb teljesítmény érdekében érdemes reggelizni, egyéni szokásoktól függően fogyasszuk el kávénkat, de mindenképp úgy lássunk neki az aktuális napi teendőknek, hogy frissek, felkészültek vagyunk. További jó tipp lehet, hogy öltözzünk fel rendesen, húzzunk farmert, hogy teljesen át tudjunk állni agyilag, illetve egy külön erre a célra kialakított dolgozó szoba vagy sarok is célszerű lehet.

Előnyei

Kényelem

Nyilvánvalóan jobban hangzik az otthon, a kanapéról dolgozni, mint a túlzsúfolt irodákban lenni egész nap. A saját lakóhelyünkön továbbá teljesen úgy alakíthatjuk ki a munkahelyi környezetünket, ahogyan számunkra komfortos. Amennyiben a teljesítményünk jól látható és érezhető a cég számára, még egy-egy kisebb plusz szünetet is beiktathatunk magunknak úgy, ahogyan a munkahelyen biztosan nem tudnánk észrevétlenül.

Plusz idő

Akár öt percre, akár fél órára lakunk a munkahelyünktől, egész biztosan időt spórolunk meg a távmunkával. Lényegében az erre fordított idő teljesen lenullázódik, így értékes perceket nyerhetünk reggelente is. Az önfegyelem azonban fontosabbá válik, mint korábban, ugyanis az időmenedzsment innentől a mi felelősségünk, ebben segíthet a napi rutin kialakítása.

Szinte bárhonnan elvégezhető a munka

A munkáltatót nem fogja érdekelni, hogy otthonról, vagy a Balaton partról csináltad meg az aktuális feladatot. A leadott anyag, a teljesítményed lesz a mérvadó. Egyébként is előfordulhat, hogy valaki hatékonyabban tud dolgozni ilyen környezetben, mint például a panellakásban.

Hátrányai

Zavaró tényezők

Ha otthonról végezzük munkánkat, könnyen csábításba eshetünk. Bármikor elmehetünk inni egy kávét, nassolni egyet, ami persze nem hangzik rosszul, de rengeteg időt elvihet. Továbbá egy-egy mosatlan edény, takarítani való is alibi lehet, hogy szünetet tartsunk, és addig se dolgozzunk.

A közösség hiánya

Talán az egyik legnagyobb hátrányt jelenti, melyet igazán semmilyen technológiai feltétellel nem lehet helyettesíteni. Az ember közösségi lény, illetve a munkatársak között gyakran szoros kapcsolat alakul ki, közös emlékekkel fűszerezve. Otthon ücsörögve mindez eltűnik, és lényegében nincsenek továbbá hús-vér kollégáink.

Munkahelyi megbeszélés

 

Kevesebb innováció

A legjobb ötletek gyakran a közös kávézások, ebédek alkalmával születnek meg. Nem véletlen, hogy egyes cégek külön szobákat, tereket fejlesztettek ki erre a célokra, illetve különböző asztali játékokat, csocsót, biliárdot helyeztek ki a munkatársaknak. Fejlettebb cégeknél szinte már-már kötelező is a munkaidőben való kikapcsolódás, a kreatív felvetések és az innováció melegágyát képezhetik az ilyen szünetek. Ha mindenki a saját szobájában, a számítógép előtt ücsörög egész nap, a szünetek is könnyen átcsaphatnak a közösségi média oldalak és internetes videótartalmak folyamatos nézegetésébe.

 

PecsAllas.hu / P.P.