Hogyan illeszkedjek be az új munkahelyen?

Hogyan illeszkedjek be az új munkahelyen?

Sikerült állást találni. Nagyszerű, de a java még hátra van. Legyen szó multiról, vagy a helyi zöldségesről, fehér galléros munkáról vagy fizikairól.

Minden munkahelynek megvan a maga kultúrája. Ami nem mást, mint azt a gondolkodásmódot, életszemléletet és elvárt munkamorált takarja, amit elvárnak a munkavállalóiktól. Például egy ruházati üzlet kultúrájához tartozhat az a szemlélet: Mindent a vevőért”. Sajnos nincs egy fix lista, aminek a pontjait, ha betartod, nyert   ügyed lesz. Azért megpróbálok pár javaslatot tenni, amikkel megkönnyíthetem a dolgod. Sokat tud segíteni a munkaadód, vagy, ha van a Hr-es. Nekik az lesz a fő céljuk, hogy maximalizálják a te munka képességedet, amit csak úgy tudnak elérni, ha te minél hamarabb beilleszkedsz. Kijelölhetnek neked egy mentort, aki hasonló munkakörben dolgozik, mint te, és bármilyen kérdéssel fordulhatsz hozzá. Ám ha ez nem történik meg hivatalosam, akkor ezt te is megteheted.

 

Lépj ki a komfort zónádból

Fontos a nyitottság. Amikor hívnak vegyél részt a programokon, a csaptat építőkön. Vagy akár vegyél részt a munka utáni sörözésen, még ha nincs is kedved, vegyél erőt magadon és menj el. Vagy csak ülj le ebédelni a munkatársaiddal. Sokszor maguktól jönnek a

beilleszkedés pillanatai, nem szabad nagyon erőltetni.

 

Pszichológia

Fontosak az apróságok. A szimpátialakóhelye pedig itt rejlik, és akár tudatosan is irányíthatod őket. A nonverbális, és a metakommunikáció fontosabb tényezők, mint gondolnánk. Ugyanis kommunikációk 55%- át ezek alkotják. A verbális tényezők, azaz a kimondott szóból csak 7%-ot.

 Tehát kicsit lesarkítva, sokkal fontosabbak a gesztusaink és a hanglejtésünk, mint, az, amit mondunk. A magabiztos testtartás, az egyenes hát, a karok a test mellet, nem pedig magunk elött össze kulcsolva, a beszélgető partner felé fordulva, oda figyelve, vagy a másik testtartását társalgás közben leutánozva. Ezek azok a trükkök, amikkel növelhetjük a szimpátiánkat.

 

Dresszkód

Másik ilyen tényező, az öltözködés. Nő, vagy férfi, mindegy. Az ízléses ruhadarabok elengedhetetlen mindkét nemnél. Nem szabad sokat mutatni, ugyanis az növelheti az ellenszenvet, vagy sokszor okozhat kellemetlen szituációkat. Viszont alul öltözni sem ajánlott, ugyanis, mint munkavállaó a céget, vagy vállalatot képviseled, ha csak nincs kötelező egyenruhátok, fontos megtalálni az arany középutat Adj időt magadnak, fontos, hogy tudd, senki sem várja el tőled, hogy egyből szakértő legyél a pozíciódon. Mindenki tisztában van azzal, hogy kell idő míg pontosan beletanulsz és megismered a folyamatokat a cégnél. Idő kell, míg kiépíted a saját kapcsolati rendszered.

 

Csak lazán

Nem szabad rágörcsölni a beilleszkedésre. Nem baj, ha hibázol. A képesség, hogy felismerd a rossz döntéseket és képes vagy tanulni belőle az, ami igazán fontos.

Hozz színt, új ötletekkel, amiket akár a régi munkahelyedről hoztál, feldobhatod a cégkultúrát. Persze csak óvatosan a változtatásokkal. A jól bevált módszereket nem mindig érdemes lecserélni. Viszont kezdeményezéssel és aktivitással kifejezheted elköteleződésed az új munkahelyed iránt.

Egy szó, mint száz, biztos megoldás nincs. Ez egy több komponenses változó. Az új munkahelyednek is érdeke, hogy hamar beilleszkedj, légy türelmes magaddal szemben.

 

PecsAllas.hu / I.I.