Legalább olyan fontos az EQ, mint az IQ?

Legalább olyan fontos az EQ, mint az IQ?

Azt gondolhatnánk, hogy az életben való boldoguláshoz és a munkaerőpiaci sikerekhez a legfontosabb a magas IQ (értelmi intelligencia), de ez nem teljesen van így. Kutatások szerint azonban az EQ (érzelmi intelligencia) szintje manapság legalább ennyire fontos a boldoguláshoz. A pécsi álláskeresők számára is fontos, hogy tisztában legyenek önmaguk képességeivel.

A karrierünk rovására is mehet, ha nem szentelünk elég időt az érzelmi intelligenciánkra.

Amíg az IQ a racionális és logikai folyamatokért felel, a magas EQ-val rendelkezők képesek felismerni saját maguk és mások érzelmeit, ezáltal döntéseket hozni. Gyakran találkozni olyanokkal a munkaerőpiacon, akik hiába rendelkeznek magas értelmi intelligenciával, mégsem tudnak úgy érvényesülni, ahogyan elvárhatnák tőlük. Ebben az esetben talán érdemes megfontolni, hogy más területeken is célszerű időt áldozni a fejlődésre. Akár még az álláskeresésre és a felvételi folyamatra is hatással lehet az, milyen magas EQ szinttel rendelkezünk.

A kutatások alapján egyre inkább következtethetünk arra, hogy a magas EQ legalább annyira hasznos, mint az IQ szintje. Habár vannak, akik tagadják ebben a formában való megnyilvánulását, véleményük szerint nehéz lenne rá intelligenciaként tekinteni. Az értelmi intelligencia szintjét továbbá könnyű meghatározni, illetve tisztában vagyunk vele, mi számít viszonylag magasnak. Az érzelmi intelligenciát ezzel szemben nehéz megítélni és besorolni egy kategóriába.

Teszteket akár az interneten keresztül is kitölthetünk, az egyik legnépszerűbb a Mensa HungarIQa feladatsora, amit online bármikor bárki kitölthet. Személyesen is lehet próbálkozni, ekkor külön jelentkezni kell az oldalon. Azok, akik végül a legfelső elitbe tartozunk e téren, külön tagsági jogot szereznek. Az átlagos intelligenciaszint 100 körül alakul, a felső réteghez 130 körüli értéket kell produkálni.

https://mensa.hu/

 

Az EQ szintünket is lemérhetjük, ehhez kissé másféle teszteket kell kitöltenünk, nincs szükség akkora koncentrációra.

https://www.onlinepszichologus.com/online-pszichol%C3%B3giai-tan%C3%A1csad%C3%A1s-%C3%A9s-konzult%C3%A1ci%C3%B3/online-pszichol%C3%B3giai-tesztek/%C3%A9rzelmi-intelligencia-online-pszichologiai-teszt

Az érzelmi intelligencia azért is fontos, mert manapság vannak olyan állások, ahol a különböző projektek és munkák megkövetelik a komplex megoldásokat, a sikeres együttműködést a munkatársak között. A cégeknek azonban nem biztos, hogy érdemes saját teszteket indítani a jelentkezők számára, ugyanis így valószínűleg nem fognak teljesen őszinte válaszokat adni, ha az állásukra múlhat rajta.

 

Az EQ segíthet az önmotiválásban, a pozitív hozzáállásban, az érzelmek kezelésében és a vállalati céloknál is jelen van – az emberek hatékonyabban dolgoznak, ha tudják hova juthatnak el. Vannak olyan pozíciók, melyek azonban a magasabb IQ szintet követelhetik meg, de manapság a kettő egyaránt fontos. Hiába nagyon okos például egy matematika tanár, ha alacsony az érzelmi intelligenciája és ezáltal pedagógusként sem tud úgy érvényesülni.

Függhet a szülőktől is, a nőket például gyakrabban nevelik kommunikációra, a problémák feltárására, míg a férfiak elnyomják a bennük lévő feszültséget. Mindez akár a személyes kapcsolatokra is hatással lehet.

 

Hivatkozások

https://mindsetpszichologia.hu/iq-helyett-eq-avagy-az-erzelmi-intelligencia-mint-tronfoszto-az-elorelepesben

http://elteonline.hu/tudomany/2018/10/17/eq-vagy-iq-szerinted-melyiknek-van-nagyobb-hatasa-kapcsolataidra/

 

PecsAllas.hu / P.P.