Munkahelyi teljesítmény: nem feltétlenül a sok ledolgozott óra a hasznos

Munkahelyi teljesítmény: nem feltétlenül a sok ledolgozott óra a hasznos

A munkahelyi hatékonysághoz és teljesítményhez motivált, jól dolgozó alkalmazottakra van szükség. Egyes helyeken azonban még mindig inkább a kivéreztetés a jellemző, mint a munkavállalói és munkáltatói érdekek egyensúlyban tartása.

A pécsi cégeknek és álláskeresőknek is érdemes tisztában lennie vele, hogyan teljesíthetnek jól.

Főként a gyártósorokon, termelő vállalatoknál fordulhat elő, hogy az alkalmazottaknak komoly fizikai terhelés alá kell esniük, ugyanis a műszakok előtt a vezetőség szinte irreális mennyiségeket ír elő, így a műszakvezetőknek, csoportvezetőknek szinte megállás nélkül hajtania kell a dolgozókat – többször 10-12 órás műszakokban.

 

Igaz lehet ez a multinacionális vállalatoknál is, vagy az olyan cégeknél, ahol határidős munkákat kell leadni időben, és a feladatok teljesen feltorlaszolódnak. Ilyenkor a teljesítménycentrikusság komoly egészségügyi hatásokat válthat ki, így érdemes nem félvállról venni a problémát.

Több modern cég és iroda ezért egyre nagyobb hangsúlyt fektet a munkavállalói érdekek szemmel tartására, több szünetet adnak és akár külön játéktermet alakítanak ki például biliárdasztallal, csocsóval és dartssal. 

 

Persze nehéz elképzelni egy kenyérgyárat vagy tejüzemet, ahol külön játékos szobát alakítanak ki, a vezetőségnek azonban érdemes elgondolkoznia azon, a több szünet és magasabb dolgozói motiváltság nem jelent-e egyben jobb teljesítményt is.

A 21. század munkahelye gyökeresen megváltozhat, az alkalmazottak pedig nagyobb teret nyerhetnek. Az irodai állásoknál egyre inkább elterjed a home office, míg a helyszíni munkavégzést igénylő munkáknál is nagyobb szerepet kaphatnak az alkalmazotti igények.

 

A munkáltatóknak érdemes megvizsgálnia, mik a fontos szempontok dolgozói számára. Ez lehet akár a magasabb fizetés, a több pihenőidő vagy a rugalmas szabadság is. Vannak, akik jobban szeretnek egyhuzamban sokat dolgozni és hosszabb időt szünetelni, míg mások pont fordítva működnek.

Célszerű kialakítani egyfajta vállalati kultúrát, így a dolgozók is jobban tudnak azonosulni a cég értékrendjével, ezáltal a teljesítmény is nőhet. Nem mellesleg a jó munkahelyi légkör kiváló toborzási módszer is egyben, ugyanis az alkalmazottak bátran fogják ajánlani ismerőseiknek a céget, míg egy rossz munkahelytől óva intenék őket.

 

Pécsen is egyre nagyobb szerepet kapnak az új, innovatív és „alkalmazottbarát” munkahelyek, így a biztos és jó állások után érdeklődők is megtalálhatják számításaikat. Akár már az álláskeresés során vagy a felvételi folyamat közben is kideríthetjük, körülbelül mi várható az adott vállalatnál.

 

PecsAllas.hu / P.P.