Hazai hiányszakmák

Hazai hiányszakmák

Jó pap holtig tanul, szól a közismert mondás. Amióta az Európai Unió bevezette a Lifelong Learning fogalmát a közéletbe, azóta tudjuk, ez valóban így is van. Sose késő tanulni és a piaci igényeket figyelembevéve képezni magunkat. Itthon több lehetőségünk is van erre. Az OKJ-s programok segítségével bárki elsajátíthatja azt a tudást, amire mindig is vágyott. Íme pár támpont és fontos tudnivaló, ami segít eligazodni az Országos Képzési Jegyzék világában és a hamarosan bekövetkező változásokban.

Hiányszakmák

Pályaválasztás során akkor beszélhetünk felelősségteljes döntésről, ha összemérjük saját igényeinket a piacéval, majd ezt mérlegelve választunk. Egy ember többféle érdeklődéskörrel rendelkezik. Szerethetjük egyszerre a művészetet és lehet kivételesen jó érzékünk az üzletkötéshez. A munkaerőpiacnak viszont, nagyobb kapacitása van egy közgazdászra, vagy egy Sales managerre, mint egy Klasszika Filológusra. Félre értés ne essék. Mindkét szakmát űző személyre szükség van és hasznos, fontos munkát végeznek. Viszont a piac változó arányokban tudja foglalkoztatni őket.

A KSH folyamatos kutatásokat végez a hazai munkaerőpiacon, így tudjuk, hogy Magyarország mely területén, milyen hiányszakmák vannak. Az adatokat 2019-re adták ki.

 

Észak-Magyarország: Gépi forgácsoló, Ipari gépész, Kőműves, Villanyszerelő, Asztalos, Autószerelő, Hegesztő, Festő, mázoló, tapétázó.

Észak-Alföld: Villanyszerelő, Központifűtés- és gázhálózat rendszerszerelő, Mechatronikai technikus, Gépi forgácsoló, Mezőgazdasági gépész, Ipari gépész, Hegesztő.

Dél-Dunántúl: Villanyszerelő, Hegesztő, Gépi forgácsoló, Ipari gépész, Ács, Épület- és szerkezetlakatos

Dél-Alföld: Ipari gépész, Hegesztő, Szerszámkészítő, Villanyszerelő, Mezőgazdasági gépész, Gyakorló mentőápoló, Kőműves, Ács, Gépi forgácsoló, Mechatronikai technikus.

Közép-Dunántúl: Kőműves, Villanyszerelő, Gépi forgácsoló, Hegesztő, Épület- és szerkezetlakatos, Festő, mázoló, tapétázó, Szakács, Szociális gondozó és ápoló, Ács, Szerszámkészítő.

Nyugat-Dunántúl:  Gépi forgácsoló, Szociális gondozó és ápoló, Kőműves, Központifűtés- és gázhálózat rendszerszerelő, Villanyszerelő, Ács, Hegesztő,  Kárpitos, Virágkötő és virágkereskedő, Szerszámkészítő, Női szabó, Festő, mázoló, tapétázó.

Közép-Magyarország: Ipari gépész, Szociális gondozó és ápoló, Gyakorló mentőápoló.

Forrás: https://www.melyiksuli.hu/

 

Hiányszakma és Pécs

Hiány szakmának tekintjük azt a foglalkozást, melyeknek kiemelkedő a helyzete a munkaerőpiacon. Jó fizetésért, hamar elkelnek. Pécsen a fentiek alapján a következő posztok ezek.  Villany szerelő, hegesztő, gépi forgácsoló, ács, élület és szerkezet lakatos. Viszont ezek a szakmák az egész országban előnyben vannak. Dél- Dunántúlon még kifejezetten keresettek a szakácsok, cukrászok és szociális munkások.

 

Képzések érettségivel és nélküle

 

Különösebb előfeltétele nincs az OKJ-s képzéseknek. Viszont kódokkal különböztetik meg őket. Van olyan program, ahol szükséges az érettségi megléte. Illetve van olyan, ami plusz pontot ad, az esetleges továbbtanulók számára a felsőoktatásban.

  • 21: semmilyen iskolai végzettség nem kell hozzá.
  • 31: legalább a nyolc általános iskolai osztály elvégzése kell hozzá.
  • 33: legalább a 10. évfolyam elvégzése kell hozzá.
  • 51: érettségi nem szükséges, de a középiskola utolsó évfolyamának elvégzése igen.
  • 54-55: lehetséges plusz pont jár érte felvételi esetén, ha a szakirányú képzést választasz és, ha az intézmények úgy döntenek.

 

Ingyenes, vagy sem?

Az állam az első két OKJ-s oklevél megszerzését ingyenessé tette 2015-ben mindenki számára. Legyen bármilyen előtanulmánya, akár diplomája. Viszont huszonöt éves kor felett iskola rendszerű képzésen vehet részt az illető, nappali vagy esti tagozaton.

 

Hogy világosabb legyen. Kétféle képzés létezik a felnőttképzés világában. A tanfolyam rendszerű és az iskola rendszerű.

A tanfolyam rendszerű képzések rövidebb idő alatt futnak le. Igazodnak az álltalános munkarendhez, és összegüket a képzést szervező iskola határozza meg, és fizetős.

 

Az iskola rendszerű képzések ezzel szemben nappali, esti, vagy levelező formában működnek. Kevésbé igazodik a munka világához, és hosszabb ideig tart az elvégzésük. Ellenben lehetőség van ingyenes részvételre vagy ösztöndíj megszerzésére. A képzéseket a szakképzési centrumok tartják, amik iskolákkal működnek együtt. Álltalában szeptemberben, vagy keresztfélévben vagyis február környékén indulnak.

 

Ösztöndíjak

Azon tanulók, akik iskola rendszerű képzésen vesznek részt, megfelelő a tanulmányi átlaguk, hiányszakmát tanulnak és ezt most teszik először ösztöndíjban részesülhetnek. Ez az összeg a tanulmányi eredménytől, illetve a képzéstől függően, havi tíz és ötvenezer forint között mozog.

Az ösztöndíjakról bővebben: https://www.nive.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=926

 

Változások 2020 után

A régi rendszer hamarosan át fog alakulni. Még van lehetőség a régi tanfolyamokon részt venni, viszont 2020 december 31-től ezek átalakulnak. Mint az oktásban álltalában itt is a beiratkozás évében aktuális szabályok és törvények kísérik végig a diákok életét a végzés időpontjáig. Tehát, december 31- ig elkezdett képzéseket nyugodtan betudják fejezni képzésen résztvevők.

2021- től sok szakma eltűnik és vagy összeolvad más képzéssel. Sokat csak iskola rendszerű képzésben lesz lehetséges megszerezni. Az állam a változásokat a jelenlegi rendszer átláthatatlanságával indokolta. A jelenleg több mint 700 képzést nyújtó képzési jegyzék 174 alapszakmára fog csökkeni.

 

Linkek

Iskola rendszerű képzések: https://www.nive.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=595

Választható szakmák listája az Országos Képzési Jegyzékből lesheted el: https://www.nive.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=297

Képzések Pécsett: https://tanfolyamokj.hu/tanfolyamok-pecs-okj-kepzesek/

 

PecsAllas.hu / I.I.