Mit tegyek ha megszűnt a munkaviszonyom.

Mit tegyek ha megszűnt a munkaviszonyom.

Mi következik akkor, ha felmondtál, vagy elküldtek a munkádból? Hogyan tovább? Milyenek a kilátásaid egy újabb munkakör megszerzéséhez?

Akárhogyan is történt, hogy te mondtál fel, vagy egyszerűen leépítettek, legrosszabb esetben elküldtek, amikor az ember munka nélkül marad, akkor eljön egy olyan korszak az életében, amikor mindent borúsan kezd el látni. Kétségkívül történt is bárhogy, ez bizony szomorúságra ad okot, és bizonytalanságba taszíthat.

És mi van, ha azt mondom, hogy ez lehet az egyik legjobb időszaka az életednek, már ami a munkát és a karriert érinti?  Az emberek túlnyomó része nem is sejti mennyi lehetőség rejlik egy ilyen váltásban!

 

Összeszedtem neked pontokba rendezve a szükséges lépéseket.

A legelső lépésed, még mielőtt bármit is teszel, hogy alaposan átgondolod hogyan tovább. Szeretted, amit csináltál az előző munkahelyeden? Mik voltak az előnyei? És mik a hátrányai? Ha szeretted, úgy ezt hogyan akarnád másképpen csinálni? Ha nem szeretted, akkor pedig mi az, amiben még jó vagy, vagy amit szívesebben csinálnál, mint előzőleg? Illetve ha nem rendelkezel más képesítéssel, akkor hajlandó vagy-e új szakmát, képesítést tanulni?

Keresd fel a hozzád legközelebb eső Munkaügyi Központot! Jelentkezz le, mint aktív álláskereső, valamint tájékozódj arról hogy neked jár-e álláskeresési járadék! Igen, jól olvasod, ugyanis ezekben az időkben bizony jól jön és így nem kell a  tartalékaidat  felélned.  Fontos megjegyeznem, hogy ha a kezedben vannak már a papírjaid, úgy sokkal gyorsabban elindul ez a folyamat, de ha még nem kaptad meg őket, akkor is minél előbb érdemes bejelentkezned az állami nyilvántartásba, legfeljebb később viszed be a papírjaidat! Utóbbi esetben sem lesz semmilyen negatív következménye a dolognak, ha csak pár napról van szó, vagy mondjuk egy hétről, ugyanis visszamenőleg megkapod és kifizetik neked.

 

Ki jogosult álláskeresési járadékra?

Hivatalos megfogalmazás szerint:

Egyik feltétele többek között, hogy az álláskereső az elmúlt 3 év során összesen legalább 12 hónapnak megfelelő munkaviszonnyal, vagyis járulékfizetési időszakkal rendelkezzen. A másik feltétele pedig, hogy az álláskereső a munkaviszony létesítéséhez szükséges feltételekkel rendelkezzen (=nem lehet semmilyen foglalkoztatási jogviszonyban,  nem tanul nappali tagozatos diákként, egészségesnek kell lennie, nem jogosult öregségi nyugdíjra), valamint semmilyen más szociális ellátásban nem részesül.

 

Meddig jár az álláskeresési járadék?

A jogszabály szerint 10 nap jogosultsági idő egy nap járadékfolyósítási időnek felel meg.  A leghosszabb idő ,  ameddig folyósíthatják, ha  mondjuk a 3 évedet végig dolgoztad, az 90 nap, azaz 3 hónap .

 

Milyen papírok kellenek hozzá?

  • korábbi foglalkoztatásokat igazoló dokumentumok
  • a legutolsó munkahely felmondási papírjai
  • vállalkozó   esetén   a    tevékenységről   megszüntető   igazolásra,   illetve   a tartozásmentességi okirat
  • személyes okmányok is kellenek: személyi igazolvány, lakcímkártya, TAJ- kártya, adókártya, TB- kiskönyv

Ha már a Járási Munkaügyi Központban vagy, érdeklődj! Ha szeretnél új szakmát szerezni, milyen képzéseket indítanak? Mik a feltételei? Mit kell teljesítened a támogatásukért cserébe?

Ezek nagyon fontos kérdések, mert az itt indított képzések zöme államilag támogatott, tehát, ha teljesíted a feltételeket és sikeres vizsgát, továbbá bizonyítványt szerzel, akkor ez neked nem kerül pénzbe.

Ha nem akarsz szakmát váltani, akkor érdemes végig  bogarásznod  a jelenlegi álláshirdetéseiket, hiszen megeshet, hogy már ott van egy hirdetés, amire te tökéletesen alkalmas vagy, meglehet tetszenek is a hirdető szövegében leírtak és csupán egy jelentkezés választ el attól, hogy ismét munkába léphess!

 

Ha van annyi felhalmozott tartalékod és azon gondolkozol, hogy vállalkozást kezdesz: akkor is érdemes megkérdezned, hogy jelenlegi álláskeresőként milyen támogatást kaphatsz az elindításához? Mik a feltételei?

Jelentkezz online, vagy személyesen MINDENRE , amire csak alkalmas vagy és a tapasztalataid alapján, vagy a végzettséged  alapján  esélyes lehetsz a  felvételre. A  negatív gondolatokat söpörd félre, hiszen a  jövőd és  az életed a tét! Bátran jelentkezz! Ebben segítségedre lehet egy jól összeszedett és megírt önéletrajz. Vannak olyan esetek is, amikor a döntés meghozatalát egy inspirálóan megírt motivációs levél adja, így ha ezt is  kérnek a jelentkezés alkalmával, akkor érdemes arra is több időt szánnod!

 

Néhány álláskeresési portál címe:

http://vmp.munka.hu/ (munkaügyi központok álláshirdetései egy helyen)

https://www.profession.hu/

https://allas.jofogas.hu/

 

Ha a 4. pont jótanácsát megfogadtad, akkor a nagy számok  törvénye alapján több helyre is behívást kapsz, vagy kaptál, de  legalábbis  az  időpontok le vannak egyeztetve és várnak téged. Nincs más dolgod, mint elmenni ezekre, kérlek, egyet se hagyj ki! Ne érdekeljen, ha elaludtad a frizurádat, ha úgy érzed hülyén nézel ki (közben nincs  így),  nem  számít. Csak menj el, add  önmagad, csillogtasd meg  a  tapasztalataidat, a  tudásod az  interjú alatt, ha  pedig nem rendelkezel még ilyesmivel, akkor emeld ki a   jó tulajdonságaidat, a céljaidat, hogy miben akarsz fejlődni, mit  nyújthat  ehhez a cég neked, te mit tudsz tenni a munkád megfelelő ellátásáért, a cégért..stb..stb.

Valamennyire fontos a kinézet, sőt, vannak olyan  munkakörök,  amiket  például csak a kinézeted által kaphatsz meg, mint pl.: modell, színész, bemondó, hostess..stb..stb.

Azért valljuk be, az átlag ember nem jelentkezik ilyen munkakörökre, így ha megpályáztál egy call centeres munkát, vagy mondjuk egy takarítói állást, akkor úgy gondolom nem kell tökéletesen kinézned. És valószínűleg a kinézeted az csak egy többed leges szempont lesz a számukra.

Ugyanakkor ha kellően informált vagy a céggel kapcsolatban, tehát vetted a fáradtságot és utána kerestél, vagy kérdeztél, megtudtál róluk fontos információkat, és ezt szóvá is teszed az interjú alkalmával, azt  minden esetben pozitívan fogadják.

Bízom benne, hogy ez a cikk elsöpörte a szomorúságod, és  nem adod fel,  amíg el nem éred a céljaidat!

 

PecsAllas.hu / H.T.I.