Beilleszkedés az új munkahelyre

Beilleszkedés az új munkahelyre

Amikor ezer sikertelen állásinterjú után a munkakereső megkapja a kedvező elbírálást, hirtelen száz és száz kétség, illetve félelem temeti maga alá. Ott kell hagyni az eddigi megszokott környezetét, az ismerős kollégákat, az otthon kényelmét és egy új helyen, ismeretlen épületben, idegen emberek között kell mindent újra felépíteni.

Akárcsak minden új élet helyzet kezdetén, ekkor is elsősorban negatív gondolatok kavarognak az ember fejében, hiszen az ismeretlentől való félelem senkit nem kímél. Nem tudjuk, mi vár ránk és ezért tartunk attól, hogy mi lesz akkor, ha nem sikerül? Ha nem fognak minket kedveli, ha csalódást okozunk a főnöknek, ha nem leszünk képesek a megfelelő színvonalat produkálni a munkában.

 

A jelenlegi járvány helyzet okán a szokásosnál jóval többen vesztették el a munkájukat és kis szerencsével, mostanában kezdenek egy új állásban, ezért ennek apropóján, összegyűjtöttünk néhány tanácsot, melyek megkönnyíthetik a beilleszkedést.

 

1.) Megfelelő öltözék

Egy megismerkedés közepette mindig az első benyomás a legfontosabb, ugyanis az emberek átlagosan 27 másodperc alatt döntik el, hogy szimpatikusnak találják-e a másik felet. Az első munkanapon fordítsunk kellő időt és figyelmet a megfelelő ruha kiválasztására. Nőként viseljünk alkalomhoz, helyzethez és a beosztásunkhoz illő darabokat, melyek nem mutatnak túl sokat a nemiségre utaló területekből. A szoknya ne legyen túl rövid, a cipő sarka túl magas és a blúz se mélyen dekoltált. A kiegészítők legyenek szolidak, csinosak és elegánsak, a táska pedig ne hasson nagyon drágának, dicsekvőnek.

 

Férfiak esetében az öltöny passzoljon ránk és lehetőség szerint ne az első napunkon próbáljuk fel. Mindig kényelmes, jól bevált darabokat válasszunk a szekrényből, elvégre, így is lesz elég dolog, amiért szoronghatunk, ne nehezítsük a saját helyzetünket még egy kényelmetlen ruhával is. Ha nem érezzük komfortosan és magabiztosan önmagunkat egy ruhában, azt a környezetünk is megérzi és másképpen fognak hozzánk viszonyulni.

 

2.) Bemutatkozás

A kapcsolatépítés legelső lépcsőfoka a bemutatkozás, ezt se érdemes félváról venni. Az első beszélgetés alkalmával legyünk udvariasak, kedvesek, visszafogottan ejtsünk pár általános jellegű szót magunkról és ösztönözzük ugyanerre a társalgó partnerünket is. Törekedjünk arra, hogy önmagunkat adjuk, mert abban mi vagyunk a legjobbak. Ne legyünk tolakodóak és vegyük észre, ha a másik fél éppen nem ér rá csevegni vagy valamilyen okból kifolyólag, nem partner a beszélgetésben, viszont, ha igen, akkor igyekezzünk szimpatikus benyomást kelteni. Legyünk érdeklődők a másik életével szembe, figyelmesen hallgassuk őt végig és kérdésére hosszabb, informatív válaszokat adjunk. Nők esetében a bókolás, az öltözék és ékszerek dícsérése, férfiaknál a viccek általában bevált társalgás indítók.

 

3.) Érdeklődés

Az emberek többsége szeret önmagáról és a családjáról beszélni, így azzal, ha ezek a témák iránt érdeklődést mutatunk, az aligha lehet rossz barátkozási módszer. Ha úgy tűnik, szívesen beszél ezekről a dolgokról, halmozzuk őt el kérdésekkel és válaszait kiemelt figyelemmel hallgassuk. Mindenképpen jó benyomást kelt az is, ha a legközelebbi beszélgetésnél visszautalunk az előzőleg hallott információkra, hiszen ezzel megerősítjük benne az érzést, hogy figyelünk rá. Megemlítette, hogy a fia komoly dolgozatra készül az iskolában? Kérdezzük meg, hogy hogyan sikerült neki. Vemhes volt a cicája? Kérjük, hogy mutasson a kicsikről képet.

 

4.) Szociális alkalmak

Az első munkanapot használjuk ki arra, hogy megfigyeljük, milyen helyzetekben gyűlnek össze a kollégák egy kis beszélgetésre. Együtt mennek kávézni? Vagy közösen ebédelnek az étkezőben? Gyakran látni őket a kijelölt dohányzóhelyen gyülekezni? Ha távol áll tőled a kávé és a cigaretta is, akkor is biztosan akad egy olyan szociális alkalom, amihez csatlakozni tudsz. Az asztalodnál való ebédelés helyett egyél a kollégákkal együtt az étkezőben, így a legújabb pletykákról és az őket érdeklő témákról is értékes információkat gyűjthetsz. Ha kávézni hívnak, ne utasítsd vissza meghívást akkor se, ha nem szereted az italt, biztosan más is kapható az automatában, de ne ess át a ló túloldalára se. Nem kell semmi számodra kellemetlen tevékenységed magadra erőltetned ahhoz, hogy megkedveljenek. Ne kövesd el azt a hibát, mint a Jóbarátok Rachel-je, mikor megjátszotta, hogy dohányzik, annak érdekében, hogy ne maradjon le semmiről.

 

5.) Segítségkérés

Az emberek csak egy dolgot szeretnek jobban a magukról beszélésnél; azt, ha fontosnak és okosabbnak érezhetik magukat, ezt pedig kár volna nem kihasználni. Még ha ugyanazt a munkakört is végzed mint az előző helyeden vagy rendelkezel szakképzettséggel, akkor is biztosan felmerülnek kérdések a feladatok végzése közben. Ilyenkor ne félj segítséget kérni a melletted dolgozóktól. Szimpatikus benyomást kelthetsz azzal, hogy nem mutatkozol a mindenttudó szerepében és elismered a kollégáid hozzáértését is.

 

PecsAllas.hu / K.D.