Pécsen is elterjedhetnek az okos irodák

Pécsen is elterjedhetnek az okos irodák

A jövő munkahelyei gyökeresen megváltozhatnak, ami a pécsi álláskeresők terveit is befolyásolhatja. A 21. században egyre nagyobb szükség lesz a kreativitásra és a hatékonyság lép a ledolgozott munkaórák helyébe.

A home office elterjedésével felgyorsult az új munkaerőpiaci trendek bevezetése is, de egyes cégek továbbra is a helyben történő foglalkoztatásra esküsznek. A rugalmasság azonban nő, a munkavállalók személyes teret és szabadságot kapnak, a munkahely pedig inkább válhat idővel egyfajta közösségi irodává. Több helyen jellemző, hogy külön „játékos” szobákat alakítanak ki, ahol a munkatársak csocsózhatnak, biliárdozhatnak vagy épp dartsozhatnak egymással. A közös kávézásoknak és ebédszüneteknek is meglehet az eredménye, míg egyes cégek konkrétan azért tartanak pihenőidőket, hogy a munkavállalók közösen ötleteljenek és újításokat találjanak ki.

 

Az álláskeresés módja is átformálódik: régebben sokan egy-egy munkahelyen dolgoztak le egy egész életet, manapság nő a fluktuáció. Teret nyernek a projekt alapú munkák is, vagyis a cégek többször inkább az adott időszakra keresnek alkalmas munkaerőt. Ezzel fontosabbá válik az alkalmazkodóképesség is, valamint a rugalmasság és sokszínűség.

A jövő ágazata az informatika, míg az adminisztratív munkák kiválthatók lesznek az automatizációnak köszönhetően. Szintén veszélyben lehetnek a gyári munkások vagy egyes logisztikai állásokban dolgozók. A kreatív munkák iránt viszont nőhet a kereslet, továbbá az is fontos, hogy a munkavállalók több területen is jártasak legyenek, ismerjék az alapvető digitális technológiákat és legyenek képesek akár közösen, csapatban dolgozni.

 

A „csekkolási” rendszer is idejét múlttá válik, a munkáltatók inkább a hatékonyságot és teljesítményét veszik alapul, mint azt, hogy ki mikor érkezett és hagyta el a munkahelyet. Megfelelő időmenedzsmenttel és beosztással 4-6 óra alatt akár komolyabb teljesítményt is elérhetnek a cégek, mint a dolgozók kivéreztetésével, 10-12 órás munkaidőben foglalkoztatva őket. Az otthoni munkavégzés esetén pedig jól látható, ki mennyit rakott hozzá az adott napi feladatokhoz.

Fontos továbbá a küldetéstudat: ha a dolgozók érzik, hogy a cég filozófiája azonos a sajátjukkal, jobban is dolgoznak. Az értékteremtés válik elsőszámúvá, a digitalizációnak köszönhetően több kreatív állást lehet majd betölteni. A robotizáció kiváltja az emberi munkaerőt azokon a területeken, melyeken főként monoton tevékenységeket kell végezni.

Elengedhetetlen a folyamatos önképzés, a mai fiataloknak egyre több szerepben kell tudniuk egyszerre helytállni. A különböző szakterületek is jobban fedik egymást, a digitális ismeretekre például már az ágazatok legnagyobb részében szükség van.

 

Az okos iroda alapvetően olyan munkahely, ami az embereket jobb, gyorsabb és okosabb munkavégzésre sarkallja. Ezzel nő az innováció is, a munkavállalók mentálisan is fittebbek maradnak. Az emberek közötti kommunikáció is jelentősen javulhat. Nem csoda tehát, hogy az intelligens irodákat a jövő irodáinak nevezik. A történetük három fejezetre osztható: 1996-2006-ig az első ciklus, amikor az egész elkezdődött és megjelentek a laptopok, mobiltelefonok és az internet használata a munkavégzés során. A második szakasz 2006-2016-ig, amikor a technológiai innovációk egyre kifinomultabbá váltak. Megjelentek az okostelefonok és a szoftverek, felhő alapú szolgáltatások. Az okos irodák korszaka 2017-től kezdődött el, melyek növelni kezdték a hatékonyságot az üzemeltetési költségek csökkentése mellette, illetve jól összekapcsolt munkakörnyezetet teremtettek az alkalmazottak számára.

 

Az olyan cégek, melyek az intelligens iroda praktikáit alkalmazzák, jobban teljesítenek, mint a hagyományos megközelítés szerintiek. Ez a koncepció ugyanis kreativitásra ösztönöz és elősegíti az innovációt. Az összetett feladatok egyszerűbbé válnak, rövidebb idő alatt végrehajthatók. Az alkalmazottak ezáltal értelmesebb munkára fordíthatják munkaidejüket. A különböző technológiák a munkáltatókat is segítik abban, hogy felmérjék, ki mennyi időt foglalkozott ténylegesen munkával.

https://www.iotspace.co.uk/blog/2018/7/20/what-is-a-smart-office

 

Az egyik legdinamikusabban fejlődő iparágban, az informatikában Pécsen is nagy a kereslet a jó munkaerő iránt. A legnagyobb multinacionális cég az ágazatban a Deutsche Telekom IT Solutions (IT Services Hungary), mely keresi a szakembereket és német vagy angol nyelvtudással komoly lehetőségek előtt állhatnak az álláskeresők.

https://www.deutschetelekomitsolutions.hu/karrier/pecsi-telephelyunk-bovul/

 

PecsAllas.hu / P.P.