Irány a lépcsőfok, avagy a munkahelyi beilleszkedés ismérvei

Irány a lépcsőfok, avagy a munkahelyi beilleszkedés ismérvei

Ez mindig egy örök dilemma és jobbnál jobb oldalak próbálják megadni az embernek a szükséges instrukciókat. Olyan dolgokra próbálnak rábeszélni, amit magadtól lehet hogy nem tennél meg. A munkahelyre történő sikeres beilleszkedés rengeteg tényezőtől függ, és ebből csak az egyik vagy te.

Először fel kell mérni a terepet

Leginkább arra gondolok itt, hogy az első napon, az első pár órában felméred azt, hogy milyen emberekkel dolgozol együtt. Ki a felettesed, őt milyennek ítéled meg, miket hallasz róla, miket tapasztalsz tőle a munka közben és ugyanez igaz a többi kollégára is. Tehát szerintem egyáltalán nem jó taktika ha nagy mellénnyel toppansz be egy összeszokott társaságba, hogy majd te megmutatod szerinted mi a tuti és rögtön az első percben teljes hangerővel marketingeled saját magadat, fittyet hányva a többi körülötted lévő emberre. Így semmit sem fogsz megtudni róluk, ellenben rekord idő alatt többekből is ki fogsz váltani egy durva ellenszenvet.

Inkább maradj szolid, az a biztos és a hangos beszéd helyett figyeld meg a környezetedet! Így tudni fogod, ki az aki családos, ki az akinek már unokái vannak, ki az aki szingli, elvált, vagy özvegy, kinek mi a hobbija, másik munkája, ha van..stb..stb.. Ezekből le tudod szűrni, hogy ki az, akivel biztosan meg tudod ütni a közös hangot, és ki az, akinél bizonyos témákkal vigyázni kell és inkább nem hozakodni elő velük.

 

Tiszteld a kollégáidat

Ez manapság már kihalófélben lévő szokás, pedig ha csak egy cseppnyi tisztelettel szólítjuk meg a másikat, még mosolyognunk sem kell hogy ugyanígy szólítsanak meg minket később. Ha megfogadjuk a régebbi dolgozók tanácsait, az még jobb, még ha nem is hasznosítjuk az összeset csak egy jelentős százalékát, azzal előrébb lehetünk. Amikor segítségre szorulsz, célszerű őket megkérni előbb, mert szinte biztos hogy készséggel a rendelkezésedre állnak.

 

Legyél segítőkész

Nem kell Teréz Anyát alakítani, mert az hosszú távon amúgy sem fenntartható, de az mindenképp pozitív visszajelzésként rögzül mások fejében, ha alkalomadtán segítő jobbot nyújtasz egy egy munkafolyamat elvégzésében.

 

Merj kérdezni

Ha valami nem tiszta, akkor kérdezz. Még akkor is, ha egyébként tök egyértelmű dolog, csak te még új vagy és ez neked nem egyértelmű. Ne érdekeljen hogy ki fog emiatt dinkának tartani! Kérdezni még mindig jobb, mint nem kérdezni és aztán elszúrni valamit! Egy kérdés nem kerül semmibe, ellenben ha kárt okozol a cégednek, az már fájni fog..neked is!

 

Nyitottság és elhivatottság

Itt sem kell túlgondolni a dolgokat. Legyél nyitott a tanulásra a kezdetekkor, az új ötletekre a későbbiekben, mert aki nem keresi az új megoldásokat egy adott munkafolyamatra, az sosem fog fejlődni. Ha görcsösen ragaszkodunk a jól bevált rutinhoz, egy idő után azt vesszük majd észre, hogy beleálltunk a talajba mint egy faék, és a többiek közben meg elrohannak mellettünk. Szükség van egy egészséges elhivatottságra is, ugyanis ha mindenhez semlegesen, vagy negatívan állsz hozzá, az a külvilág számára is látszódni fog. Persze ne vidd túlzásba sem, mert az meg pedálozásnak számít és megbélyegeznek érte! De nincs abban semmi rossz, ha néha napján a közvetlen felettesed rendelkezésére állsz pusztán egy ötlettel, vagy egy adott munka elvégzésével.

 

Add önmagad

Felesleges állarcot keresni és azt magadra ölteni, ez az eltelt idő függvényében egyre inkább nehezen állandósítható lesz és rengeteg energiádat el fogja vinni. Nem kell mindenkinek megfelelni! Elég, ha a közvetlen felettesed elégedett veled, és a közvetlenül veled dolgozó kollégák elfogadnak olyannak, amilyen vagy.

Úgy gondolom hogy nem kell mindenről tudnod sem és emiatt az ilyen olyan kis csoportosulásokhoz csapódni, mert ez teljesen értelmetlen. Főleg, ha nem is érzed jól magadat a szóban forgó közegről és csak azért mész oda, hogy ezt azt megtudj valamiről, vagy valakiről a szünetben.

Ha nem dohányzol, akkor ne a dohányosokhoz akarj oda csapódni, keress olyanokat, akik szintén nem dohányoznak és célozd meg azt a társaságot!

 

Öltözködés

Ez igazából csak annyira fontos hogy a munkahelyednek megfelelő öltözékben jelenj meg. Például ha irodában dolgozol, vagy saját irodád lesz, akkor nyilvánvalóan hivatalos öltözéket vegyél fel. Ha viszont te vagy a sarki fűszeres alkalmazottja, ez esetben egy magassarkúban és kosztümben, nem biztos hogy megfelelően tudnád végezni a munkádat mondjuk az áru kipakolása közben, de minden bizonnyal egy adott vevőkört odavonzana a látvány.

Az emberek mindenfélét képzelegnek a másik öltözködési szokásaiból kiindulva, aminek a fele sem lényeges. Viszont képesek olyan buta dolgok miatt kirekeszteni másokat, minthogy amikor valakin zoknit látnak szandállal például. Ha belegondolunk, igen..itt a világvége! Ilyen kis bosszantó apróságok miatt célszerű minden nap átgondolnod, hogy miben akarsz elmenni dolgozni.

 

Van hogy néhány nap leforgása alatt kiderül a számodra hogy az adott munkahely nem a te személyednek szól, mert nem tudsz azonosulni az ott dolgozó emberekkel, egyszerűen elviselhetetlen a főnök, vagy a cég kultúrája alapjaiban ellenkezik a saját értékrendeddel. Ez esetben célszerű tovább menni és nem maradni meg ott sokáig!

 

Ha viszont szó sincs erről, csak kissé bicegősen megy a beilleszkedés, akkor remélem az itt felsoroltak a segítségedre lesznek.

 

PecsAllas.hu / H.T.I.