A személyiségünktől is függ, milyen állásokra érdemes pályáznunk

A személyiségünktől is függ, milyen állásokra érdemes pályáznunk

Amikor pályaválasztás előtt állunk, nem árt tisztáznunk magunkban, milyen személyiségjegyekkel rendelkezünk. Önmagunk megismerésével közelebb kerülhetünk álmaink állásához, de elkerülhetjük az olyan munkákat is, melyeket nem szívesen csinálnánk.

Először is gondoljuk át: inkább egyedül szeretnénk dolgozni vagy csapatban, társaságban tudunk jobban érvényesülni. A személyiségtípusok egyik fő megkülönböztető jelzője, hogy az adott személy alapvetően extrovertált vagy introvertált beállítottsággal rendelkezik. Természetesen lehet átfedés a kettő között, így azok járhatnak a legjobban, akik könnyen érvényesülnek emberek mellett és egyedül egyaránt.

Az introvertált a „befelé forduló” személyiség, inkább csendben, egyedül szereti elvégezni munkáját is. Nem szereti a felhajtást, a környezethez való alkalmazkodás is nehézségeket okozhat. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ezek rossz tulajdonságok lennének. Az introvertáltak élvezik az egyedül töltött időt, feltöltődnek általa és jobban ki tudják bontakoztatni tehetségüket, kreativitásukat. Az emberek gyakran csendesnek titulálják őket, pedig csak jobban szeretik a mély gondolatokat, beszélgetéseket.

Az extrovertált a „kifelé forduló” személyiséget jelenti: az introvertált ellentéte. Szereti a társaságot és a folyamatos pörgést, az aktivitása főként a külvilágnak szól. Könnyen barátkoznak, ezáltal hatékonyan alakítanak ki munkahelyi kapcsolatokat is és tesznek szert ismeretségre. Az egyedül léttel szemben őket a társas események és közösségi élmények töltik fel energiával. Számukra jó megoldást jelenthetnek – home office munkavégzés esetén – akár a közösségi irodák is, melyekből Pécsen is találhatunk párat:

KOHÓ CoWorking House Pécs

Székhely: 7626 Pécs, Koller utca 5/2

https://kohopecs.hu/

 

ECK Közösségi Iroda

Székhely: 7621 Pécs, Citrom utca 12.

https://www.emberseg.hu/kik-vagyunk/kozerdeku-adatok/

Egyes emberek mindkét személyiségtípus jellemzőivel rendelkeznek, ők azok, akik a leginkább tudnak alkalmazkodni az egyes pozíciókhoz. Könnyen irányítanak másokat és hatékonyan dolgoznak csapatban, de ha kell, egyedül, a munkába belemerülve is jól teljesítenek. Valószínűleg ők is jobban húznak az egyik irányba, de ez nem olyan számottevő, mint a többségnél. Őket nevezhetjük ambivertált típusú személyiségeknek.

Az internet világában ma már számos tesztet kitölthetünk, hogy jobban megismerjük, melyik csoportba tartozunk.

https://woohoo.hu/teszt-extrovertalt-vagy-introvertalt-a-szemelyiseged/

https://www.petroczikatalin.hu/hazassag/teszt-extro-intro/

https://petofilive.hu/hirek/cikk/2017/11/30/extrovertalt-vagy-introvertalt-tipus-vagy-a-tesztbol-kiderul/

https://funzine.hu/2020/01/10/eletmod/introvertalt-extrovertalt-teszt/

Az alaptermészetünket megismerhetjük továbbá az MBTI személyiségtípusokra szerinti bontással. Ennek első részét képezi az introvertált (I)/extrovertált (E) kategória. A realisták (S) ésszerűek, a kézzel fogható dolgokat tekintik mérvadónak, míg az intuitív (N) emberek a megérzésekre, elméletekre hivatkoznak. Nem mindegy az sem, hogyan és miért döntünk úgy, ahogyan. A logika (T) a logikus és racionális érvek alapján, míg az érzelemre (F) hagyatkozó inkább elvek mentén választ. A tervezők (J) a részletekre, a spontaneitás (P) szerint döntők pedig a rögtönzött képességeikre támaszkodnak.

 

INTP – Tervező személyiségtípus

A „tervezők” inkább introvertáltak, számukra az ideális munkakörök közé tartozhatnak a rendszermérnöki állások, a matematikus vagy akár a filozófus és kevésbé érezhetik magukat otthonosan a vendéglátásban vagy a HR területeken.

ENTP – Vitázó személyiségtípus

Extrovertáltak, akik nyitottak az új dolgok iránt. Elhelyezkedhetnek tanárként, politikusként vagy producerként is, de nem biztos, hogy megtalálják számításaikat utazási ügynökként vagy adminisztrációs munkatársként.

INTJ – Építész személyiségtípus

Ők azok, akik mindenben keresik az összefüggést, magas fokú a tanulási vágyuk, nem szeretik, ha az ötletek, ötletek maradnak. Ők lehetnek a rendszergazdák, vegyészmérnökök vagy akár könyvszerkesztők, míg a reklámszakember vagy pultos pozíciók nem igazán illenek hozzájuk.

ENTJ – Parancsnok személyiségtípus

A kihívásokért élnek, általában hivatást választanak, mintsem munkát. Szeretnek irányítani és döntéseket hozni. Jellemzően betölthető pozíciók a gazdasági igazgató, az ügyvéd és a vállalkozó, míg fotósként, pszichológusként vagy szakácsként nem biztos, hogy ki tudnak teljesedni.

INFP – Mediátor személyiségtípus

A mediátorok az értelmet és célt keresik a mindennapokban, segíteni akarnak másoknak és elkerülni a konfliktusokat. Lehetnek zenészek, tanárok és filmrendezők, míg kevésbé jellemző a bírókra, ügyvédekre és pénzügyi elemzőkre, hogy ezekkel a személyiségvonásokkal rendelkeznek.

ENFP – Aktivisták személyiségtípus

Az ötletek és mások megismerése hajtja őket, kreatívak. Folyton aktívak szeretnének maradni, több dolog is érdekli őket. Ők a marketingesek, az újságírók és riporterek, de nem valószínű, hogy a mérnökökre, bankárokra és adatelemzőkre hasonló jellemvonások lennének a jellemzők.

INFJ – Tanácsadók személyiségtípus

Próbálják mindig jobbá tenni a világot maguk körül, jó az ítélő képességük. Szintén lehetnek tanárok és újságírók, pszichológusok, míg a pincérekre, laboratóriumi munkatársakra nem ezek a vonások a fő ismérvek.

ENFJ – Főszereplő személyiségtípus

Jobban megértik az embereket, mások motivációit. Sokszor kritikusak önmagukkal szemben is. Jellemző munkakörök a színész, a HR-es vagy a pszichológus, kevésbé pedig programozóként, pénzügyi szakemberként helyezkednek el.

ISFP – Kalandvágyó személyiségtípus

Főként introvertáltak, a mélyebb kapcsolatok és megértés a fontosak számukra. Leginkább orvosok, tanárok és fotósok lehetnek, míg nem jellemző az ügyvédekre és politikusokra.

ESFP – Előadó személyiségtípus

Szeretnek a figyelem középpontjában lenni, szeretnek új dolgokat tanulni. Ők lehetnek a rádiósok, személyi edzők és ügyfélszolgálatosok, de kevésbé jellemző rájuk, hogy tudományos kutatóként, programozóként vagy történészként helyezkednek el.

ISTP – Virtuóz személyiségtípus

Szintén a világ megismerése hajtja őket, az elveik a fontosak, nem a szabályok. Technikusok, informatikusok és akár videójáték-fejlesztők lehetnek, de nem valószínű, hogy a színészek, tanárok és újságírók között találjuk meg őket.

ESTP – Vállalkozó személyiségtípus

Nem szeretik a szabályokat és a rutinmunkát vagy monoton dolgokat. Inkább létrehozzák maguknak azt, amire vágynak, mintsem várják a megváltást. Ők a vállalkozók, a vezérigazgatók, közgazdászok vagy akár az autóversenyzők. A jellemvonások kevésbé jellemzők a képzőművészekre, tanárokra vagy könyvtárosokra.

ISTJ – Felügyelő személyiségtípus

Amit egyszer elkezdtek, azt mindenképpen be is fejezik. Szeretik az egzisztenciális biztonságok és erős a kötelességtudatuk. Főként pénzügyi tervezők, tudományos munkatársak és mérnöki területeken dolgozók lehetnek, ellentétben a színészi, tanár vagy vállalkozói pályával.

ESTJ – Kontroller személyiségtípus

A jó vezetők közé tartoznak, szeretik átlátni a folyamatokat és hatékonyan dolgozni. Vezérigazgatók, vállalkozók és menedzserek, szemben a tanárokkal, operatőrökkel vagy adatelemzőkkel.

ISFJ – Védelmezők személyiségtípus

Inkább introvertált személyiségvonásokkal rendelkeznek, szeretik megérteni és védelmezni az embereket. Ők lehetnek az egészségügyi dolgozók, ápolók és tanárok, de nem jellemző a vendéglátósokra, filozófusokra és írókra.

ESFJ – Gondoskodók személyiségtípus

Jól veszik észre a hiányosságokat az egyes munkafolyamatokban és meg tudják ítélni, mikor mire lenne még szükség a hatékonyság eléréséhez. Ők a szociális munkások, HR szakértők és kommunikációs munkatársak, ellentétben a mérnökökkel vagy közgazdászokkal.

https://blog.cvonline.hu/2018/allaskeresesi-tippek/milyen-munka-illik-a-szemelyisegtipusomhoz/17213

 

Fontos leszögezni azonban, hogy az egyes személyiségtípusokra bontások csupán iránymutató jellegűek, és egyesek könnyen érvényesülhetnek más területeken is azokon kívül, melyek legjobban illenek hozzájuk. A komfortzónából való kilépés további kapukat nyithat meg bárki számára, így érdemes próbálgatni magunkat akár merőben eltérő pozíciókban is.

Adódhat a kérdés: oké, besoroltuk magunkat az egyiket csoportba, de akkor merre tovább? Manapság számos karrierlehetőség áll előttünk, szinte már a bőség zavara a jellemző. Extrovertáltként azonban nem biztos, hogy hosszú távon íróként, míg introvertálként menedzserként szeretnénk dolgozni. Amikor tehát állást választunk, érdemes tisztában lenni az alapvető személyiségtípusunkkal.

Általánosságban elmondható, hogy a személyiségjegyekhez hivatások és munkák tartoznak, manapság azonban egyre több az olyan állás, ami az önálló munkavégzés mellett például a csapatmunkát is megköveteli azáltal, hogy gyakran projekteken kell dolgozni. A programozók hiába kódolnak egyedül, egyre több megbeszélésen kell részt venniük, de igaz ez például az újságírókra is, akiknek nagy hangsúlyt kell fektetniük a kapcsolatteremtő képességeikre.

 

PecsAllas.hu / P.P.