Tényleg megéri szakmát tanulni az egyetem rovására?

Tényleg megéri szakmát tanulni az egyetem rovására?

Amikor pályaválasztás vagy karrierváltás előtt állunk, sokszor nehéz eldönteni: tanuljunk ki egy szakmát vagy válasszuk a hosszabb utat és jelentkezzünk egyetemre. Pécsen folyamatosan keresik a jó szakembereket. Nézzük, milyen előnyei és hátrányai lehetnek a különböző képzési formáknak.

Tanulmányi idő

Ha a tanulmányi időt vesszük figyelembe, egyértelműen a szakma kitanulása a nyerő. Gyorsan megszerezhetjük a papírt úgy, hogy már szakmai gyakorlat is van a hátunk mögött, ha piacképes végzettséget szereztünk, akkor a munkalehetőségekkel sem lesz gond és könnyen találhatunk állást. Az egyetemen ezzel szemben minimum három évet ülünk az iskolapadban és nem biztos, hogy szerzünk elegendő tapasztalatot a saját területünkön. így az elindulás is nehezebb.

 

Elhelyezkedés

Pécsen is keresettek a jó szakemberek, akik számára folyamatosan hirdetnek álláslehetőségeket. Az elhelyezkedési esélyek és álláslehetőségek elsősorban természetesen a végzettségtől és piacképes tudástól függnek. Az azonban kijelenthető, hogy a hiányszakmák birtokában szinte biztosan nem maradunk munka nélkül, míg egyes egyetemi szakoknál akár a népszerűbb képzések elvégzése után is nehézségekbe ütközhetünk ezen a téren. A jól képzett szakemberekre pedig olykor nagyobb szükség is van, mint az azonos területről érkező diplomásokra.

 

Jövedelem

Általánosságban elmondható, hogy az olyan területeken, melyeket szakképzettséggel és diplomával is meg lehet pályázni, a felsőfokú végzettséggel rendelkezők magasabb jövedelemhez jutnak. Idetartozik továbbá a nyelvtudás és szakmai tapasztalat szintje, mellyel tovább növelhetjük a havi keretet. Ezzel szemben azonban vannak olyan szakmák, melyekkel nagyon jól kereshetünk, például a szerelők, a járműfényezők és autószerelők biztosabb megélhetésre számíthatnak, mint egyes egyetemi szakokat elvégzők. Jó példa például a pécsi Hauni Hungária Gépgyártó vállalata, ahol már technikusi képesítéssel is komolyabb, vezetői pozíciók érhetők el – akár a későbbiekben külföldi álláslehetőségekkel.

 

Szabadság

A szabadság mértéke a felsőfokú végzettséggel rendelkezők körében általában a jogszabályban meghatározottak szerint történik, ahogyan a munkaidő is kiszámíthatóbb sok esetben. Az egyes szakmákban dolgozók azonban nem pihennek éjszakánként és hétvégente sem, és alkalmanként a szabadságokat kivenni és nehezebb feladat. Amennyiben azonban például vállalkozást alapítunk meglévő szaktudásunkra alapozva, nagyobb szabadságra tehetünk szert, mint például egy multinál dolgozó diplomás közép- és felsővezető.

 

Lemorzsolódás

Az egyetemi képzéseken nagyobb a lemorzsolódás aránya, míg a szakképzettségre jelentkezők nagyobb eséllyel szerzik meg oklevelüket az előírt képzési időhöz mérten. Az egyetemen tanulók így könnyen éveket veszíthetnek, illetve a csúszással is hátrányba kerülhetnek a munkaerőpiacon a szakmai tapasztalat hiánya miatt. Jellemző továbbá a pályamódosítások, átjelentkezések más szakokra.

 

PecsAllas.hu / P.P.