Megváltozik a szakképzések formája, a jövőben OKJ-s tanfolyamok helyett iskolai rendszerben lehet majd végzettséget szerezni. Ezzel együtt több szakma is megszűnik vagy módosul, az átalakulás természetesen Pécset is érinti. A kevesebb szakképesítés azt is jelenti, hogy az álláslehetőségekre is célirányosabban, szinte biztosan releváns végzettséggel jelentkezhetünk.
Az Országos Képzési Jegyzék – OKJ – az elmúlt években több mint 700 szakmát kínált az érdeklődőknek, ez a szám a 2020/2021-es tanévtől 200 alá esik. Ahogy a mondás is tartja, a mennyiség helyett a minőség a fontos, így a jelentkezők szinte biztosan piacképes hivatáshoz juthatnak a különböző technikusi végzettségekkel, így állást is könnyebben találhatnak Pécsen.
A fő változást tehát az jelenti, hogy a jövőben az eddigi szakgimnáziumokat és szakközépiskolákat felváltja két új típus: a technikum és a szakképző iskola. A tanulmányok során ösztöndíjakat kaphatnak a diákok, de a szakmaszerzés után akár 150-300 ezer forintos pályakezdési juttatás is ütheti a markukat. A dolgozó felnőtteknek sem kell aggódniuk, esti tagozaton is indulnak képzések a jövőben, ráadásul az első két szakképesítés megszerzése továbbra is ingyenes.
Azok, akik OKJ-s végzettséget szeretnének szerezni rövidebb idő alatt, 2020-ban még jelentkezhetnek a hagyományos képzésekre, de a vizsgákat legkésőbb 2022 végéig teljesíteni kell. Célszerű azonban minél hamarabb regisztrálni, ugyanis az igény nagyon magas a hasonló tanfolyamokra.
Az átalakuló szakképzések egyben azt is jelentik, hogy a népszerű tanfolyamok közül több teljesen megváltozik vagy megszűnik. Idetartoznak az ügyintéző képzések, a mérlegképes könyvelő, a fotográfus, a jelnyelvi tolmács, a lakberendező, a webfejlesztő, a biztosítási tanácsadó, az ingatlanközvetítő, az adótanácsadó képzések és a nevelőszülő. A leginkább érintett terület az energetika és elektromosságé, ahol négy képzés marad, de az élelmiszergyártásban több tanfolyam indul.
Az új képzések között megtalálható például az idegennyelvű ipari és kereskedelmi technikus, a kereskedő és webáruházi technikus, a közszolgálati technikus, a logisztikai technikus, a pénzügyi-számviteli ügyintéző, a szoftverfejlesztő és – tesztelő technikus, a turisztikai technikus vagy a vállalkozási ügyviteli ügyintéző. A képzési idő négy félév, nappali és esti tagozaton lehet tanulni.
A szakképzettségek megszerzésével Pécsen továbbra is több területen találhatunk állást, nagy igény van az informatika és a gépészet iparágában végzettekre is. A jó nyelvtudással és egyéb soft skillek meglétével pedig akár előnyre is szert tehetünk a munkaerőpiacon. A jellemző állások között megtalálható a szoftverfejlesztő vagy a gépészet ágazatában a technikusi pozíciók.
Az induló szakképzések teljes listája elérhető itt: https://www.nive.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=1097
Pécsi szakképző iskolák:
Pécsi Szakképzési Centrum Radnóti Miklós Közgazdasági Szakgimnáziuma
https://www.radnoti-pecs.hu/web_2010/index.php
Pécsi SZC Simonyi Károly Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája
Minerva 90 Felsőoktatási és Tanfolyamszervező Kft.
Pécsi SZC Angster József Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája, Szakiskolája és Általános Iskolája
Pécsi Szakképzési Centrum Zipernowsky Károly Műszaki Szakgimnáziuma
Comenius Szakgimnázium és Szakközépiskola – Pécs
Pécsi SZC Pollack Mihály Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma
Hivatkozások
https://eduline.hu/kozoktatas/20191003_OKJ_megszuno_tarsadalomtudomanyi_gazdasagi_jogi_kepzesek
https://eduline.hu/felnottkepzes/20191218_vegleg_eltuno_szakmak
http://pecsimami.hu/orszagos-hirek/igy-valtozik-az-okj-2020-ban-legfontosabb-informaciok-egy-helyen
PecsAllas.hu / P.P.