Szellemi vagy fizikai munka? Pécsen mindkét kategóriában találhatunk állást!

Szellemi vagy fizikai munka? Pécsen mindkét kategóriában találhatunk állást!

A munka világában régóta megkülönböztetjük a fizikai és szellemi tevékenységet. A munkásokat, kétkezi szakmásokat szokás kékgallérosoknak hívni, míg a szellemi foglalkozásúakat fehérgallérosoknak, de még a rózsaszín galléros állásokat is külön vehetjük. Pécsen mindenki számára adódhatnak ideális pozíciók, de mik az előnyei és a hátrányai az egyes munkavégzési típusoknak?

A fehérgallérosok közé sorolandók a szellemi munkások, a technológiai fejlődés miatt manapság egyre tágabb területeken helyezkedhetnek el. Főként az informatika és a digitalizáció előretörése miatt van egyre több olyan pozícióra szükség, ahol szükség van az irodai, otthoni munkára.

 

A kékgallérosok a fizikai munkások, akik kézzelfogható, jól látható eredményt hoznak létre. Sokat hallhatunk a hátrányairól, miszerint károsabb az egészségre, fárasztóbb és a szakemberek kevésbé vannak megbecsülve. Ez azonban nem teljesen van így, és a fizikai munkának számos előnye is van.

 

A fehérgalléros munka előnyei közé tartozik, hogy fizikailag nem fárasztó, valószínűleg a munkavégzés is például légkondicionált helyiségben történik, míg a kétkezi munkások – főként nyáron – akár a tűző napon is dolgozhatnak. Ezzel szemben az ülőmunkának is vannak veszélyei, nem tesz jót a gerincnek és bizonyos mozgásszervi betegségek jelentkezhetnek. Ez esetben tehát sokkal jobban oda kell figyelni az aktív mozgásra, sportolásra. Az alvás szempontjából is más a helyzet, a szellemi munka után agyilag fáradunk csak el, így alvászavarok keletkezhetnek, míg egy, a szabadban ledolgozott hosszú nap után, fizikailag elfáradva azért könnyebben ér minket az álom.

 

Vannak továbbá az ún. rózsaszín galléros állások is, ami a tipikus női munkákra vonatkozik. Igaz, manapság a különböző pozíciók egyre inkább összeolvadnak, de a fehérgalléros munkavégzés például még mindig inkább a férfiakra jellemző. Ilyenek például a biztonsági őr, az éjjeliőr, a vagyonőr állások, kőművesek, futárok, szerelők, festők, áruterítők, nehézgépkezelők, fuvarozók, szállítók, darukezelők, sofőrök, targoncások, hegesztők vagy akár a portások. Alapvetően a nehezebb, testi erőbedobással járó munkákat férfiak végzik. A női munkák közül jellemzők például a bolti eladói állások, a pláza munkalehetőségek, ruházati eladó állások (pl. Pécsen a New Yorker, H&M), takarító állások, de idetartozik a dajka, az óvónő, az óvodapedagógus, az óvodatitkár, a bölcsődei állások, magánbölcsődei dolgozók, gyermekfelügyelők és kisgyermekgondozók vagy a hostess állások, a babysitterek, a bejárónők vagy a szoláriumi munkák.

 

Pécsen alapvetően mindhárom kategóriába sorolt munkavállalók találhatnak maguknak állást. A belvárosban a fehérgallérosok számára adódnak bőven lehetőségek, de a város sokszínűsége és nagysága miatt a többi városrészen szinte biztosan el lehet helyezkedni a különböző szakterületeken is. A városban továbbá rengeteg képzés indul többféle területen is, így a pécsieknek ez miatt sem kell aggódniuk.

 

A pécsi cégekről és lehetőségekről itt írtunk korábban: https://pecsallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/233/most-akkor-jo-multinal-dolgozni-vagy-nem-pecsen-kiprobalhatod

 

PecsAllas.hu / P.P.