Hogyan dolgozzunk gyakornokként?

Gyakornokként teljesen új világba érkezünk, ahol meg kell mutatnunk, mire is vagyunk képesek valójában. A kávéfőzés helyett hasznos munkával is tölthetjük az időnket, ami nemcsak számunkra, hanem a cégnek is értéket teremt. A pécsi vállalatok is keresik az olyan fiatal munkaerőt, akikkel hosszú távon számolhatnak. Nézzünk pár tippet, melyeket célszerű betartani a gyakornoki idő alatt.

Ismerjük meg a céget

Fontos, hogy előre megismerjük leendő munkáltatónkat, nézzünk utána az interneten, kérdezzünk körbe ismerőseinknél, mit gondolnak a cégről. Nézzük meg a vállalat küldetéstudatát, ha azonosulni tudunk a célokkal, mi is motiváltabbá válunk. Keressünk rá a munkatársakra, leendő vezetőinkre, ezzel tisztában leszünk az alapvető információkkal. Nem mellesleg könnyebben megjegyezhetjük mentoraink nevét, így nem kerülünk kínos szituációba, a kezdeti izgalmakban ugyanis könnyen elfelejtenénk.

Kérjünk feladatokat

Már-már közhelyesnek hangzik, de ha mi magunk megyünk utána a munkának, az sokkal imponálóbb, mintha várnánk a sült galambot. A munkatársainknak is van elég dolga, nem tudnak mindig ránk figyelni, de ez nem jelenti azt, hogy a felszabadult időt cseteléssel érdemes töltenünk. Attól még senki nem mászott a falra, ha feladatot kértünk tőle, úgyhogy segítsünk, ahol tudunk. Ez számunkra is fontos lehet, főleg, ha nem a pénz és a szakmai gyakorlat leigazolása miatt vagyunk ott ahol, hanem a jövőnket szeretnénk megalapozni.

Kérdezzünk

Ne ijedjünk meg attól sem, ha nem tudjuk a válaszokat, azért vagyunk ott, hogy megtanuljuk. Ha kérdések merülnek fel bennünk, forduljunk mentorainkhoz, náluk is jó pontokat szerezhetünk az érdeklődéssel. Törekedjünk a megértésre, azért fél percenként se zaklassuk őket mindennel.

Jegyzeteljünk

Írjuk le, véssük papírra a legfontosabb tudnivalókat. Jegyezzük fel a jelszókat, összefüggéseket, így jobban átlátjuk a cég működését. Másrészről nem kerülünk bajba, ha például reggel nekünk kell bejelentkeznünk az admin felületre, ha meg tudjuk nézni a szükséges lépéseket. Nem biztos, hogy örülnének olyan telefonhívásoknak, melyek elkerülhetők lennének és már korábban elmondták nekünk azokat az információkat.

Alakítsunk ki kapcsolatokat

Nem kell teljesen kilépni a komfortzónánkból és extrovertáltnak lenni ahhoz, hogy bővítsük szakmai hálónkat. A közös kávézások és ebédek remek alkalmat jelenthetnek, de akár munka közben is feltehetünk egy-egy személyes kérdést, hogy jobban megismerjük munkatársainkat. Az is előfordulhat, hogy végül egy kolléga ajánlására kerülünk be a céghez.

Gondolkozzunk hosszú távon

Érdemes előre meghatározni a céljainkat, hova szeretnénk eljutni. Szögezzük le, az adott cégnél képzeljük-e el magunkat hosszú távon, esetleg más vállalathoz szeretnénk bekerülni és szakmai tapasztalatot gyűjtenénk. Próbáljunk meg azon a szakterületen eredményeket elérni, melyekben később is dolgozni szeretnénk.

Tanuljunk

Az élet folyamatos tanulás – nincs ez másképp a munkahelyen sem. Képezzük magunkat az adott területen vagy ha tudjuk, hogy nem elegendő például a meglévő nyelvtudásunk, szánjunk rá pár órát az életünkből akár otthon is, hogy fejlődjünk. Akár egy 3-4 hónapos gyakornoki idő alatt is elérhetjük a szükséges minimum szintet, így könnyebben nyerhetünk felvételt az egyes pozíciókba. Amennyiben olyan területen tevékenykedünk, ami folyamatos önképzést igényel (pl. programozás), akkor is illesszünk egy kis önfejlesztést a mindennapjainkba.

Mondjunk nemet

Talán nem mindenhol honorálják és egyszer-egyszer természetesen le lehet főzni a kávét a munkatársaknak, de tudassuk velük, hogy ez nem egy rendszerszintű dolog. Azért jöttünk ide, hogy a szakmánkban dolgozzunk és nem azért, hogy kiszolgáljunk másokat. Ha a vezetőségnek nem tetszik, hogy nem szeretnénk ilyen dolgok miatt ugrálni, akkor talán nem is ez számunkra az ideális munkahely.

PecsAllas.hu / P.P.