A hirdetések alkalmával mindig szembesülünk azzal a ténnyel, hogy önéletrajzot kell beküldeni, az esetek kevesebb részében motivációs levéllel párosítva. Na, de mi a nyavaja az? Mit kellene beleírni? Ezek a kérdések már a hirdetés olvasása közben felmerülnek és a legnagyobb hibákat bizony ezen dokumentumok kidolgozása közben követhetjük el!
Eszközök a szerkesztéshez, fájlformátumok kiválasztása a mentésnél
Rengeteg ingyenesen letölthető, vagy online használható eszköz áll a rendelkezésünkre, így nem feltétlenül kell fizetős szoftverben gondolkodni. Vegyük például a google online, ingyenesen használható dokumentum kezelőjét, amiben nem csak szöveges fájlokat hozhatunk létre, hanem excel dokumentumokat is, sőt, olyan kiegészítője is akad, amivel formára szabhatjuk az általunk megírt regényt, novellát e-könyv formátumra. Persze utóbbi most nem érdekes az önéletrajz, vagy a motivációs levél megírása közben. Ez a googledocs, https://docs.google.com/ oldalán található meg, de mivel a legtöbb embernek van googlemails regisztrációja, azon belül is elérhető.
A másik ingyenesen letölthető program a LibreOffice, amire időszakosan frissítések is rendre érkezni szoktak. Weboldalának címe: https://www.libreoffice.org/
A fájlformátumok tekintetében nagyon egyszerű a dolgunk. Ha a hirdetésben ki van kötve hogy milyen fájlformátumban várják a szükséges dokumentumokat, akkor kizárólag abba mentsük le és küldjük tovább a részükre. Ha viszont semmi ilyet nem kötöttek meg, akkor alkalmazzuk a jól bevált .pdf formátumot.
Igazából még számtalan ingyenes, vagy fizetős program elérhető a neten, úgy gondolom bárki megtalálja a saját maga számára kielégítő szoftvert ehhez.
Az önéletrajz szerkezete, összeállítása
Fontos kritériumok:
- az adott munkakörhöz igazítsuk, ne kövessük el azt a hibát, hogy egy előre megírt sablonos önéletrajzot küldünk el újra és újra (kivétel ha mindig ugyanarra a munkakörre jelentkezünk, de még ekkor is jó frissíteni néha)
- csak és kizárólag a száraz tényeket írjuk bele, és ne akarjuk kiélni általa a költői hajlamainkat, mert az bizony nagyon rosszul sülhet el, egyébként sem az önéletrajz a legmegfelelőbb platform erre
- a szerkesztés során hanyagoljuk a kiugróan nagy tagolásokat és a különféle általunk szépnek gondolt design elemek beleszerkesztését, mert ezek elvehetik az olvasó figyelmét a lényegről, vagy éppen idegesítőek lehetnek a számára
- válasszunk könnyen olvasható betűtípust, ha kell, akkor állítsunk be nagyobb sortávolságokat és karaktertávolságokat
- jól átláthatóan rakjuk össze, tagoltan, és min. 1 - max. 2 oldalas legyen
- fogalmazzunk egyértelműen, lényegre törően, ne menjünk bele hosszú körmondatokba
- figyeljünk a helyesírása, olvassuk át többször miután elkészült, ezáltal kiszűrjük az esetlegesen benne maradt elírásokat és helyesírási hibákat
Aminek feltétlen benne kell lennie:
- célszerű a dokumentum legelején feltüntetni a teljes neved, címed, elérhetőségeidet
- 1 évnél nem régebbi fotó rólad a fent leírtak környékére beleszerkesztve
- Végzettségek (iskolai, OKJ) idővonalszerűen
- Készségek, kompetenciák
- Beszélt nyelvek
- Előző munkahelyek időrendi sorrendben, a munkakörök feltűntetésével és rövid jellemzésével
- Saját egyéni célok rövid taglalása
A fotóval kapcsolatban jó ha tudod: legyen igazolványkép szerű, még véletlenül se a jól sikerült képet szerkeszd bele a nyaralásról!
Pályakezdőknek az előző munkahelyek helyett ajánlott magukról írniuk, a tanulmányaikról, azokban elért sikereikről, mindenképp rövidre fogva.
Online önéletrajz minták
https://www.profession.hu/oneletrajz
https://www.workania.hu/karrier-tanacsadas/oneletrajz/oneletrajz-minta/
https://blog.cvonline.hu/2016/oneletrajz-es-motivacios-level/oneletrajz-minta-letoltheto-sablonnal/10631
https://jobangel.hu/oneletrajz-mintak-letoltese/
A motivációs levél
Ez az a levél, amit email formátumban küldünk el, és ehhez csatoljuk az önéletrajzunkat. Ha a hirdetésben nem volt követelmény a motivációs levél, akkor csupán kísérőlevélről beszélünk, utóbbit meg nem kell több sorra osztani, elég egy köszönés, ha tudjuk a megnevezett személyt a hirdetésből, akkor őt szólítjuk meg, ha nem, úgy akkor a cég nevét írjuk bele. Utána megnevezzük a pozíciót, amire jelentkezünk ebben a levélben, utána pedig elköszönünk, ezt megsépekelhetjük egy rövidebb lezáró szöveggel, mint például: "Várom mielőbbi visszajelzésüket! Szép napot kívánok! Üdvözlettel: XYZ"
Abban az esetben, ha követelmény a motivációs levél, akkor ezt bizony nem bagaterizálhatjuk el! Annak egészségesen maximum 4-5 bekezdésnek kell lennie, nem többnek! De nem lehet olyan rövid sem, mint egy alap kísérőlevél!
Hogyan szerkesszem össze? Mit írjak bele?
Szerkezetét tekintve ugyanazok vonatkoznak rá, mint az önéletrajz esetében, tehát jól olvashatónak kell lennie, egyértelműen fogalmazzunk és jól átláthatóak legyenek a bekezdések. Valamint alaposan szűrjük ki a helyesírási hibákat!
A vers, mottó, regény idézeteket felejtsük el!
A levélben végig magázódjunk!
A tárgyat mindig töltsük ki, lehetőleg a megpályázott pozícióval egybekötve, például: "Jelentkezés xyz munkakörre"
Felépítése:
- Cég és/vagy a megnevezett személy nevének feltüntetése a megszólításban
- A pozíció megadása, esetleg szót ejthetünk arról is, hol olvastuk
- Tartalom (2-3 bekezdésre tagolva)
- Lezárás - vagyis elköszönés és a nevünk megadása (esetleg telefonszám közvetlenül a neved alá)
Tartalma:
Ezen a részen azt kell kifejtened, hogy miért te lennél a legalkalmasabb a melóra. E köré kell egy levezető arról, milyen munkakörökben dolgoztál ezelőtt, azokban milyen eredményeket értél el, tudnád-e az ott tapasztaltakat hasznosítani ezen a helyen. Mely céljaidat akarod megvalósítani? Pár sorban elég leírni, lehetőleg ne dícsérgesd sűrűn magadat benne! A jobbnál jobb hashtages körítés meg se forduljon a fejedben!
Motivációs levél minták
http://europass.hu/documents/CL-Europass-20160705-Lakatos-HU.pdf
http://www.tesk.hu/motivacios-level-minta
https://www.profession.hu/motivacioslevel
Támogató oldalak az önéletrajz elkészítéséhez
https://www.profession.hu/oneletrajzkeszito/
PecsAllas.hu / H.T.I.