Sokat túlórázol? Érdemes tisztában lenned pár alapvető információval

Sokat túlórázol? Érdemes tisztában lenned pár alapvető információval

Gyakran előfordulhat velünk is, hogy az alap munkaidőnket meghaladva kell dolgoznunk, ami sokszor nem túl kellemes, de legalább több fizetésre számíthatunk. A pécsi cégeknél is előfordulhat a rendkívüli munkaidő alkalmazása.

Rendkívüli munkaidőnek számít, ha az alkalmazottat a munkaidőn túl foglalkoztatják vagy pihenőnapon hívják be dolgozni. A munkaidőkereten felüli munkaidő azt mutatja meg, hogy a személy többet dolgozott, mint amennyi munkaóra a hivatalos szerződésben meg lett határozva. Idetartozik továbbá a készenlét és ügyelet alatt végzett munka is.

Évenként maximum 250 óra túlóra lehetséges (kivéve kollektív szerződésnél, 300 óra), de 2019-től önként vállalt túlmunka keretében további órákat is lehet dolgozni. Naponta 12, míg hetente 48 óra a maximum limit. Hivatalosan akkor rendelhető el, ha előre nem látható körülmények miatt van szükség a plusz munkaerőre. Ekkor jön képbe az aránytalan sérelem fogalma, vagyis a munkáltató elrendelheti a túlórát a műszak végén is, de nem tarthatja ott a munkavállalót, ha előre lebeszélt programja van, például gyermekéért kell elmenni az iskolába. A várandósok, a 3 év alatti kisgyermeket nevelőt, a fiatalkorú munkavállalók és azok, akiknek a munkája egészségkárosító kockázattal jár, nem rendelhetők plusz munkavégzésre. A bérpótlék mértéke munkanapon 50%, míg pihenő- és munkaszüneti napon 100%..

„Amennyiben a munkaviszony év közben kezdődött, határozott vagy részmunkaidőre szól, az évi 250 órás és az önként vállalható 150 órás keretet is arányosítani kell. Ennek megfelelően a fél év után belépő, vagy 4 órás részmunkaidőben dolgozó munkavállaló legfeljebb 125,5 óra rendkívüli munkaidő teljesítésére kötelezhető, valamint ezen felül legfeljebb évi 75,5 óra önként vállalt túlmunka ledolgozásáról köthet megállapodást [Mt. 109. § (3) bekezdés].”

https://ado.hu/munkaugyek/tulora-a-torveny-szerint-kollektiv-szerzodessel-es-onkent/

A munkavállaló számára hetente két pihenőnapot kell biztosítani, illetve hat egybefüggő nap után további egyet. Havonta legalább egy pihenőnap vasárnaponként jár azoknak, akik nem hétvégi munkavégzéssel dolgoznak részmunkaidőben. A beosztottaknak egyébként heti minimum 36 órát kell ledolgozniuk, míg maximum 44 órával emelhetik munkaidejüket. Rendkívüli munkaidőre előre beosztani a munkavállalót jogellenes.  

A délutáni és kora esti munkáért, illetve az éjszakai, hétvégi munkavégzésért az alkalmazott plusz jövedelemben részesül. Az éjszakai pótlék mértéke – este 22:00 és reggel 6:00 között – 15%, míg a munkaszüneti napon dolgozók este 18:00 és reggel 6:00 között 30%-ot kapnak műszakpótlékként.

Hivatkozások

https://www.hrportal.hu/hr/tulora-2019-20181214.html

https://www.rsm.hu/blog/2016/11/a-tulora-azaz-a-rendkivuli-munkaidoben-torteno-munkavegzes-szabalyai

https://officina.hu/belfoeld/19-tulora-potlek

 

PecsAllas.hu / P.P.