Megéri dolgozni diákként! Vagy mégsem?

Megéri dolgozni diákként! Vagy mégsem?

A diákmunka vállalásának számos előnye van: saját keresetünk lesz általa, önállóbbá válunk, de nem árt tisztában lenni a hátrányokkal sem, ugyanis könnyen a tanulás rovására mehet, ha sokat dolgozunk.

Előnyök

Saját kereset

A kényelmes iskolapadból átállni a nyolc órás munkavégzésre először fárasztó lehet, azonban az első fizetések mindenki számára jó érzést keltenek. Már a középiskolában is önállósodhatunk, megvehetjük magunknak amit szeretnénk. Az egyetemen vagy felnőttoktatásban pedig különösen fontos, hogy ne a szüleink pénztárcájától függjünk, pláne, ha valaki kollégiumban vagy albérletben él. A lehetőségek végtelen tárháza nyílhat meg előttünk, ha a számítógépes játékok és tévénézés helyett inkább munkára adjuk a fejünket.

 

Önállóság

Természetesen a saját kereset és a munka megtanít az önállóságra is. Nagyobb felelősségérzetünk lesz általa, megtanuljuk értékelni a pénzt és beosztani az időnket. A függetlenségnek számos előnye van, és ha bulizni vagy randizni megyünk, a saját keresetünkkel gazdálkodhatunk. Már fiatalon lesz bankkártyánk, melyet aktívan használhatunk és spórolhatunk rajta a későbbi időkre is.

 

Hasznos munka

Ha már unjuk a sok elméleti tananyagot, melyről úgy érezzük, soha életünkben nem lesz előnyünkre, a munka világában hasznos embernek érezhetjük magunkat. Amit csinálunk, annal kézzelfogható eredménye lesz, ezáltal fontossá válunk a mindennapi élet körforgásában is. Akár tudósnak, akár ügyvédnek készülünk, a kétkezi munka megismerése fontos része lehet az életünknek.

 

Több inspiráció a tanulásra

Néha úgy érezhetjük, megtaláltuk a világ legrosszabb munkáját és egyszerűen nem bírjuk tovább, illetve tisztában vagyunk vele, hogy nem szeretnénk hosszú távon hasonló pozíciókban dolgozni. Ekkor elkezdünk a tanulásra is nagyobb hangsúlyt fektetni, hogy a jövőben ne kelljen hasonló munkákat végeznünk.

 

Tapasztalat

Nem is feltétlenül kell a szakmánk területén dolgoznunk ahhoz, hogy tapasztalatot szerezzünk a későbbiekre. Az állásinterjúk során is pozitív képet fest rólunk, ha munkával töltöttük az időnket már a tanulmányainkat alatt, illetve vállalkozóként is megismerhetjük a munkavállalói oldalt, amivel jobban átláthatjuk alkalmazottjaink igényeit.

 

Kapcsolatépítés

A munkahelyi kapcsolatok során számos ismereteséget kötünk, új barátokra teszünk szert. A közösség az egyik legjobb része lehet a folyamatnak, egy-egy jobb helyen úgy érezhetjük, hogy elrepült a munkaidő. A különböző területeken pedig megismerhetünk olyan vezetőket és munkatársakat is, akik a későbbiekben is segíthetnek rajtunk.

 

Hátrányok

Kevesebb szabadidő

Nos, valóban. A munka sok időnket elveszi, lehet, hogy a beosztásunk miatt nem tudunk lemenni a barátainkkal a strandra vagy bulizni esténként. Az iskola melletti munkavégzés számos lemondással járhat. Igaz, ha nem dolgozunk, nem lesz pénzünk programokra sem.

 

Ugráltatás

És a munkavégzés azon oldala, melyről keveset hallunk, mikor utánanézünk egy-egy állásnak. Pedig sajnos diákként találhatunk olyan munkákat, ahol mindent velünk akarnak elvégeztetni nemcsak a vezetők, hanem a beosztottak is. Egyes helyeken akár ki is nézhetnek minket azért, mert tanulóként – a kevesebb adó miatt – többet keresünk, mint a főállásban dolgozók. A nyolc órás munkavégzés akár rémálommá is válhat, ha robotként kezelnek minket.

 

Kiszámíthatatlanság

Habár a pécsi iskolaszövetkezeteknél is sok olyan pozíció elérhető, mellyel hosszú távon tudunk dolgozni az adott helyen, nem mindig előre tervezhető és fix a beosztásunk. A különböző munkák meghirdetése is változó, a túljelentkezés miatt pedig könnyen lemaradhatunk róluk. Így sokszor nehéz előre megtervezni, hogy megtudjuk-e venni két hónap múlva magunknak azt a telefont vagy el tudunk-e menni a Balatonra a nyáron.

 

PecsAllas.hu / P.P.