A társadalmi tőke kialakítására és a kapcsolatépítésre érdemes hangsúlyt fektetni, ugyanis sohasem tudhatjuk, mikor és ki által nyílik ki új kapu előttünk.
A társadalmi tőke az emberi kapcsolatokat foglalja magában, mint erőforrás. A társadalom fennmaradásához szükséges, hogy az egyének között létrejöjjön egyfajta kapcsolat, mely akár szakmailag is fontos szereppel bírhat. Az ismeretség és a hálózatok kialakulása a mindennapi folyamatok haladását segíti, ezért fontos, hogy aktív részévé váljunk a folyamatoknak.
A kapcsolatépítés szakmáról szakmára járhat, ahogyan az autószerelők, karosszérialakatosok és járműfényezők ismerik egymást szűk körökben, úgy igaz ez a pénzügyesekre vagy akár az áruházi dolgozókra egyaránt. Azonban a pénzügyesnek is szüksége van autószerelőre, és a vállalkozást vezető szakembernek is könyvelőre, pénzügyi szakemberre. Az ismeretségek így egyre szélesebbé válhatnak, így érdemes kapcsolatokat építeni minél korábban.
Érdemes részt venni a különböző szakmai eseményeken, nyitott szemmel járni a világban és megismerni a versenytársakat, a körülöttünk zajló folyamatokat. A kapcsolatok kiépítéséhez nincs szükségünk különösebb kompetenciákra, akár már azzal is remek reklámot gyárthatunk magunknak, ha jól végezzük a munkánkat szakterületünkön, azonban célszerű nekünk is ajánlani másokat és segíteni megoldani bizonyos problémákat, egy nap pedig mi is váratlan segítséget kaphatunk.
Ahhoz, hogy kialakuljanak a kapcsolataink, nem muszáj már képzett és mindentudó szakembernek lenni. Akár már az iskolapadban is köthetünk életre szóló ismeretségeket, illetve a közös baráti összejövelek és események során is váratlan barátságokat köthetünk. Akár az ismerős ismerőse ajánlhat olyan állást vagy üzleti lehetőséget, melyre korábban nem is gondoltunk volna.
Manapság az interneten is hasznos információkat találhatunk és építhetjük kapcsolatainkat. Amennyiben például vállalkozást vezetünk, érdemes céges honlapot csinálnunk, illetve jelen lenni a közösségi médiában is. Munkavállalóként és munkáltatóként pedig egyértelműen hasznos, ha például LinkedIn-profilt regisztrálunk. A HR-esek már így is előszeretettel alkalmazzák, de cégek sokasága áll át a közösségi hálón való toborzásra is. Az önmenedzselés egyik legfontosabb eszközévé léphet elő, így érdemes komolyan venni és minél előbb elkezdeni profilunk kialakítását. Álláskeresőként és munkáltatóként tehát szintén hasznát vehetjük.
Az oldalon olyan pécsi vonatkozású cégek hirdetései fellelhetők, mint a Telekom, a British American Tobacco (dohánygyár), a Hauni Hungária Gépgyártó vagy akár a Harman International. Az állásajánlatok között megtalálható a beszerző, a kontroller és a projektmenedzser is.
Telekom: https://www.telekom.hu/lakossagi
British American Tobacco (BAT): https://www.bat.com/
Hauni Hungária Gépgyártó Kft.: https://www.hauni.hu/hu/hauni-hungaria/
Harman International: https://www.harman.com/
PecsAllas.hu / P.P.