Workshopok 2020-ban Pécsett

Workshopok 2020-ban Pécsett

Manapság sok helyen, platformon felbukkan egy hirdetés, felhívás, ami arra buzdít minket hogy menjünk el egy adott témával, szakmával foglalkozó workshopra. Némelyiknek horrorisztikus ára van, míg mást az egyszerű ember pénztárcájához igazítanak, emellett vannak teljesen ingyenes workshopok is. Ássunk egy kicsit a mélyére ennek a jelenségnek!

Mi az a workshop?

Ez egy angol szó, azt jelenti hogy műhely. Egy adott kontextusban még mondhatjuk rá hogy műhelymunka. Az üzleti életben leginkább csoportmunkának hívják.

 

Mire jó egy workshop?

Mint általában minden, ez a trend is a tengerentúlról érkezett, néhányan felkapták, utána pedig elterjedt a köztudatban. Kezdetben kizárólag cégek alkalmazták, az eredeti funkcionalitását tekintve pedig probléma megoldásra, koncepció kidolgozására, vélemények feltérképezésére, szóval a rajta résztvevőknek előre fel kellett készülniük erre az eseményre, többnyire a cég emberei vettek részt rajta, egy, vagy több külsős bevonásával, és bizony kőkemény munkát végeztek az ideje alatt.

 

Napjainkban már teljesen új értelmet nyert, köszönhetően annak, hogy boldog boldogtalan meghirdet egy rendezvényt, legyen az képzés, kézműves foglalkozás, termékbemutató és azonnal ráhúzza a workshop címkét, holott ha ez eredeti szerepét tekintjük, akkor távolról sem workshop lenne. De mivel már évek óta jelen van az életünkben, bizony rettentően átalakult a szó jelentése az emberek fejében és a gyakorlatban is. Most már ha meglátunk egy workshop feliratot, automatikusan a képzésre gondolunk, és egyébként a lebonyolítását tekintve sem állnak távol ettől ezek a rendezvények, noha papírt egyiken történő részvételünk alkalmával sem kapunk, legalább is olyat, ami bárminemű szakma elvégzésére vonatkozna, de úgy gondolom nem az ördögtől valók. Van rengeteg haszontalannak tűnő, leginkább a szabadidős tevékenységek közé sorolható workshopok, de vannak rendkívül hasznos tematikával felépítettek is! Igazából csak rajtunk múlik milyen témájú workshopra "ülünk be"!

 

Workshopok a képzésben

Három fajtát különítenék el: szabadidős tevékenység, műhelymunka, előképzés.

 

A szabadidős tevékenységű workshopokon is alkotunk valamit, keletkezik egy, vagy több végtermék, de leginkább a készségeinket fejlesztik ezek, mint például a csoportmunka, a kézügyesség, a kreativitás kibontakozása, embertársainkkal történő kommunikáció és viselkedés, tehát itt képzésről nem nagyon beszélhetünk, sokkal inkább fejlődésről. A legtöbbjük egy jó alap egy adott szakma bevezetésére és az ehhez szorosan kapcsolódó készségek elsajátítására, amely talán később kedvet ad a résztvevőknek ahhoz, hogy beiratkozzanak egy ilyen szakmai képzésre és elsajátítsák azt a workshopnál hosszabb képzés keretén belül, amivel aztán bizonyítványt is szereznek. Egy ilyen eseményen történő részvételed alkalmával bepillantást kapsz ebbe a szakmába, az ideje alatt el tudod dönteni hogy neked ez a foglalkozás egyáltalán tetszik-e, szívesen csinálod-e, hogy összességében elégedett vagy-e azzal amit látsz és ez alapján tudsz döntést hozni.

Sok esetben ezek a workshopok lehetne jól burkolt termékbemutatók is!

 

Ilyen workshopok lehetnek például: könyvíró workshopok, főzéssel foglalkozó workshopok, különféle termékek előállításával foglalkozó workshopok, minden olyan esemény, ahol még nem követelmény a részvételnél a szakmai tudás megléte és a részvételhez szükséges eszközöket is ők biztosítják a legtöbb helyen.

 

És akkor térjünk rá a jóval összetettebb műhelymunkákra. Ezek a workshopok már eleve úgy vannak meghirdetve hogy a jelentkezés szakmai tudás (adott esetben bizonyítvány) meglétéhez kötött jelentkezést írnak elő, úgyhogy aki csak most kacsintgatna erre, az ő jelentkezését nem fogják elfogadni, még akkor sem, ha a részvételi díjat egyébként könnyedén letenné cserébe az asztalra. Az oka pedig roppant egyszerű és logikus: itt már szakmabeliek találkoznak, a workshop alkalmával hasznos információkat, technikákat, szakmai fogásokat és véleményeket osztanak meg egymással, különféle problémákra és konfliktusokra igyekeznek megoldást találni. Itt már beszélhetünk tényleges értelembe vett workshopról és a részvétel alkalmával szintén keletkeznek elkészült termékek. Ezek lehetnek digitálisak, ha mondjuk programozói workshopra mentél, de lehetnek fizikális termékek, mondjuk egy szépen megmunkált váza, egy jól kialakított és megvarrt ruha, öt fogásos menü...stb.

Még talán annyit fontos megemlíteni, hogy ezeken a fajta workshopokon már te hozod a részvételhez szükséges eszközöket, felszereléseket, hogy pontosan miket, azt pedig a hirdetésekben minden esetben összeírják.

 

Térjünk rá az előképző workshopokra, amelyekből mostanában egyre több akad. Ezek a legtöbb esetben egy adott képzés elindításához lettek kitalálva, ha ez a képzés iskolai végzettséghez kötött (gimnázium, technikum..stb.), akkor nem a "tömeg" számára, hogy délutáni elfoglaltság keretein belül mutassanak valamit a népnek. Nem! Sőt, olyanok érkeznek rá, akik már beiratkoztak az ezt követő hosszabb képzésre. Fontos tudni hogy az ezeken történő részvétel szintén nem ad semmilyen okmányt, hivatalos iratot (leszámítva a tanulmányi szerződésed, de azt meg nem itt fogod aláírni, hanem már jóval előtte meglesz) és valószínűleg fizetned sem kell érte, mármint a részvételért, hiszen utána úgyis folytatod a tanulmányaidat ugyanennél a cégnél, vagy képző szervnél. Mert ezek általában önköltségesek. Megszerveznek egy ilyen eseményt a részetekre, ahol megismerheted a többi tanulót, a tanárokat, amin aztán bele is mentek a "susnyásba". Itt már van csoportmunka, véleménykifejtés, az intézmény részéről előképzés és egyéb nyalánkságok. Gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy elindul a képzés, csak ez a bevezető része és még egy, vagy több végtermék is keletkezik közben, általában jó hangulatban és kreativitással. Leginkább hangulatteremtőnek lehetne jellemezni, és gyakorlatilag a képzés ezzel elindul, csak ráerőszakolták a divatosan hangzó workshop címet. De kinek fáj ez?

Annyiban különbözik a szabadidős tevékenységgel foglalkozó workshopoktól, hogy itt célzottan fókuszálnak az általuk meghirdetett, vagy szolgálatott képzésre és az arra jelentkezett hallgatókra, tanulókra, tehát mindenképpen kis létszámmal bírnak.

 

Mennyibe kerülnek ezek a workshopok?

Vannak teljesen ingyenesek, és vannak fizetősek. De több a fizetős, mint az ingyenes. Utóbbiak általában termékbemutatók, csak jól álcázzák őket, viszont nagyon jól kihúzzák adott esetben az embert a negatív gondolkodás módból és némelyiken hasznos dolgokat tanulhatsz, vagy fejlesztheted a képességeidet. Még ha nem is ad semmilyen végzettséget, de mondjuk sikerül elsajátítani egy hasznos technikát, vagy annyira megtetszik hogy úgy döntesz, te ebből szeretnél szakmai végzettséget szerezni, akkor mindenképpen megérte elmenned rá!

 

A fizetősekre hatványozottan igaz, hogy több mindent elleshetsz! A műhelymunkák alkalmával is belefuthatsz olyasmibe, amit ezelőtt még sosem tapasztaltál és adott esetben pozitív irányba lendítheti a szakmai pályafutásodat, vagy a vállalkozásodat.

A legjobb befektetés mi, saját magunk vagyunk, és a megszerzett tapasztalataink és tudásunk!

 

Ez mind szép és jó, de milyen hatással vannak ezek az álláskeresésre?

Szépen fogalmazva tágítják a nézőpontodat, fejlesztik a képességeidet, új tudás birtokosa lehetsz, amit adott esetben mind az önéletrajzodban, vagy motivációs leveledben, mind pedig az állásinterjú során büszkén megemlíthetsz, hogy te ezen és ezen a workshopon vettél részt, ezt és ezt tanultad meg, és ez a tudás, vagy tapasztalat ezért meg azért hasznos, mert úgy érzed hatékonyabban, kreatívabban tudod általa az adott munkakört végezni. Ezen tények mögött pedig szorgalom és érdeklődés húzódik a háttérben, amit egyetlen munkaadó, vagy HR-es sem hagyna figyelmen kívül!

 

No meg az is megeshet hogy érdeklődési kört váltasz, és a workshop után már nem keresed azokat az álláshirdetéseket, amelyeket korábban, mert úgy érzed, neked azt kell csinálnod, azzal kell foglalkoznod, amit ott láttál és tapasztaltál! És így az új szakmai végzettség megszerzésével kezdődően teljesen eltérő munkakörülmények várnak rád! Hogy az jobb vagy rosszabb lesz-e mint az előző, az kizárólag tőled függ!

 

Workshopok Pécsett

A lentebb kilistázott cégek, képző szervek workshopjai visszatérően megrendezésre kerülnek, én most nem szedtem külön őket, de mindegyikhez odaírom, hogy pontosan mit takar az adott workshop és természetesen a listánál sokkal több kerül megrendezésre Pécsen és környékén, itt most csak párat említek meg.

 

PTE MIK ÉlményMűhely

- Tulajdonképpen pályaorientációs napokat szerveznek középiskolás diákoknak, workshop címkébe burkolva

Weboldal: https://www.elmenymuhely.hu/

 

DesignPécs

- Sokféle területet magába foglaló "élmény-orgia", évről évre megrendezésre kerül

https://designpecs.hu/

 

Yokka Desszertműhely

- Úgy gondolom a maga műfajában igazi kincs azoknak, akik a főzés vagy desszert készítés tudományát szeretnék elsajátítani, vagy egy egy étel, desszert elkészítését szeretnék professzionális magasságokba emelni

Weboldal: https://yokka.hu/hu/

 

KTCHN - A gasztrostudio

- Szintén egy főzéssel foglalkozó cég

Weboldaluk: https://ktchngasztrostudio.wixsite.com/ktchn

 

Tehetségpont workshopjai

- Sokféle témával foglalkoznak, főleg a PTE hallgatóihoz szólnak

Weboldal: https://ktk.pte.hu/hu/karunkrol/kozpontjaink/tehetsegpont/workshopok

 

Szitakötő Kreatív Suli

- Gyöngyszem a maga műfajában, varró- és hobby tértervező workshopokat szerveznek, de vannak tanfolyamaik is

Weboldal: http://szitakotokreativsuli.hu

 

Workshopok országosan

 

Ezen a listán szereplők online és országosan is tartanak workshopokat, így általában Pécsre is eljutnak

 

SKOOL

- Évről évre megrendezésre kerülő ingyenes workshopokkal várják az érdeklődőket, vannak fizetős képzéseik, leginkább a programozás világában tevékenykednek

Weboldal: https://skool.org.hu/

 

Frenchic bútorfestő és díszítő workshop

- Ők tematikusan a bútor festéssel és díszítéssel foglalkoznak

Weboldal: https://www.otthon-muhely.hu/

 

Online Beauty

- Sminkelős workshopokat tartanak

Weboldal: https://www.onlinebeauty.hu/

 

Anima Labor

- Marketing workshopokat, képzéseket tartanak online

Weboldal: https://anima-labor.hu/

 

Nádasi Krisztina

- Ő írással, könyvírással, kreatív írással foglalkozik. Vannak online tanfolyamai és sokszor megrendezésre kerülnek a workshopjai is

Weboldal: http://www.krisznadasiwrites.hu/

 

PecsAllas.hu / H.T.I.