Minden ember álmodozott már diákéveiben arról, hogy nyáriszünetben talál majd egy olyan munkát, amivel könnyedén keresi a pénzt, úgy, hogy még szeretni is fogja, amit csinál. Persze idővel elvárásaink változnak. Egyetemi éveink alatt fontosabb a jó gyakorlati hely, hiszen csak úgy tudjuk megfelelően elsajátítani az elméleti órákon tanultakat. Diákként sokunknak még szegényes az önéletrajza munkatapasztalat terén és kapcsolati tőke híján nehezen találnak a nebulók megfelelő állást. Tökéletes megoldás számukra, ha beregisztrálnak különböző diákmunka közvetítő szövetkezethez. Így egyszerűen, gyorsan, és biztonságosan találhatnak a diákok gyakorlati, nyári, vagy év közi kiegészítő állást.
Jogi tudnivalók
Diákmunkáskánt nem biztos, hogy tisztában vagyunk jogainkkal és kötelezettségeinkkel. Bár sokszor segítenek a szülők, ha nem diákszövetkezeten keresztül végzünk munkát érdemes odafigyelni, hiszen hamar átverhetnek minket.
Pontok a szerződésben
A szerződés itt is elengedhetetlen tényező. Kötelező pontok az iratban a bér pontos összege, a munkakör leírása, illetve a munkaviszony tartalma. Ami lehet határozott vagy határozatlan idejű. Fontos még a munkavégzés helyének megnevezése és a munkaidő írásba foglalása. Az utóbbi, kivételesen fontos, hiszen ettől függ a munkabérünk. A szerződést még a munkavégzés előtt kézhez kell kapni.
A törvényes képviselő hozzájáruló nyilatkozatával tizenhat éves kortól lehet munkát vállalni. A hozzájárulást, csak tizennyolc éves kor felett kell elhagyni.
Bejelentésről
Fontos, hogy a foglalkoztató bejelentve foglalkoztasson, ugyanis, ha nem teszi, az ,,fekete” munkának minősül. Ez a munkavállaló diák számára sok hátránnyal járhat. A ledolgozott időt nem számítják bele a nyugdíjába és a lehetséges bére is kevesebb lehet a vártnál. Érdemes lehet online ügyfélkaput létrehozni, ugyanis a felületen nyomon tudjuk követni a bejelentéseinket. Viszont, ha bizalmatlanok vagyunk, a NAV oldalán, ellenőrizni tudjuk munkáltatónkat. Több letölthető lista található a Vámhivatal oldalán. Például az ,,Alkalmazottunkat bejelentés nélkül foglalkoztatók.” https://www.nav.gov.hu/nav/adatbazisok
Egyszerűsített munkavégzés
Egyszerűsített munkaviszonyról beszélünk akkor, mikor a munkavégzés nem rendszeresen végezzük, hanem csak kijelölt munkanapokon. Ez havi maximum tizenöt munkanapot jelent a diák számára. Fontos, ennél a foglalkoztatási formánál a munkaadónak nem kötelessége szerződést készíteni a munkavállaló diákkal, csupán csak kérés esetén. Viszont ez a foglalkoztatási forma is bejelentéssel jár, melyet a munkavégzés előtt meg kell tennie a munkaadónak.
Védőhálók
Diákmunkásként több tényező véd minket, még akkor is, ha nem diákszövetkezeten keresztül dolgozunk. Érdemes ezekkel tisztában lenni. Fiatalkorú, azaz tizennyolc év alatti munkavállaló nem kötelezhető rendkívüli munkaidőre, azaz nem kérheti a foglalkoztató a diákot arra, hogy munkaideje lejárásával maradjon tovább. Ezenfelül éjszakai munkára (22:00-06:00) sem alkalmazható. Diákként egy nap maximum nyolc órát dolgozhatsz. A munkaidő keret pedig csak egy hét lehet. Ebben a hét napban a végzett munkaórák száma eltérhet, viszont összeadva nem haladhatja meg a szerződésben foglalt heti óraszámot.
Pihenőidők napi munkaórától függően:
4,5 óra munka |
legalább fél óra pihenőidő |
6 óra + munka |
legalább 45 perc pihenőidő |
Két munkanap között legalább 12 óra pihenőidőt köteles biztosítani a munkaadó. Illetve minden héten két pihenőnap jár.
Szabadság terén a diák munkásokra ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint a nagykorú munkavállalókra. Évi húsz munkanap kötelezően jár. Plusz öt nap a tizennyolcadik életévüket még be nem töltött munkavállalók számára. Határozott munkaviszony esetén az aktív állományban töltött idő arányos része jár szabadnapnak. Tehát három hónap esetén, a 20+5 szabadság 3/12 része jár, azaz hat nap. Sok esetben a munkaadók nem adják ki ezeket a szabadságokat rövidségük miatt. Természetesen ilyenkor ki kell fizetni a megmarat szabadnapokat a nebulók számára.
Munka iskolaszövetkezeten keresztül
Az iskolaszövetkezeteknek sok előnyük van. A szervezetek összeköttetésbe állnak munkaadókkal így könnyedén szervezik ki a munkaerőt, ezzel mind a két fél dolgát megkönnyítve. A szövetkezetek egy kisebb regisztrációs összegért cserébe biztonságos munkához juttatnak. Jogszerűen a szövetkezetek csak nappali tagozatos hallgatókkal szerződhetnek.
Szükséges iratok a munkavállaláshoz:
- Szülői beleegyező nyilatkozat, ha nem töltötted még be a tizennyolcadik életéved.
- Adóazonosító jel, amivel, ha nem rendelkezel a NAV-nál megtalálod 19T34- es nyomtatvány alatt.
Pécsi diákmunka közvetítők
Meló-diák
Talán a leg közismertebb diákmunka közvetítő szövetkezet a Meló-diák. Pécsett a Zsolnay szobornál található az irodájuk. Pontos címe: Rákóczi út 17. Oldalukon meg tudjuk nézni az aktuális állásajánlatokat. Amennyiben regisztráltál az irodájukban és az oldalukon is, akár a felületen is jelentkezhetsz a számodra szimpatikus lehetőségekre.
https://www.melodiak.hu/
Fürge-diák
A fürge diák Pécs városának központjában található. Irgalmasok utcája 5. szám alatt. Az iskolaszövetkezet legfőbb munkáltatója a McDonald’s. Viszont ezen kívül más munkalehetőséget is biztosít a diákok számára. Weboldaluk hasonló a Meló-diákéhoz.
https://www.furgediak.hu/
Schönherz iskolaszövetkezet
A Schönherz iskolaszövetkezet elsősorban műszaki és IT pozíciókar specializálódott, viszont érdemes figyelni a felületet, mert találkozhatunk más hirdetéssel is. Irodájuk Pécsen a Citrom utcában található, 2-6 szám alatt.
https://schonherz.hu/
Mind- diák
A szövetkezet helyileg Pécs szívében található a Király utca 76 szám alatt. Oldalukon regisztrálás után látod csak a lehetséges munkaelehetőségeket. Az iroda foglalkozik gyakornoki programokkal is, amikről többet megtudhatsz személyesen az irodájukban.
https://www.minddiak.hu/diakmunka
Pécs Állás
Az iskolaszövetkezetek mellet a különböző álláskereső portáloknak is szokott lenni diákmunkával foglalkozó része. Így van ez a Pécs Állás oldalán is. Az oldalt érdemes gyakran böngészni, hiszen folyamatosan frissül a felület új ajánlatokkal.
https://pecsallas.hu/allasok/diakmunka
Gyakornoki helyek
A gyakornoki helyek felkutatása kicsit más, mint diákmunkát találni. Sok esetben az egyetemeknek és az iskoláknak előre megkötött szerződésük van cégekkel, munkáltatókkal. Így a diákoknak nem kell az miatt aggódniuk, hogy hol teljesítsék gyakorlatukat. Ilyen szerződések hiányában a karok bocsájthatnak ki hivatalos ajánlóleveleket a diákok által kinézett cég felé. Viszont ezek a levelek sajnos nem biztosítják az alkalmazást.
Gyakornoki helyeket érdemes a munkaerő közvetítő oldalakon keresni, illetve a pécsi egyetem Karrier irodájában. Személyesen is le lehet látogatni oda. Egyetemistáknak ismerős a cím. Vasvári Pál út 4. Rektori Hivatal I. emelet 121-124-es szoba. Viszont oldalukon online is lehet állásokra vagy gyakornoki helyekre jelentkezni. Ehhez nem kell más, mint az EHA-kódod és hogy aktív hallgatói jogviszony.
http://www.ptekarrieriroda.hu/menu/allaskereses-es-szakmai-gyakorlat/gyakorlati-helyek.html
Önkormányzati helyek
A Kormány idén is elindítja nyári diákmunka programját. A 16 és 25 év között nappali tagozatos hallgatóknak a Baranya Megyei Kormányhivatal Pécsi Járási Hivatal Foglalkoztatási Főosztályán kell regisztrálniuk, és jelezni igényüket az önkormányzat felé. A munkavégzés július 1 és augusztus 30 közötti idő intervallumban lehet teljesíteni, maximum két hónapot.
PecsAllas.hu / I.I.