Eljött a Te időd - Az állásinterjú

Eljött a Te időd - Az állásinterjú

Öröm és boldogság van amikor közlik veled hogy másnap behívnak egy állásinterjúra, amire jelentkeztél. Aztán rád tör a pánik. Bizony, arra fel kell készülni, nem elég csak megjelenni!

Mit vegyek fel? Mire fognak rákérdezni? Rengeteg kérdés merül fel bennünk ennek kapcsán. Menjünk ezeken sorba!

 

A felkészülés szakasza

Itt még nem fogod tudni hogy pontosan milyen fajtájú interjúztatásra számíthatsz, leszámítva a helyét: telefonos, személyes, vagy videó formájában. A koronavírus miatt most még akadhat olyan munkaadó, aki inkább a videós, vagy a telefonos interjút kéri tőled egy meghatározott napon és időpontban. Ezeknél baromi egyszerűen túl tudsz lendülni a mibe öltözzek körkérdésen, mert a telefonoshoz nem kell kiöltözni, a videóban pedig úgyis a nyakadig fogsz látszani (esetleg még a vállaid beleférnek a képbe). Persze, ha inkább felöltöznél úgy ahogy elmennél erre az interjúra, akkor tedd azt!

A személyesen bonyolított állásinterjún pedig azt tudom tanácsolni, hogy öltözz úgy, ahogy munkába mennél az adott cégnél, ha náluk dolgoznál.

 

Példák:

- ha Fitness edzőnek jelentkeztél, vagy operátori munkára akkor olyan öltözetben jelenj meg, amiben az utcára is örömmel és szégyenkezés nélkül ki mersz menni

- ha ingatlan tanácsadónak, adminisztrációs, személyi asszisztens, ügyvéd vagy üzletkötő kollégának jelentkeztél, akkor bizony hivatalosabb öltözéket kell magadra venned és felejtsd el az utcai ruhában történő megjelenést

- ha éppen felvesznek az ötödik embernek a kőműves mellé, azért ott sem árt ha ápoltan és tiszta ruhában jelensz meg

 

Lehetne még rengeteg munkakört felsorolni több oldalon keresztül, én most itt csak példákat hoztam fel. Gondold át, ahova te jelentkeztél ott milyen módon néznél ki az adott munkakörre vonatkozólag és úgy jelenj meg az interjún!

 

A lehetségesen felmerülő kérdések az interjú során

Ki merem jelenteni, hogy itt kezdődnek csak a bonyodalmak. Az ember mindenre gondol, de arra nem hogy a munkakörrel összhangba hozza a variációkat. Szögezzük le az elején, hogy csak és kizárólag az igazat mondod. A hazug embert ugyanis előbb utolérik, mint a sánta kutyát!

 

Természetesen benne van annak a lehetősége hogy a szakmai részeken túlmenően esetlegesen személyesebb kérdéseket kapsz, mint például: Van-e hobbid? Mit szeretsz csinálni a szabadidődben? Ugyanakkor nem árt minimálisan utánanézni a cégnek és a róluk megtudott információkat megemlíteni a beszélgetés alatt. Ezt minden körülmények között pozitívan fogadják.

 

Ennél is komplikáltabb, ha azt a kérést szegezik neked hogy: Beszéljen magáról!

Itt sokan el tudjuk dobni a kanalat és akad olyan is, aki nem tud ezzel mit kezdeni. Van egy rossz hírem: muszáj mesélned magadról, ha az állást meg akarod kaparintani!

Nem kell ezt túlgondolni, kezd egy rövid bemutatkozással, neved, életkorod, családos vagy-e, ha igen akkor beszélhetsz egy keveset a gyerekeidről, vagy ha még nincsenek gyerekeid, akkor a társadról és hogy ő mivel foglalkozik, hol laktok, hogy néz ki a ház vagy lakás amiben laktok, mivel szoktál foglalkozni a szabadidődben. A lényeg hogy rövid legyen (pár perc), ne félórás felvezető. Aztán rátérhetsz a szakmai múltadra, magyarán eddig mivel foglalkoztál, abban milyen eredményeket értél el, meddig végezted azt a munkakört, részletezheted egy napodat, melyik részét szeretted, melyik részét nem szeretted, hiányoltál valamit, hol, melyik cégnél voltál munkaerő. Ezekről sokáig lehet beszélni, bár előbb utóbb úgyis félbe fognak szakítani kérdésekkel. Ha mégsem szakítanak félbe, akkor mondd végig és miután már befejezted, a kérdezőnek biztosan lesznek kérdései az elhangzottakkal kapcsolatban.

 

A kérdések megválaszolásánál, illetve az interjú teljes ideje alatt kerülendők a következő megnyilvánulások:

Ha utáltad az előző munkahelyed, még véletlenül se kezd el szidni őket. Akkor se ha az interjúztató is hallott róluk negatív véleményeket és még meg is említi. Semmiképp ne ülj fel erre a lóra, mert könnyen nagyot eshetsz róla! Ha előkerül az a kérdés hogy miért jöttél el onnan, akkor lehetsz diplomatikus, és adhatod ezeket a válaszokat: "Fejlődni szeretnék, és ott ezt nem tudtam megvalósítani" vagy "Úgy gondolom hogy Önöknél többet megmutathatok magamból és a képességeimből".

 

Ne kezdj el személyeskedni, se az interjúztató személyére vonatkozólag, se csak úgy magadra vonatkozólag. Semmilyen körülmények között se beszélj magadról negatívan! Aki veled szemben ül, ő ismeretlen neked, nem tudhatod hogyan veszi ezt tőled. Befolyásolhatja negatívan.

 

A kérdések megválaszolásánál tényleg csak a válaszra szorítkozz, ami a feltett kérdéshez szorosan kapcsolódik és ne térj ki semmi másra!

 

Ne kapd fel a vizet, ha a kérdező olyan kijelentést vagy kérdést tesz fel, ami egyáltalán nem illik a szituációhoz, se a munkakörhöz, amihez jelentkeztél. Nos, utóbbi nem igaz, hiszen ha ügyfélszolgálatos pozíciót céloztál meg és az interjúztató váratlanul feltesz egy olyan kérdést hogy: "Fölkel és egy elefánt van a kertben. Mit tesz?", akkor bizony kíváncsi rá hogy mennyire vagy talpraesett és mennyire bírod a stresszt. Lehetőleg ne kezdj el röhögni, vedd komolyan a kérdést, legalább annyira hogy azt kreatívan meg tudd válaszolni. Minden körülmények között maradj higgadt és magabiztos, ne értetlenkedj, ne dühöngj, ne állj fel és ne akarj elsétálni az interjúról, csak mert nem úgy alakul, ahogy azt elképzelted. Add meg magadnak az esélyt és csináld végig a legjobb tudásod szerint!

 

Ha olyan állásra jelentkeztél, amihez kötelezően elvárt egy, vagy több idegen nyelv tudása, akkor számolhatsz azzal, hogy bizony előkerül ez az interjú alkalmával. Esetleg az is megeshet hogy végig az elvárt idegen nyelven fog lezajlani!

 

Van egy olyan kellemetlen válfaja is az állásinterjúknak, amit úgy neveznek hogy stresszinterjú. Nekem személy szerint még nem volt hozzá szerencsém, de azt hiszem bármikor bárki belefuthat. Az ilyen interjú alkalmával szándékosan és a beszélgetés közben többször kellemetlen helyzetbe hoznak. A szavadba vágnak, emelt hangon beszélnek veled, tapasztalhatóan lenéznek..stb.. Ezt a lehető leghiggadtabb formában próbáld meg kezelni, de tegyél valamit ellene, például: ha belevágnak a szavadba, akkor mondhatod ezt: "Kérem, hadd mondjam végig" vagy "Kérem, hallgasson végig". Ne bosszankodj rajtuk és ne kezdj el ordibálni a kérdezővel, az a legrosszabb amit csak tehetsz! Bármennyire is ellenszenvesnek tűnik tőle az interjúztató, valójában azért csinálja, mert kíváncsi rá hogyan viselkedsz és miket mondasz stresszhelyzetben.

 

Tedd fel a saját kérdéseidet is!

Általában erre akkor jön el a te időd, amikor megkérdezi tőled az interjúztató, hogy Önnek esetleg vannak-e kérdései? Ha nem kérdezi meg, akkor a beszélgetés végén, amikor azt mondja hogy végeztetek, akkor te kérdezd meg őt, hogy vannak kérdéseid, most ezeket felteheted-e neki?

 

Ugye egy állásinterjú nem csak arról szól, hogy eladd magad, hanem arról is hogy megtudd, mégis hova jelentkeztél? Milyenek a munkahelyi körülmények? Mennyiért fogod ezt csinálni és milyen időbeosztásban? Miként kell elképzelni egy munkanapot a cégnél?

 

Nem szabad kihagyni ezeket a kérdéseket, mert rajtuk keresztül kapsz bepillantást az elkövetkezendő munkaadódhoz. Érdemes ezeket a kérdéseket még a felkészülés szakaszában összeírnod, hogy tényleg mindenre választ kapj, ami téged érdekel és ami a munka szempontjából fontos lehet.

 

Azt hiszem, ha ezt a cikket végig olvasod, akkor felkészültebben veheted az eléd gördülő akadályokat. Sok sikert kívánok neked!

 

PecsAllas.hu / H.T.I.