A pécsi vállalatoknál is gyakori a három műszak – Pro és kontra a változó munkaidő előnyeiről és hátrányairól

A pécsi vállalatoknál is gyakori a három műszak – Pro és kontra a változó munkaidő előnyeiről és hátrányairól

Vannak munkák, melyek nem a szokványos, reggel nyolctól délután négyig (vagy kilenctől ötig) munkaidőt követelik meg. A gyártás, termelés nem áll le éjszaka sem, de az éjjel-nappali felügyeletet igénylő területeken is szükség van a folyamatosan munkaerőre. Több cégnél 0-24-ben kell dolgoznia valakinek Pécsen is, így gyakran három műszakban alkalmazzák a munkavállalókat. De milyen előnyei és hátrányai lehetnek a több műszakos munkának?

Előnyök

Változatosság

Az biztos, hogy a több műszakos rend nem válik monotonná – ami a munkaidőt illeti. Az egyik héten dolgozhatunk reggel, a következőn éjjel, majd délután és így tovább. Még szabad hétköznapjaink is lehetnek, amikor feltöltődhetünk, míg mások dolgoznak.

 

Éjszakai baglyoknak ideális

A reggeli ébredés sokak számára nehéz, különösen azoknak, akik szeretnek éjjel sokáig fent lenni. Akár délután dolgozunk, akár este, mindenképpen tovább aludhatunk reggel, ami megkönnyíti a napjainkat és a munkakezdést.

 

Szabad nappalok

Ha éjszaka dolgozunk, miénk a nappal – habár néha aludni is kell. A nyári időkben különösen hasznunkra válhat, ha nyerünk pár órát, esetleg csobbanhatunk egyet valamelyik a parton. Nem mellékes az sem, hogy a mindennapokhoz szükséges ügyintézéseket is könnyebb elintézni napközben, amíg a legtöbben dolgoznak – és persze a bevásárlást is.

 

Magasabb jövedelem

A három műszakos munkarend azt is jelenti, hogy a délutáni és kora esti munkáért, illetve az éjszakai, hétvégi munkavégzésért plusz jövedelemben részesülünk. Az éjszakai pótlék mértéke – este 22:00 és reggel 6:00 között – 15%, míg a munkaszüneti napon dolgozók este 18:00 és reggel 6:00 között 30%-ot kapnak műszakpótlékként.

 

Hátrányok

Rendszertelenség és bioritmus felborulása

Különösebb magyarázatra nem szorul, hogy a három műszakos munkavégzés nem alakít ki rendszert az életünkben. Egyszer nappal, egyszer éjszaka alszunk, ami teljesen felboríthatja a bioritmusunkat és akár alvási nehézségeket is okozhat a folyamatos átállás.

 

Nehéz tervezhetőség

Nehéz kiszámítani, mikor milyen időpontban leszünk beosztva, így az előre eltervezett utazások és nyaralások is nehezebben tervezhetők. Habár vehetünk ki szabadságot, de ha csak egy hétvégére mennénk le vagy pár napra például a Balatonra, nehezen tudjuk előre megszabni a ráérésünket. A fix munkaidőnél ez a veszély nem fenyeget, a munkaidőn kívül azt csinálunk amit akarunk, így akár már hónapokkal előbbre, péntek kora estére beidőzíthetjük az indulást.

 

Egészségre gyakorolt hatások

Az éjszakai munkavégzés kifejezetten egészségtelen, főleg ha a gyártósor mellett kell lehúzni ezt az időt. A megterhelő fizikai munka vagy monotonitás pszichésen is kikészíti az embert, illetve a kelleténél több kávét is fogyaszthatunk. Némileg kivétel lehet, ha magunktól döntünk úgy, hogy otthonról dolgozunk esténként, mert jobban fog az agyunk vagy egyéb teendőink miatt későbbre hagyjuk a feladatokat.

 

Kevés szabadidő

Az éjszakai munkavégzés azt is eredményezi, hogy átaludjuk a napot, így szinte semmire nem marad időnk. Télen előfordulhat, hogy szinte nem is látjuk a napot vagy egyszerűen nincs is kedvünk semmihez a két műszak között, csak pihenni akarunk. Ha pedig fiatalok vagyunk, bulizni szeretnénk vagy barátainkkal, ismerőseinkkel lazítani és ráadásul még hétvégén is kell éjszaka dolgoznunk, akkor mindez az egész hetünket odavághatja.

 

PecsAllas.hu / P.P.