Add el önmagad! - tippek a sikeres interjúhoz

Add el önmagad! - tippek a sikeres interjúhoz

Amikor behívnak egy állásinterjúra, az már a siker kapuját jelenti. Az önéletrajzod alapján ígértes jelentkezőnek találtak és szeretnének egy személyes találkozó alkalmával meggyőződni arról, hogy te vagy a tökéletes választás. Egy ilyen szituáció sok ember számára stresszes lehet, viszont megfelelő felkészüléssel csillapítható a szorongás. Ezúttal összegyűjtöttünk egy csokorra való tippet és tanácsot, ami megkönnyítheti az interjút.

Az állásinterjúknak 3 fajtáját különböztetjük meg. Van a hagyományos értelembe vett, személyes interjú, amikor szemtől szemben beszélgetünk az interjúztatóval vagy interjúztatókkal, aztán lehetőség van a telefonon keresztüli társalgásra is, amikor csak a hangunk és szavaink alapján hoznak döntést, illetve az elmúlt időszak okozta szükségállapot alatt nagy népszerűségre tett szert az online, skype-on vagy más videó chatelésre alkalmas alkalmazáson létesített interjúztatás. Kétségtelen, hogy statisztikailag leggyakrabban a hagyományos, tehát személyes jellegű interjúk fordulnak elő, így a cikk további részében is ezzel kapcsolatos tanácsokat olvashattok.

 

Mit ajánlott felvenni?

A megjelenés kulcsfontosságú egy interjú során, hiszen rengeteget elárul rólunk már azelőtt, hogy egyetlen szót szolánk, így érdemes nagy gonddal kiválasztani az öltözékünket. A tanácsadók szerint nem ajánlatos farmert felvenni, de valójában a pozíció válogatja. Gondoljuk át, hogy milyen típusú állásra jelentkezünk és az milyen fajta ruhát követel meg. Egy irodista munkára mindenképpen elegáns, fekete-fehér összeállítás a megfelelő választás, míg egy takarítói vagy sofőr pozícióra valamivel lezserebb ruha is ideális lehet. Ápolt és igényes megjelenéssel az interjúztató előtti tiszteletünket mutatjuk ki, ezért bármilyen stílus mellett is döntünk, az tiszta és szép állapotban legyen.

Az elegáns viseletnek is megvannak a maga írott és íratlan szabályai, melyeket javasolt betartani. Nők esetében a blúz ne legyen túl mélyen dekoltált, a szoknya ne érjen a comb fölé, a magassarkú pedig éppen annyira legyen magas, amiben még kényelmesen tudunk járni. Ne viseljünk kihívó kiegészítőket, drága órát vagy designer táskát. A viselt ékszerek a kinézetünkhöz passzolva szolid, kifinomult benyomást keltsenek.

Férfiak esetében egyszerűbb a kérdés, hiszen nekik sokkal korlátozottabbak a lehetőségeik. A frissen vasalt fehér ing, nem túl harsány mintás nyakkendő és a fekete öltönynadrág az alap viselet kellékei, ezeken túl kevésbé díszes órával és aktatáskával egészíthetik ki a szettet. Ami negatívumként hathat, az a cipő és annak állapota, így az interjút megelőző napokon szakítsunk időt arra, hogy leellenőrizzük a cipőnk tisztaságát.

 

Hogyan érdemes viselkedni?

Az interjú előtt végig tartsuk szem előtt, hogy nem az életünk múlik rajta, ezáltal próbáljunk nem olyan hatást kelteni, mintha a kivégzésünkre készülnénk. Gondolkodjunk pozitívan, gyakoroljuk be, hogy mit fogunk mondani, készüljünk előre kérdésekkel és fejben játsszuk le, hogy mi a legrosszabb, ami történhet. Annál, hogy nem kapunk meg egy állást, nagyobb tragédiákat is túléltünk már, így nem érdemes rágörcsölni. Törekedjünk arra, hogy a legjobb önmagunk mutatkozzon meg az interjúztató előtt és ehhez mérten viselkedjünk. Koncentráljunk a sikereinkre, a szakmai hozzáértésünkre vagy a magunkkal hozott tapasztalatokra és ezekre helyezzük a hangsúlyt. Legyünk magabiztosak, azonban csak mértékkel, ne essünk át a ló túloldalára, mert az sem vethet ránk jó fényt, ha egocentrikusnak mutatkozunk.

A beszélgetés során végig legyünk készségesek, együttműködők és kedvesek. Ne ripacskodjunk, játsszuk meg magunkat vagy legyünk túl bizalmaskodók. Minden kérdésre válaszoljunk és adjunk egyenes, őszinte, tartalmas feleleteket.

Pécsen belül gyakran kiszámíthatatlan a közlekedés, ezért, induljunk el időben az interjúra, ezzel elkerülve a késést és a rohanást. Inkább legyünk ott korábban, ezzel jelezve, hogy fontos számunkra a pontosság, minthogy az utolsó pillanatban essünk be az ajtón kapkodva. A váratlanul befutó hívásokat is előzzük meg azzal, hogy lenémítjuk a telefont.

.

Milyen kérdésekre számíts?

Az állásinterjúk között, bár nincs két egyforma, valamennyi azonos sémára épül, így megfigyelhető néhány olyan kérdés, melyek a leggyakrabban elhangzanak. Ezek a következők:

  • Beszéljen magáról!
  • Miért pályázta meg ezt az állást?
  • Mit tud a cégünkről?
  • Miért akar munkahelyet váltani?
  • Mi a bérigénye?
  • Mik az erősségei és gyengeségei?
  • Miért ön a legmegfelelőbb erre a pozícióra?
  • Hogyan képzeli el magát 5 év múlva?
  • Mennyire csapatjátékos?
  • Hogyan tudna hozzájárulni a vállalat sikeréhez?
  • Mesélje el egy szakmai sikerét és kudarcát?
  • Meséljen a szakmai pályafutásáról? Milyen sikereket ért el az utóbbi években?
  • Van-e kérdése?

 

Az ehhez hasonló kérdésekre érdemes előre megírni, kigondolni a válaszokat, hogy mikor elhangzik, már frissen felidézett emlékeket, begyakorolt mondatokat tudjunk előadni, ezzel is a magabiztosságot erősítve. Szedjük össze a gondolatainkat, emlékeinket, majd írjuk le őket vagy akár tükör előtt, esetleg valaki külső személynek mondjuk fel, mintha vers szavalást gyakorlnánk.

A személyes jellegű kérdésekre, például mik a gyengeségei, hogyan képzeli el magát 5 év múlva vagy meséljen egy kudarcáról, nem ajánlott magánéleti eseményeket említeni. Mindig törekedjünk arra, hogy a beszélgetés szakmai szinten maradjon, mivel a magánéleti dolgok negatívan is befolyásolhatják az interjúztató véleményét.

A bérigényünket is érdemes előre kitalálni és ha rákérdeznek, egy konkrét összeget mondani. Lehetőség szerint az általad ideálisnak gondolntál 10%-al nagyobbat jó mondani, hiszen nem valószínű, hogy pontosan teljesítik az elvárásaidat. A munkáltató mindig lefelé kerekít, ezért mi kerekítsünk felfelé.

A “van-e kérdése” talán az egyetlen kérdés, ami szinte minden interjú végén elhangzik, melynek okán, ha nem is merülne fel bennünk semmi a beszélgetés alatt, a tarsolyunkban legyen néhány előre kitalált kérdés. Irányulhat ez a várható béren kívüli juttatásokra, a vállalat rövid távon tervezett terveire vagy a munkaidőre.

 

PecsAllas.hu / K.D.