A pécsi cégeknél is befutott a home office

A pécsi cégeknél is befutott a home office

Napjaink szervezeti kultúrája átalakulóban van, a 2020-as koronavírus-járvány pedig jelentősen gyorsította a digitális átállás folyamatát. A munkahelyi kommunikáció így gyorsabbá vált, de valóban hatékony is lehet hosszú távon?

A home office munkavégzésnek számos előnye van, kényelmes, időt nyerhetünk vele és szinte bárhonnan elvégezhetjük a szükséges feladatokat. Hátrányai között lehet, hogy kevésbé figyelünk oda a munkára, illetve nincs közösségi élményünk és ezáltal kevesebb innováció is születik. A pécsi cégeknek is érdemes odafigyelniük arra, hogy megmaradjon a csapatszellem, a közös munka élménye és a túlzott kényelem ne menjen a fejlődés kárára.

 

Az írásbeli- és szóbeli kommunikáció folyamata is átalakulóban van: egyre kevesebb a telefonhívás, a személyes találkozók és tárgyalások. Ma már nem szükséges feltétlenül külföldre utazni azért, hogy egy nemzetközi partnert meggyőzzünk ajánlatunkról, vagy épp fordítva. Elég a közös videóhívás – szélsőségesebb esetben chatablak – indítása, és már közös asztalnál is ülünk például a tengerentúli ügyfelünkkel. A digitalizáció tehát felgyorsította a munkahelyi párbeszédeket, amivel rengeteg plusz idő nyerhető a cégek számára – amennyiben jól kihasználják.

 

Az írásbeli kapcsolattartás jellemzői például az e-mail, de manapság a Microsoft Teams alkalmazása is igen népszerűvé vált. Egy-egy gyors üzenettel sok ember gyorsan elérhető, nem kell megvárni mindenkit és az üzenetek visszaolvashatók maradnak. További előnyei, ha írásban kommunikálunk, hogy nincsenek időbeli korlátok, segítséggel is összeállíthatjuk, a személyiség hátrányai rejtve maradnak vagy épp a befogadó reakciót sem kell figyelni. Hátrányai lehetnek, hogy személytelen, mindenképp kell valamilyen eszköz hozzá vagy épp helyesírási hibákat vétünk.

 

A szóbeli kommunikáció során tarthatunk értekezleteket, prezentációt és előadást, de a tárgyalások is idetartoznak. Az mindenesetre kijelenthető, hogy ezek a módszerek technikailag mind-mind megoldhatók elektronikus formában is, nincs szükség személyes jelenlétre. A kérdést azonban érdemes abból a szemszögből is vizsgálni, hogy a közösség és a csapat hiánya milyen problémákat okozhat, ugyanis a közös ötletelés, a „brainstorming” művészete is elveszhet, ha mindenki a monitor előtt ülve hallgatja a munkahelyi vezetők iránymutatásait.

 

A pro-kontra érveket tekintve tehát egyelőre úgy néz ki, a home office nyerésre áll, de a teljesítményre gyakorolt hatása csak hosszú távon lesz megítélhető. Több olyan cég, mely valószínűleg meg tudná oldani az otthoni munkavégzést, amint lehetősége adódott rá, elkezdett visszaállni a rendes kerékvágásba a 2020-as járvány után.

 

PecsAllas.hu / P.P.