Szűrd ki a csalókat! - megbízhatatlan hirdetések gyanús jelei

Szűrd ki a csalókat! -  megbízhatatlan hirdetések gyanús jelei

Munkakeresés közben számtalan álláshirdetést kell elolvasnunk, majd döntést hoznunk, hogy beadjuk-e a jelentkezésünket. Különböző szempontokat veszünk ilyenkor figyelembe, melyek döntő jelentőségük lehetnek a folyamat további részében.

Amennyiben egy hiteles állásportálon böngészünk, ahol csak ellenőrzött cégek hirdetnek, nem szükséges olyan nagy energiát fordítanunk a biztonságra, viszont az újságban, közösségi oldalakon vagy az apróhirdetést gyűjtő weboldalakon már hiba volna vakon megbízni a pozíciót kínáló vállalatokban, mert könnyen csalás áldozatává válhatunk.

 

Nem bűn gyanakvónak lenni, hiszen egy álláskeresőt, kiszolgálatatott helyzetéből adódóan sok pénzforgató cég szeretne csőbe húzni. A kockázat minimalizálása érdekében most összeszedtük a csaló hirdetések néhány árulkodó jelét:

Mielőtt még belevetnénk magunkat a hirdetések sötét oldalába, nézzük meg, hogyan épül fel egy hiteles álláshirdetés:

  • Cím: Az álláshirdetés címének - vagy fejlécének - 2 lényeges információt kell tartalmaznia: a pozíció nevét és a foglalkoztatás típusát. Plusz pont ha megjelenik benne a hirdetést feladó hely vagy cég neve és városa is. PL: Részmunkaidős konyhai kisegítőt keres a lakj jól étterem Pécsen.
  • Cég neve: Ha megjelenik a címben, nem jelent gondot, ha a hirdetés további részében nem kerül említésre, viszont ha nem, akkor kötelező feltüntetni az állást kínáló cég hivatalos nevét. Ez csak abban az esetben hagyható el, amennyiben a cég a saját facebook oldalán vagy weboldalán teszi közzé a hirdetést, hiszen akkor egyértelmű, hogy hol érdeklődhet a munkakereső.
  • Feladatok: Ez szintén egy fontos tartalmi része a hirdetésnek, mert ez alapján döntheti el az ember, hogy a képességeinek és tudásának megfelelő-e a pozíció. Egy magára igényes és profi cég ebben a szakaszban részletesen felsorolja, hogy milyen feladatokra számíthat a jelentkező és a felvétel után se bővíti ki a munkakörhöz tartozó tevékenységek sorát.
  • Elvárások: Hívhatjuk akár az előző pont ikertestvérének, mivel szorosan kapcsolódnak egymáshoz. A feladatoknál még a te kezedben van a döntés joga, viszont az elvárásoknál már neked kell megfelelni a jövőbeli munkáltatód követelményeinek. A mai világban előfordulhat, hogy egy olyan személyt alkalmaznak, aki nem rendelkezik minden felsorakoztatott elvárással, ezért mindenképp érdemes beadni minden szóba jöhető helyre a jelentkezést, mert bármikor rád mosolyoghat a szerencse, de az esetek többségében, inkább törekedjünk a végzettségünknek megfelelő munkát találni.
  • Előnyt jelent: Ez a pont majdnem ugyanaz, mint az előző, de mégse, ugyanis amíg az ott felsoroltakkal rendelkeznie kell a felvételet nyerő személynek, ezek a tulajdonságok csak növelhetik az esélyeinket, amennyiben az elvárásoknak megfelelünk. Ilyen előnyökhöz juthatunk azáltal, hogy nem dohányzunk, ha jól beszélünk egy idegen nyelvet, ha van jogosítványunk, ha Pécsi a lakcímünk vagy ha van tapasztalatunk az adott munkakörben.
  • A munkavégzés helye: Ugyanaz vonatkozik rá, mint a cég nevére. ha nem szerepel a címben vagy nem derül ki a hirdetés környezetéből, akkor általában a leírás végén szokott megjelenni egy város név formájában. Ennél pontosabb koordinátákat tudhatunk meg, ha külön rákeresünk a cégre és megnézzük a városunkban található székhelyük pontos címét.
  • Bérezés: Nem kötelező feltüntetni és ezt sok cég ki is használja, viszont másik oldalról tekintve, korrekt dolog előrevetíteni, hogy milyen fizetésre számíthatunk a munkánkért cserébe, hiszen ez is döntő jellegű információ lehet. Azonban, ha azt látjuk, hogy egy hirdetés nem említ pontos számokat, csak ígérget vagy utalgat, gyakran nagyon magas összegekre, akkor azt tekintsük gyanús jelnek.

 

Milyen további jelek utalnak arra, hogy csaló hirdetéssel állunk szembe?

 

Szélhámos cégek hirdetéseibe akkor futhatunk bele, ha nem olyan hivatalos portálokon keresgélünk, mint például a pecsallas.hu vagy a profession.hu. Ezek az oldalak ugyanis minden felregisztráló céget és feltöltött hirdetést ellenőriznek, mielőtt az kikerülne az oldalra, ezáltal nekünk egy biztonságos felületet biztosítva.

 

Ugyanakkor, az interneten számtalan olyan hirdető felületre bukkanhatunk, melyeken burjánzanak ezek az ellenőrizetlen hirdetések és sorra szedik áratlan áldozataikat a megnyerő, hangzatos ígéretekkel. “Könnyű pénzkereseti lehetőség? Keress havonta akár 80-90 ezer forintot online munkával! Szuper lehetőség! Én megtaláltam! Vesztenivalód nincs! ha dolgozol vagy törzsvásárló vagy /leszel! mindenhogy megéri! “

 

Aki sokat mozog közösségi oldalakon elterjedt álláskereső csoportokban, az már biztosan találkozott az ilyen típusú “könnyű pénzkeresési lehetőséget” promozó hirdetésekkel. Ezekre a promóciókra jellemző, hogy az előbbi közhelyeken kívül általában nem is tartalmaznak mást, viszont a hirdető szívesen ad további tájékoztatást privát üzenetben. Nincsenek elvárások, sok esetben se márkát, se céget nem említ, ellenben könnyen megszerezhető magas fizetést ígér.

 

Az ilyen módon munkaerőt csalogató állások az esetek 90%-ban úgynevezett MLM (Multi-level-marketing) cégek dolgozói által íródnak, akik feladata, hogy további partnerek szerzésén túl különböző árukat vagy szolgáltatásokat értékesítsenek az ismerősöknek. Tulajdonképpen, az egykori házaló ügynökök internetes megfelelői.  Az ilyen munkák legnagyobb veszélye, hogy ha egyszer úgy döntesz, belevágsz, akkor nagyon nehéz komolyabb anyagi veszteség nélkül kiszállni belőle.

 

További intő jelek lehetnek cégek esetében, hogy a kapcsolattartó e-mail címet valamelyik ingyenes e-mail szolgáltatónál regisztrálták (gmail, freemail, citromail, yahoo), illetve, ha ezen vagy egy telefonszámon kívül semmi információ nem található a cégről a honlapján, esetleg weboldallal se rendelkezik. Az álláskeresés során hangsúlyosan fontos, hogy mielőtt a jelentlezés mellett döntünk, alaposan járjunk utána a hirdető cégnek. A ceginformacio.hu-n bármelyik magyarországon bejegyzett cég alapadatait megtalálhatjuk és ebből következőleg, amely cég ebben a nyilvántartásban nem szerepel, annak hirdetését nem érdemes fontolóra venni.

 

A helyesírási hibáktól hemzsegő, nyelvtanilag helytelen, magyartalanul megfogalmazott hirdetésektől is jobb tartózkodni, hiszen egy komoly cég biztosan nem engedné, hogy  hibásan gépelt szöveget publikáljon.

 

 

PecsAllas.hu / K.D.