A munkáltató jogai és kötelezettségei

A munkáltató jogai és kötelezettségei

Magyarország Alaptörvénye, XV. cikk 1.bekezdés. A törvény előtt mindenki egyenlő. Minden ember jogképes. Viszont nem születhet mindenki jogásznak, vagy lehet mindenkinek jogász ismerőse. Így nem biztos, hogy mindenki ismeri Magyarország alaptörvénykönyvét vagy a Polgári jogait.

Természetesen valamilyen szinten felkészítenek minket az iskolában tanáraink, vagy otthon szüleink, hogy mik azok a tényezők, amik elengedhetetlenek munkavégzés esetén. Ilyen egy munka szerződés például.

Amellett, hogy jogaink vannak munkavállalóként, kötelezettségekkel is tartozunk. Ez a két tényező mindig kéz a kézben jár.

Ugyanúgy a munkaadóinknak is vannak jogai és kötelezettségei.

 

Munkáltató kötelezettségei

A munkaszerződéssel a foglalkoztató arra kötelezi magát, hogy adott helyen adott időben, előre megegyezett munkabérért cserébe foglalkoztatja a munkavállalót. A szerződésben foglaltak alapján egyedi kitételek is lehetségesek. Például a munkaidő, vagy a foglalkoztatási hely megváltoztatása. Például indokolt esetben Home -Office lehetősége.

A foglalkoztatónak biztosítania kell minden eszközt, ami a munka biztonságos teljesítéséhez szükséges. Megfelelő munkaruhát, védő felszerelést. Munkaeszközként laptopot, asztali számítógépet, autót, vagy telefont. Illetve lehetőséget adni munkavédelmi oktatásra.

A munkaadó eltérhet a szerződésben megegyezett munkarendtől, viszont azt előre kell jelezni a munkavállalók számára, és csak ideiglenes lehet. [Mt. 6. § (4) bekezdés] 

Amint a munkáltató fél nem tartja be a szerződésben írt kötelezettségeit, a munkavállaló élhet az azonnali felmondás jogával. [Mfv.I.10.307/2018.]. Bírósági eset okán, ha a bíró úgy állapítja meg kártérítést is kaphat a munkavállaló, vagy végkielégítést.  (Az eljárást megelőzendő minimum, három év egybefüggő munkaviszony esetén.)

A munkaadónak kötelessége a munkabért a tárgyhónapot követő tizedik napig kifizetni. Fontos a munkabér utalása, nem kerülhet semmilyen költségébe a munkavállalónak.

 

Munkáltató jogai

A munkáltató irányítási joga a munkavállalók magatartására terjed ki. A munkavégzést kötelessége a munkavállalónak úgy elvégeznie, ahogy azt a munkáltató elvárja. Természetesen ez nem jelent korlátlan uralmat a munkavállaló felett. Az Mt. és a munkaszerződés lehatárolja ezeket a korlátokat.

Munkáltatói jogkör a pozícióból eredő tényezők, mint az irányításjog, a munkafelügyelet joga, fegyelmezési jog, és személyzeti jog.  Utóbbi magába foglalja a munkaerő felvétel jogát, a munkaviszony módosítását, az előléptetést, a besorolást, a munkavállaló minősítést, és elbocsátását.

 

Jogi mérleg

 

Mi szerepel a szerződésben

Szerződést, álltalában kettő, vagy három példányt szokta készíteni. Ebből az egyik mindenképpen a munkavállalóé, a másik pedig a munkáltatóé. A szerződés mindkét fél számára elengedhetetlen és fontos tényező. A bent foglaltak védik mind a két oldalt, illetve esetleges pereskedés esetén bizonyítékként szolgál. Formai alapja nincs, bármilyen tényezőt, amiben a két fél megegyezik feltüntethető benne.

Az iromány kötelező eleme a szerződő felek megnevezése. A teljesítés szempontjából elengedhetetlen adatok, jogok és kötelezettségek leírása. A munkavégzés helyének megnevezése, ami, ha nincs az iratba foglalva, azt a helyet tekintik, ahol a munkavállaló eddig szokásosan dolgozott. Fontos tényező az alapbért, ami nem lehet kisebb a megállapított kötelező legkisebb bérnél, vagy bérminimumnál. (Kivétel a részmunkaidő) A munkaköri leírás, amit a Munkatörvénykönyv nem határoz pontosan meg, de tartalmaznia kell azokat a feladatokat, amiket a munkavállalónak el kell végeznie.

 

Munkaügyi bíróságok

Az eddigi működöt közigazgatási és munkaügyi bíróságok 2020 március 31-es dátummal megszűntek. A közigazgatási ügyekben elsőfokon a Fővárosi, Budapest környéki, Pécsi, Győri, Miskolci, Debreceni, Veszprémi és a Szegedi regionális központokban járnak el. Ami azt jelenti, hogy a munkaügyi tárgyalásokat elsőfokon a helyi járási bíróságokon fognak lebonyolítani. A munkajog tárgyalásokra továbbra sem kötelező ügyvéd fogadása.

 

GDPR

A General Data Protection Regulation, azaz az Álltalános Adatvédelmi Rendelet célja megvédeni személyes adatainkat a nyilvánosságtól.

A munkáltató ezentúl nem másolhatja le a munkavállaló személyes iratait, csupán bemutatásra kérheti őket el.

Tilos a munkaeszközként kapott laptop, mobiltelefon és asztali számítógép magáncélú felhasználása, abban az esetben, ha munkáltató nem adott arra engedélyt. A munkaadó ellenőrizheti a magáncélú felhasználást. Viszont ezt csak korlátozott mértékig tehet. Ellenőrzési szerepe csupán addig terjed, míg megtudja, hogy egyéni felhasználás történt. Tehát egy email estében megnézheti, hogy kinek küldték, de a tartalmat nem, ha a címzettnek nincs köze a munkahelyhez.

A foglalkoztató, csak előzetes tájékoztatás után szerelhet fel kamerákat a munkavégzés helyén. A felvételekkel pedig a GDPR szellemisége jegyében kell tárolnia.

 

Covid-19

A vírus mindenki életét felborította. A gazdásági élet fenekestől felfordult, így a munka világa is. A munkáltatóknak gyors és következetes döntéseket kellet hozni, munkaügyi szempontból is.

A munkavállalóknak kötelességük jelezniük a munkáltató felé, ha egészségügyi állapotuk nem kielégítő. Mivel a vírus influenza szezonban ért országunkba a munkavállalók ezen kötelezettsége felértékelődött. [a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 6. § (4) bek.]. A munkaadónak is kötelessége megvizsgálni, hogy alkalmazottai munkára kész állapotban vannak-e. Viszont csak orvos állapíthatja meg, hogy valóban munkaképtelen állapotban van az illető, és erről igazolást kell adnia. [a keresőképtelenség és keresőképesség orvosi elbírálásáról és annak el lenőrzéséről szóló 102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet].

A foglalkoztató legfőbb kötelessége a munkahelyen történő megfelelő biztonsági intézkedések felállítása. Tehát a védőmaszkok, és kesztyűk biztosítása a munkavállalók számára. A megfelelő kézfertőtlenítők beszerzése. Az irodai eszközök, és helységek megfelelő tisztítása. Ezen felül, ha korona vírussal fertőzött beteg karanténban kényszerült a munkahelyről, tájékoztatni kell a munkavállalókat. Akik megtagadhatják a munkavégzést az adott helyen, abban az esetben, ha fokozattan ki vannak téve a fertőzés veszélyének. [Mt. 54. § (2) bek.]. Jogszerű utasításokra ekkor is rendelkezésre kell állnia.

 

Segítség

Természetesen senki sem várja el egy földi halandótól, hogy eligazodjon a munkatörvénykönyv és a jog labirintusában. Íme pár oldal, ahol felvehetjük a kapcsolatot szakértő jogászokkal, díjmentes segítségért.

Pécsen a jogi segítségnyújtó szolgálatnál felkereshetjük a ,,Nép ügyvédjét”. Az elérhetőségét az oldal alján találni.

https://www.pecs.hu/tartalmak/Kozerdeku_telefonszamok

A TASZ, azaz a Társaság a szabadságjogokért szolgálat oldalán szintén igénybe vehetünk ilyesfajta segítséget.

https://tasz.hu/ingyenes-jogsegelyszolgalat

A JOGpontok projektet az Európai Uniós támogatásokból sikerült létrehozni országszerte. Felületükön, több lépésben ki tudjuk választani, a hozzánk leg közelebb eső irodát. Először is válasszuk ki a régiót. Esetünkben ez a Dél-Dunántúl. Majd az irányított oldalon több cím közül megtalálhatjuk a pécsi irodát is.

https://www.jogpontok.hu/

 

 

PecsAllas.hu / P.P.