LinkedIn, avagy a szakmai közösségi háló

LinkedIn, avagy a szakmai közösségi háló

A LinkedIn-profil és a szakmai hálózatok kiépítése manapság egyre fontosabb. Az önéletrajz és motivációs levél mellett már az online jelenlétünk is meghatározó, így érdemes regisztrálni a munkaerőpiac közösségi oldalára. Több pécsi cég is jelen van az oldalon, akik a felhasználók közül toboroznak.

Az oldal kísértetiesen hasonlít a Facebook-hoz, azonban itt minden a szakmai világról szól. A profil megtervezése során érdemes kiemelni erősségeinket, referenciáinkat és röviden bemutatni eddigi tanulmányainkat, munkásságunkat. A bemutatkozás és tapasztalataink felsorolása mellett beírhatjuk soft skilljeink, csatolhatjuk referenciánkat. Az oldal ilyen tekintetben tehát egyfajta motivációs levélként és önéletrajzként is szolgál. Érdemes bővíteni ismerősi körünket, illetve láthatjuk, mikor ki és milyen cégek kerestek fel minket. Ezzel együtt állásokat is böngészhetünk, a jelentkezés pedig szinte már le is van tudva az elkészített profillal.

Némi hátránya lehet, hogy a magyar fordítás még nem készült el, talán hazánkban ezért nincs is egyelőre töretlen népszerűsége. A profilunkat is érdemes angolul megírni, ugyanis a magyar cégek többsége is idegen nyelven kommunikál a hálón.

 

Az oldalon olyan pécsi vonatkozású cégek hirdetései fellelhetők, mint a Telekom, a British American Tobacco (dohánygyár), a Hauni Hungária Gépgyártó vagy akár a Harman International. Az állásajánlatok között megtalálható a beszerző, a kontroller és a projektmenedzser is.

Telekom: https://www.telekom.hu/lakossagi

British American Tobacco (BAT): https://www.bat.com/

Hauni Hungária Gépgyártó Kft.: https://www.hauni.hu/hu/hauni-hungaria/

Harman International: https://www.harman.com/

A LinkedIn tehát a 21. század meghatározó munkaerőpiaci tényezője lehet, mely kiválthatja az eddigi gyakorlatokat. A HR-esek már így is előszeretettel alkalmazzák, de cégek sokasága áll át a közösségi hálón való toborzásra is. Az önmenedzselés egyik legfontosabb eszközévé léphet elő, így érdemes komolyan venni és minél előbb elkezdeni profilunk kialakítását. Álláskeresőként és munkáltatóként szintén hasznát vehetjük. Nézzük az alapvető funkciókat:

 

A profil

A profil az önéletrajzra hasonlít, itt beállíthatjuk, hol dolgozunk, milyen képesítéseink vannak, illetve pár bekezdésben bemutatkozhatunk. Megoszthatjuk szakmai referenciáinkat, elvégzett kurzusainkat és érdeklődési körünket. Láthatjuk azt is, kik nézték meg az oldalunkat. Célszerű megadni címszavakat, ezzel nemcsak az oldalról, hanem más felületekről is könnyebben ránk találhatnak a keresőmotor segítségével.

 

Üzenőfal

Az üzenőfal a közösségi médiában megszokott posztokra hajaz, azonban több a szakmai cikk és információ. Érdemes aktívan megosztani érdekességeket nekünk is, a könnyebb megtalálhatóság érdekében.

 

Ismerősök

Szintén láthattunk már hasonlót, de itt a jelölések is a szakmai kapcsolataink ápolását segítik. Kereshetünk ismerősöket, hasonló területen dolgozókat is. Amennyiben nagy kapcsolati hálóval rendelkezünk, könnyen meg is kereshetnek minket állásajánlatokkal.

 

Üzenetek, értesítések

Chatelhetünk a barátainkkal, beszélhetünk kollégáinkkal, de épp egy-egy ajánlat is beköszönhet az üzenetek között. Küldhetünk előre beállított szövegeket partnereinknek, például gratulációkat.

Az értesítések között szintén előre beállítható, milyen oldalak után kapjunk tájékoztatást, de számunkra releváns állásajánlat esetén is kaphatunk.

 

Álláshirdetések

Igen, a LinkedIn oldalán állások után is fürkészhetünk. Beállíthatjuk, hol és milyen típusú munkát keresünk, így szinte egy komplett álláskereső portállá válik. A cégek előszeretettel hirdetnek ezen a felületen, a jelentkezés és toborzás is sokkal egyszerűbbé válik mindkét fél számára. A lehetőségek között kereshetünk konkrét cégre vagy pozícióra, ezzel segítve megtalálni számunkra az ideális munkát.

LinkedIn profil

Tanulás

Az oldalon még tanulni is van lehetőségünk videós formában, ahol az időmenedzsment, digitális marketing és értékesítés területein is szélesíthetjük látókörünket – de a választék nagyon magas. Az e-learning kurzusok között találhatunk rövidebb, pár órás anyagokat, de hosszabb tanfolyamokat is elvégezhetünk.

 

+ Prémium

Még nagyobb eléréseket és lehetőségeket nyerhetünk azzal, ha fizetünk a szolgáltatásért. Amennyiben viszont nem vagyunk biztosak benne, hogy megéri a pénzét, nem kell aggódni, ugyanis egy hónapos próbaidőszak keretében ingyenesen tesztelhetjük. A prémium tagsággal azonban sokkal szélesebb ismertségre tehetünk szert, így hosszú távon megtérülhet a befektetés.

https://www.linkedin.com

 

PecsAllas.hu / P.P.