Menedzseld önmagad!

Menedzseld önmagad!

Napjainkban az álláskeresés már nem csupán annyiból áll, hogy bevisszük az önéletrajzunkat az adott céghez. Az online jelenlét fontosabb, mint gondolnánk, így a közösségi médiában való posztolást is érdemes tudatosan kezelni. A szakmai portfóliónkat fokozatosan építhetjük az egyre népszerűbb LinkedIn oldalán, így akár fejvadászok is megtalálhatnak minket. A különböző állások megpályázásánál pedig érdemes betartani egyes praktikákat, illetve releváns információkat megosztani a leendő munkáltatóval.

Hogyan legyünk jelen az online térben?

Az internetet manapság szinte mindenki napi szinten használja. Úgy, ahogyan nekünk van Facebook vagy Instagram oldalunk, a leendő vezetőinknek, a cég HR-eseinek is lehet. Amennyiben pedig megpályázunk egy állást, pillanatok alatt megtalálnak minket, amivel könnyen képet kaphatnak rólunk, mint magánszemély. Amennyiben rosszul sikerült bulifotók, durva politikai véleménynyilvánítások vagy hasonló dolgokat találnak, könnyen hátrányba kerülhetünk akár olyan személyekkel szemben is, akiknél komolyabb szakmai tudással és tapasztalattal rendelkezünk. Érdemes tehát tudatosan, szelíden vezetni profiljainkat.

Napjainkban egyre fontosabb a LinkedIn-hálózat kiépítése is. Az oldal hasonló a Facebook-hoz, azonban itt minden a szakmai világról szól. A profil megtervezése során érdemes kiemelni erősségeinket, referenciáinkat és röviden bemutatni eddigi tanulmányainkat, munkásságunkat. A bemutatkozás és tapasztalataink felsorolása mellett beírhatjuk soft skilljeink, csatolhatjuk referenciánkat. Az oldal ilyen tekintetben tehát egyfajta motivációs levélként és önéletrajzként is szolgál. Érdemes bővíteni ismerősi körünket, illetve láthatjuk, mikor ki és milyen cégek kerestek fel minket. Ezzel együtt állásokat is böngészhetünk, a jelentkezés pedig szinte már le is van tudva az elkészített profillal.

 

Álláskeresési praktikák

Manapság rengeteg információ elérhető az interneten, amiben sokszor nehéz kiigazodni. Így van ez a cégekkel, karrierlehetőségekkel is. Az álláskeresés során könnyen elveszhetünk az útveszejtőben, ha csupán a keresőben kutakodunk. A tudatosság itt is nagyon fontos: érdemes tisztában lenni vele, konkrétan milyen pozícióra pályázunk, és helyileg hol szeretnénk vagy tudnánk dolgozni. Amennyiben megfelelően pozícionáltuk ezt a kérdést, a különböző állásoldalak mellett érdemes a szakterülethez kapcsolódó cégek honlapjain is nézelődni. A legtöbb oldalon találhatunk karrier fült, ahol könnyen keresgélhetünk számunkra tetszőt. Érdemes szétnézni például a nagyobb pécsi vállalatok, az IT Services Hungary (https://www.it-services.hu/karrier/nyitott-poziciok/) vagy a Hauni Hungária Gépgyártó Kft. (https://www.hauni.hu/hu/fooldal.html) oldalán.

 

Motivációs levél

A motivációs levél elkészítése ma már elengedhetetlen a jelentkezés során. Fontos, hogy a levélben kitérjünk rá, miért érezzük magunkat alkalmasnak a megpályázott pozícióra, illetve milyen egyéb képességek bizonyítják rátermettségünket. Érdemes utánanézni a cégnek, ahova jelentkezünk, illetve kerülni a közhelyeket. A levelet ehhez igazítsuk, legyen releváns a meghirdetett elvárásoknak és előnyöknek is. Ne kövessük el tehát azt a hibát, hogy egyfajta sablonos motivációs levelet küldünk el minden cég számára.

 

Önéletrajz

A jó önéletrajz általában a legfontosabb részét képezi a jelentkezésnek. Mindenképpen törekedjünk arra, hogy legyen fényképünk, illetve tüntessük fel személyes adataink és kapcsolatfelvételi lehetőségeinket. A telefonos elérhetőség hiánya esetében szinte biztosan bukjuk a felvételit, de a lakóhely hiányával is nagy hátrányba kerülhetünk. A végzettségek és munkatapasztalatok felsorolása során szintén releváns információkat osszunk meg a leendő pozíció szempontjából, időrenben visszafelé haladva. A képességek között érdemes felsorolni az olyan tanfolyamokat és képzéseket, melyek során valamilyen tudásra tettünk szert a leendő beosztásunkhoz mérten. A végére érdemes lehet LinkedIn profilunkhoz vezető hivatkozást is beszúrni.

Önéletrajzok

 

Referenciaanyag csatolása

Amennyiben olyan munkát pályázunk meg, ahol különböző projektmunkákon kell dolgozni és szereztünk ebben tapasztalatot, érdemes ezeket akár külön csatolni. Például ha pályázatíróként dolgoztunk korábban több projekten, külön felsorolhatjuk őket leírással, mikor milyen teendőket láttunk el.

 

PecsAllas.hu/ P.P.