Ezekre a kérdésekre számíthatsz az állásinterjún

Ezekre a kérdésekre számíthatsz az állásinterjún

Az állásinterjúk során gyakran találkozhatunk visszatérő kérdésekkel. A HR-esek és cégvezetők többsége szívesen érdeklődik személyiségünk felől is szakmai kompetenciánk felmérése mellett. Nézzük, milyen alapvető kérdésekre számíthatunk!

Meséljen magáról!

Szinte minden állásinterjún tipikus kérdés, a kérdezők először azt szeretnék, ha magunktól mondanánk pár szót – magunkról. Itt nyugodtan kitérhetünk korábbi szakmai tapasztalatainkra, iskoláinkra és szabadidői tevékenységeinkre is. A motivációs levélben és önéletrajzban foglaltak szerint is haladhatunk, próbáljunk meg kerek történetet foglalni arról, kik is vagyunk és miért jöttünk.

 

Mit tud a cégünkről?

A leendő munkáltató szereti felmérni, mennyire vagyunk elkötelezettek az állás iránt. Nézzünk utána az elérhető információknak és a cég profiljának. Jó megoldás lehet akár az is, ha az interjú előtti napokon ismerősünknek magyarázzuk el, milyen céghez szeretnénk bekerülni. A legtöbb vállalat ma már rendelkezik saját honlappal, ahol szinte biztosan találunk legalább pár szót az alapvető tudnivalókról.

 

Miért szeretne nálunk dolgozni?

A pénzért – gondolhatnánk. A HR-esek és a vezetők azonban nem biztos, hogy erre a válaszra vágynak, így érdemes a szakmai előrelépési lehetőségeket említeni, vagy ami tényleg fontos számunkra a munkavégzés során amellett, hogy jól szeretnénk keresni. Nagy mértékben nőhetnek az esélyeink, ha nemcsak egy újabb próbálkozás érzését keltjük az állásinterjún.

 

Mik a hosszú távú tervei?

A jövőbeli terveink szintén meghatározzák személyiségünket, illetve az interjúztatók is pontosabb képet kapnak arról, számolhatnak-e velünk hosszú távon. Ha például egy kisebb céghez jelentkezünk, nem biztos, hogy érdemes beszélni arról, hogy pár hónap múlva egy multinál szeretnénk dolgozni, csak tapasztalatot szeretnénk szerezni vagy nem vettek fel minket egyelőre máshova. Azonban hazudni sem érdemes, ha nem az adott cégnél képzeljük el magunkat hosszú távon, beszéljünk a szakmai céljainkról vagy arról, miben szeretnénk fejlődni a következő években.

 

Mit gondol, miért Ön az ideális jelölt erre a pozícióra?

Könnyen megkaphatjuk a kérdést, hogy miért érezzük magunkat alkalmasnak az adott állásra. Ilyenkor érdemes az interjúztatók fejével gondolkodni, milyen munkatársra vágynak. Gondoljuk el, milyenek lennénk ott munka közben, hogyan segítenénk számukra az egyes feladatok elvégzése során. Célszerű beszámolni – ha vannak – előző munkatapasztalatainkról is, hogyan oldottunk meg problémákat, végeztük el a ránk bízott kötelességeinket.

 

Miért szeretne eljönni jelenlegi munkahelyéről?

Nem árt óvatosnak lenni, illetve semmiképp ne szidalmazzuk munkaadóinkat a hátuk mögött. Ha nincs munkahelyünk, megkérdezhetik, mit csináltunk az elmúlt időszakban, így érdemes előre tisztázni magunkban a válaszokat. Amennyiben például hónapok óta nem dolgoztunk, számoljunk be arról, miben fejlődtünk és mit tanultunk.

 

Milyen egy átlagos napja?

A mindennapjaink azért lehetnek érdekesek leendő munkáltatóinknak, mert betekintést nyerhetnek a hétköznapjainkba és hogy mivel töltjük az „unalmasabb” óráinkat. Abban az esetben, ha járunk futni, szoktunk olvasni, bátran számoljunk be róluk, amennyiben pedig kikapcsolódásként filmeket vagy sorozatunk nézünk, az sem fog ránk feltétlenül rossz fényt vetni.

 

Mit tart az erősségének és gyengeségének?

Erre a kérdésre is érdemes előre felkészülni, ugyanis könnyen zavarba jöhetünk tőle. Gyengeségeink között pedig akár említhetünk olyan tulajdonságokat is, melyek az erősségeinké is válhatnak.

 

Folytathatjuk angolul a beszélgetést?

Az idegen nyelvtudást igénylő munkák során valószínűleg felmérik, milyen szinten is állunk valójában. Érdemes akár már egyből angolul válaszolni, ha erre vonatkozó kérdést kapunk. Pécsiként hasonlóan fontos lehet a német nyelvismeret is.

 

Drasztikus kérdések

Szélsőséges és váratlan kérdésekre is számíthatunk, melyekre nehéz előre felkészülni. Érdemes azonban nem ijedni, a munkáltatók ugyanis pont arra kíváncsiak, hogyan reagálunk a hirtelen szituációkra. Maradjunk higgadtak, és válaszoljunk legjobb belátásunk szerint.

 

Van kérdése az állással kapcsolatban?

Legyen. Szinte biztosan vannak olyan dolgok, melyekre még nem kaptunk választ és az érdeklődésünk is pozitív hatást kelthet. Ne menjünk el például úgy, hogy nem tudjuk, mikor várható az értesítés, illetve nem kaptunk választ minden fontosabb kérdésünkre. Kényes témának tűnhet a fizetés is, de mindenki pénzből él, így ha nem kaptunk világos választ, kérdezzünk rá finoman. Tudakoljuk meg, mikor kezdhetnénk és milyen egyéb teendőink vannak. Természetesen búcsúzzunk el udvariasan, kezet rázva minden beszélgetőpartnerünkkel (ahogyan a köszönésnél is).

 

PecsAllas.hu / P.P.